piątek, 30 października 2015

Sok z pigwowców

O tej porze roku i zimą bardzo się przydaje do herbaty. Pigwowce są dość kwaśne w smaku i bardzo aromatyczne. Herbata z dodatkiem ich soku będzie zatem niesamowicie pachnieć, zyska kwaskowaty smak, ale też zdecydowanie się odbarwi (jak po dodaniu cytryny). Jeśli zatem zrobicie mocną herbatę, za którą nie za bardzo przepadacie, możecie dolać odrobinę soku z pigwowców i mocny brązowo-czarny napar stanie się jasnobrązowy i łagodniejszy w smaku.

Ważna uwaga:
Przepis dotyczy pigwowców, a nie pigwy (różnice między owocami znajdziecie na dole tego postu).


Składniki:


pigwowce
cukier


na 500 g obranych owoców 6-7 łyżek cukru

 1. Pigwowce umyć, osuszyć.
 2. Owoce przekroić na kilka części i usunąć z ich środka nasiona. Wykroić też końcówki po kwiatku i ogonku. Zostawić białą część torebki nasiennej, bo to źródło pektyn potrzebnych do zżelowania marmolady.
 3. Zważyć pigwowce.
 4. Pigwowce przekładać do słoika. Każdą warstwę zasypywać cukrem.
 5. Słoik zakręcić (niezbyt mocno).
 6. Odstawić na maksymalnie 48 godzin. P
 7. otrząsać słoikiem kilka razy w ciągu dnia. 
 8. Po 48 godzinach sok zlać do butelek lub słoiczków.
 9. Jeśli zrobicie sporo soku, trzeba go zapasteryzować, by można go było dłużej przechowywać.
 10. Do bieżącego wykorzystywania soku wystarczy przechowywanie go w lodówce.
Jesienne słodkości!


Po zlaniu soku z pigwowców owoce można wykorzystać do zrobienia marmolady.

Jak odróżnić pigwę od pigwowca?

1. Owoce
Pigwa jest owocem zielono-żółtym, dużym i delikatnie pachnącym. Ma skórę pokrytą meszkiem. W miarę dojrzewania staje się coraz bardziej krucha i miękka. Ma kształt dużej gruszki. W środku szerszej części znajdują się brązowe nasionka schowane w torebkach nasiennych. Miąższ pigwy ma barwę kremową.

Owoc pigwy od pierwszych dni do okresu dojrzałości pokryty jest meszkiem, który bardzo łatwo usunąć.
Owoce pigwy po przekrojeniu

Pigwowiec to owoc mały, intensywnie pachnący o różnorodnej barwie w zależności od odmian: od zielonej przez żółtą do różowo-pamarańczowego rumieńca na skórce. Jest bardzo twardy. Miąższ owoców pigwowca jest żółty. Środek owocu wypełniają brązowe ziarenka ukryte w pięciu sektorach. Gdy owoc zostawimy na krzakach na czas przymrozków, jego skóra pokryje się woskiem i staje się niezbyt przyjemny w dotyku.

Porównanie owoców: pigwy (duża zielona) i pigwowców (owoce zdecydowanie mniejsze)

Torebki nasienne obu owoców zawierają bardzo dużo pektyn. Ale ze względu na proporcje tych torebek do wielkości całego owocu, z pigwowców uzyskuje się przetwory o konsystencji marmolady, a z pigwy raczej musy.


2. Pokrój rośliny
Pigwa rośnie jak drzewo lub wysoki krzew. Pigwowiec jest niskim rozłożystym krzakiem. Znajdziecie go na obwódkach w parkach i w wielu przydomowych ogródkach.
Aby pigwowce owocowały, muszą rosnąć w bliskim swoim sąsiedztwie. Samotnie rosnące pigwowce zwykle nie owocują. W odróżnieniu od pigw, które nie potrzebują do owocowania siostrzanego towarzystwa.

Owocująca pigwa

 
Krzak kwitnącego pigwowca

Owocujący krzew pigwowca


3. Kwiaty
Obie rośliny należą do rodziny różowatych, więc ich kwiaty mają podobny pokrój, ale różnią się kolorem i wielkością.
Pigwa ma kwiaty w kolorze białym (bardzo podobne do kwiatów jabłoni), a pigwowiec - intensywnie czerwony, pomarańczowo-różowy lub brzoskwiniowy. Kwiaty pigwowca chętnie odwiedzają pszczoły miodne. Pigwowce w Polsce dość często zakwitają drugi raz w końcówce sierpnia lub we wrześniu. Pigwom to się nie zdarza.

Kwiaty pigwy

Kwiaty pigwowca są chętnie odwiedzane przez pszczoły miodne
4. Liście
Liście pigw są duże i eliptyczne. Pokryte są meszkiem na wierzchniej i spodniej stronie. Liście pigwowców są małe, bardziej okrągłe niż eliptyczne, gładkie, skórzaste i błyszczące.


4 komentarze:

 1. Mam w ogrodzie od wielu lat dwa krzewy rodzące jabłkopodone owoce, jedne mniejsze a drugie znacznie większe. Z obydwu dotychczas robiłem nalewki nie wdając się w ostateczne ustalenie który z krzewów jest pigwą a który pigwowcem. Wychodzi na to że mam dwa pigwowce o mniejszych i większych owocach gdyż po przekrojeniu są żółte i żaden z nich nie ma kształtu gruszki. W tym roku część owoców nastawiłem na nalewkę, z reszty zaczynam robić dżem z dynią. Dziękuję za przepis i poszerzenie mojej wiedzy o moich krzewach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie kwestia tego, co jest czym, zaintrygowała dziesiątki lat temu po poznaniu niezwykle twardej marmolady hiszpańskiej. Bardzo chciałam ją odtworzyć u siebie i z pigwy (takie było ówczesne tłumaczenie na polski) nigdy się nie udawała. Gdy wykorzysta się pigwowce, wychodzi niezwykle łatwo.

   Usuń
  2. Jestem na etapie dogotowywania się nastawionej dyni z pigwowcami, za chwilę to zmiksuję. Próbowałem, smak intensywny, aromat fajny. Zanosi się na to że po doprawieniu będzie miodzio. Dzięki.

   Usuń
  3. Bardzo lubię połączenie dyni i pigwowców, więc nie dziwię się, że będzie miodzio :) Mam wrażenie, że pigwowce dodają dyni charakteru.

   Usuń

Chętnie poznam Twoje zdanie na temat tego wpisu lub przepisu. Zostawisz kilka słów w komentarzu?
Dziękuję, również za lajki na fb oraz serduszka na Instagramie :-)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...