Strony

czwartek, 30 listopada 2017

Surówka obiadowa z kapusty czerwonej i "Złoty sen"

Ostatnie szare dni zamieniły się dziś w mokrą biel, więc dla koloru proponuję intensywnie fioletową surówkę z czerwonej kapusty z niewielką ilością dodatków smakowych. Surówkę przygotowuje się szybko. Na talerzu wygląda zjawiskowo i wybornie smakuje.




Składniki:

poniedziałek, 20 listopada 2017

Orkiszowo-pszenny chleb dekoracyjny w listopadowej piekarni

Trudno było z czasem, ale udało mi się i tym razem dołączyć do wspólnego wypikania w piekarni Amber 😊 I bardzo się cieszę, bo dzięki przepisowi zaproponowanemu przez Danę z Leśnego Zakątka cieszyłam się długą bułą w formie ryby (na pewno na Wigilię upiekę ponownie!) i pięknym chlebem przypominającym liść. Myślałam, że pracy będzie bardzo dużo, a tu niespodzianka - oba bochenki uformowałam szybciutko i bez problemów. Efekt jest nie tylko smaczny, ale i piękny. Dzięki temu w mojej kuchni powstały kolejne formy niecodziennie wyglądających wypieków. Inne kształty można zobaczyć tutaj (klik!).





Składniki (na 2 bochenki):

niedziela, 19 listopada 2017

Czerwone curry i "Odzyskać utracone"

W deszczowy i wietrzny dzień przyda się rozgrzewające danie. Niedawno dostałam zapasik różnych ryżów. Wśród nich znalazła się odmiana czerwona. Postanowiłam wypróbować jako dodatek do curry, w którym przeważał również kolor czerwony. Wyszło egzotycznie, pachnąco, kolorowo i smacznie 😋




Składniki (na 2 porcje):

Kokosanki według Weganona i "Pyszności z roślin"

11 października tego roku miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu autorskim Pawła Ochmana (znanego w środowisku blogerskim jako Weganon), który po latach spełnił swoje marzenie i napisał, a potem wydał książkę z przepisami kulinarnymi pt. "Pyszności z roślin". Paweł od kilkudziesięciu lat jest weganinem, więc jego przepisy nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego (m. in. nabiału i jajek).  Książkę mam od 10 października, ale dopiero dziś udało mi się przygotować słodycz według przepisu z książki. Jakiś czas temu napisałam Pawłowi, że pewnie zacznę od upieczenia Jego biscotti, które uwielbiam zajadać po namoczeniu w czarnej kawie. Kolejne weekendy miałam zajęte, więc nie było okazji. Mijający tydzień okazał się z kolei na tyle pracowity, że nie dałam rady kupić odpowiednich składników. Zaczynam zatem testować przepisy Pawła od kokosanek - chrupiących i mocno kokosowych. W książce Weganon podał proporcje na 30 ciastek. Z połowy składników wyszło mi ich 17.




Składniki (na 30  ciastek):

sobota, 18 listopada 2017

Kaszotto z brokułami i "Lokatorka"

Kaszotto jest bardzo wdzięcznym jesiennym daniem, do którego można dodawać przeróżne warzywa. Mnie najbardziej smakuje zaraz po ugotowaniu, ale jest też dobrym daniem do odgrzania następnego dnia np. w pracy. Nie wyobrażam sobie kaszotta bez sera. Weganom jego smak mogą rekompensować płatki drożdżowe.




Składniki:

niedziela, 12 listopada 2017

Rozgrzewająca, warzywna zupa-krem z kasztanami i "Dziewczyna, która przepadła"

Synoptycy zapowiedzieli na tę jesień  trzy huragany, które mnie zawsze przerażają i przypominają huragan sprzed kilkunastu lat, gdy wracając do domu, zobaczyłam na własne oczy dach zrywany z domu, a kilkadziesiąt metrów dalej wiatr zerwał trakcję elektryczną, uwalniając snop iskier. Potem się okazało, że sąsiadka zginęła pod powaloną starą wierzbą. Od tamtego czasu staram się spędzać wietrzne dni w budynkach i nie wypuszczam się na spacery. A w domu przygotowuję rozgrzewające dania warzywne. Do nich należy dzisiejsza zupa - rozgrzewająca, kolorowa i pachnąca.




