Strony

poniedziałek, 29 kwietnia 2019

"Kroniki Archeo" t. 3, 4 i 5 Agnieszki Stelmaszyk

Po dość trudnych i wymagających lekturach przyszedł czas na coś lekkiego z wartką akcją. Ostatnio zaczytujemy się z B. "Kronikami Archeo" Agnieszki Stelmaszyk. To ciekawe lektury dla młodszych nastolatków z piękną grafiką Jacka Pasternaka, wciągającą fabułą i sporą porcją wiedzy wszelakiej.





"Sekret Wielkiego Mistrza" to trzeci tom Kronik Archeo.
Mary Jane, Jim i Martin Gardnerowie spędzają wakacje w Polsce u rodziny Ostrowskich. Bartek przygotowuje się właśnie do turnieju rycerskiego organizowanego przez Kasztelana, którym jest jego wujek. Ma przed sobą nie lada przeciwnika, zarówno w turnieju, jak i w relacji z Mary Jane.
To tom, w którym poznajemy pannę Ofelię z trochę innej strony. Nieco bardziej rozwinie się też jej znajomość z Kasztelanem, jeśli pamiętacie o tym z tomu pierwszego "Tajemnica Klejnotu Nefertiti".
Ale oczywiście najważniejsze w książce jest kolejne śledztwo Ostrowskich i Gardnerów. A wszystko za sprawą znalezionego przez Kasztelana starego pergaminu z czasów, gdy na ziemiach polskich przebywali Krzyżacy. Przyjaciele odnajdują kolejne elementy układanki i postanawiają odszukać relikwiarz Hermana von Salza. Ktoś wciąż podąża ich śladem, przez co wpadają w kolejne tarapaty. Na całe szczęście panna Ofelia po raz kolejny przychodzi z pomocą.

W tym tomie czytelnik wędruje za bohaterami do Wiednia, Malborka i na chwilę do Gniewu, by poznać nieco bardziej historię Zakonu Krzyżackiego, który istnieje do dziś, ale w z zupełnie innymi założeniami działalności.

20/2019 (256 str.)


"Klątwa złotego smoka" to czwarty tom Kronik Archeo.
Tym razem akcja rozpoczyna się w Wielkiej Brytanii, by potem przenieść się do Kraju Kwitnącej Wiśni.
W Londynie dochodzi do serii włamań i kradzieży dzieł sztuki japońskiej przez grupę wyglądającą jak ninja. Trafia ona nawet do domu dziadka Mary Jane, Jima i Martina.
Rodzeństwa Gardnerów i Ostrowskich są w stałym kontakcie mailowym. W pewnym momencie się on urywa. Cała rodzina Gardnerów jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Zaniepokojeni Ostrowscy wyruszają na ich poszukiwania. Nie zdają sobie sprawy, że przyjaciele są na wyciągnięcie ręki i że mijają się z nimi o włos, dając się wciągnąć w pułapkę fałszywie uprzejmemu jegomościowi. Na szczęście obie rodziny mają japońskiego opiekuna (ronina) i angielskiego detektywa po swojej stronie.
Czy baśń o wachlarzu to na pewno tylko baśń? I co mają z tym wspólnego samurajowie oraz piraci?

To tom, który spośród dotychczas przeczytanych podobał mi się najmniej, ale nadal oceniam wysoko 7/10.


21/2019 (280 str.)



"Zagadka Diamentowej Doliny" to piąty tom Kronik Archeo.
Ania, Bartek i ich mama wyruszają na Antypody na zaproszenie cioci Barbary, która organizuje dla nich wycieczkę po Tasmanii i Australii. Poszukiwanie złota w zamyśle ciotki zmienia się w śledztwo i poszukiwanie zagadkowej Diamentowej Doliny. Artykuł nic nie podejrzewającej ciotki staje się powodem, dla którego do gry wkracza wielu poszukiwaczy skarbów. Okazuje się, że kolejne fakty prowadzą od szalonego angielskiego lorda do syna pomywaczki skazanego na 30 lat więzienia w obozie w kolonii brytyjskiej na Antypodach, czyli do sprawy sprzed prawie dwóch wieków.
Sława Ani i Bartka, jako świetnych młodych śledczych i odkrywców, wędruje wraz z nimi i dociera do różnych osób na różnych kontynentach. W ślad za Anią i Bartkiem udają się szpiedzy. Tym razem to rodzinie Ostrowskich grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.


22/2019 (248 str.)

Książki z serii "Kroniki Archeo" dostarczają czytelnikowi sporej dawki emocji. Staje się on świadkiem prowadzonych przez młodych ludzi śledztw mających na celu odnalezienie cennych eksponatów i rozwiązywania kolejnych zagadek, a także często niebezpiecznych przygód, które temu towarzyszą. W dzieciństwie zaczytywałam się serią związaną ze stworzoną przez Zbigniewa Nienackiego postacią Pana Samochodzika. W dorosłym życiu jestem zafascynowana serią "Kroniki Archeo" 😊 które nie tylko bawią i relaksują, ale też zawierają sporą dawkę wiedzy z dziedziny historii, geografii i biologii. Nie da się przejść obojętnie wobec tej serii również za sprawą cudownych grafik Jacka Pasternaka.


łowię słowa 
Piramida



2 komentarze:

Chętnie poznam Twoje zdanie na temat tego wpisu lub przepisu. Zostawisz kilka słów w komentarzu?
Dziękuję, również za lajki na fb oraz serduszka na Instagramie :-)
Komentarze z lokowaniem produktów nie będą publikowane.