Składniki (na 6 porcji):

poniedziałek, 6 listopada 2017

"Grzyby i warzywa jesienne 3." - zaproszenie do udziału w akcji kulinarnej

Serdecznie zapraszam do udziału w trzeciej edycji jesiennej akcji kulinarnej

AKCJA ZAKOŃCZONA - podsumowanie 

Jesień na półmetku. W warzywnikach trwają zbiory ostatnich warzyw i robimy ich zapas na zimę. Z lasów wciąż można wynosić kosze grzybów. Czas na ich wykorzystanie!

W tym roku z lekkim opóźnieniem zapraszam po raz kolejny do udziału w jesiennej akcji, w której w rolach głównych wystąpią polskie grzyby leśne oraz warzywa jesienne. Ślijcie przepisy z wykorzystaniem polskich grzybów leśnych oraz różnych kapust, kalafiorów, brokułów, jarmużu, radiccio, cykorii, rzodkwi, rzodkiewek, kalarepek, rzep, topinamburu, cebul, szalotek, warzyw korzeniowych, wszelkiego rodzaju sałat itp. Podkreślam, że akcja dotyczy warzyw jesiennych, a nie owoców (w sensie botanicznym), czyli podstawą dań nie mogą być dynie, papryki, bakłażany itp. Warzywa jesienne lub grzyby mają pełnić główną, a przynajmniej znaczącą rolę. Nie wykluczam dodatku owoców, ale mają być dodatkiem, a nie podstawą dania.
Akceptowane będą przepisy na dowolne dania i napoje.

niedziela, 5 listopada 2017

Huesos de Santo, czyli rurki "kości świętego"

Marcepan uwielbiam, kuchnię hiszpańską również, zatem przy okazji Wszystkich Świętych nie mogłam oprzeć się wykonaniu marcepanowanych słodkości, które spotkać można w Madrycie właśnie w okolicach tego święta. Rurki tradycyjnie wykonuje się z białego marcepanu i formuje w cylindryczny kształt z charakterystycznymi rowkami. Nadziewa się je bardzo słodkim kremem z żółtek, co ma imitować szpik wewnątrz kości. Skojarzenie dla gustu Polaka jest mało przyjemne, ale warto odrzucić to porównanie i spróbować. Polecam nie tylko miłośnikom marcepanu.




Składniki (na ok. 40 ciastek):

sobota, 4 listopada 2017

Czarniak na porowej pierzynce i książki Krystyny Mirek

Wczoraj nareszcie miałam chwilę, by pojechać na większe zakupy i przy okazji nabyłam czarniaka, smaczną rybę z rodziny dorszowatych. Na przygotowanie obiadu już za wiele czasu nie było, więc trzeba było wymyślić coś szybkiego, ale i na tyle bogatego w smaku, by nie sięgać za chwilę po jakąś przekąskę. I tak powstało danie, któremu poświęciłam ok. kwadransa.




Składniki (na 2-3 porcje):

"Na grzyby..." - podsumowanie drugiej edycji akcji



Druga edycja akcji kulinarnej "Na grzyby..." za nami. Tego roku grzyby w lesie nad wyraz dopisały, więc można było naprawdę poszaleć z potrawami na ich bazie.

Chęć udziału w akcji zgłosiło 28 blogerów. Akcję poprowadziłam na Durszlaku, gdzie zebraliśmy wspólnie 39 przepisów spełniających warunki akcji (znów niestety niektórzy blogerzy zgłosili przepisy z reklamami i lokowaniem produktów, ale też pojawiły się wpisy z pieczarkami i boczniakami, które grzybami leśnymi nie są).

Jest zatem z czego wybierać 😊 Oprócz tradycyjnych przetworów na grzyby marynowane i grzyby po cygańsku poniżej znajdziecie przepisy na sosy, zupy, różne potrawy jednogarnkowe i zapiekanki. Są wśród nich potrawy mięsne, wegetariańskie i wegańskie.
W tym roku nowością jest przepis na zastosowanie surowych borowików oraz na proszek z grzybów suszonych, który w mojej kuchni pojawił się dziesiątki lat temu, a z czasem o nim zupełnie zapomniałam (Qchnia Osobista, dziękuję za przypomnienie 😊).

Wszystkim bardzo dziękuję za udział i zapraszam za rok 😊

A teraz zapraszam do odwiedzenia zgłoszonych przepisów, do których linki znajdziecie niżej.