Strony

sobota, 17 grudnia 2022

"Zemsta" Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk

Po przeczytaniu pierwszego tomu serii "Fortuna i namiętności" pt. "Klątwa" wiedziałam, że przeczytam również drugi tom pt. "Zemsta". To kontynuacja losów Polaków na tle politycznego podziału po wyborze Stanisława Leszczyńskiego i Augusta III Sasa na królów Polski.




Zofia, wdowa po mieczniku Niezgodzkim i podstarości Kacper Hadziewicz wyznają sobie miłość. Wkrótce potem podstarości wyrusza na front.
Do walk przyłącza się też namówiony przez Strasza kasztelan Tadeusz Jandźwiłł. Źle wiedzie mu się w zaaranżowanym małżeństwie z nieślubną córką księcia, więc decyzja o wojaczce jest mu niejako na rękę.
Zofia odrzuca amory rosyjskiego kapitana, co skutkuje koniecznością przeprowadzki do dworu podstarościego i odbudową swojego. Zbiegiem okoliczności znajduje sposób na pozyskanie pieniędzy, które wystarczyć mają nie tylko na odbudowę dworu, ale i na finansowanie miejscowej policji, bo polityka kasztelana i Strasza wywołuje niepokojące zachowania wśród niezadowolonych ludzi, podzielonych na zwolenników Piasta i Sasa. Dodatkowo bezkarne wojska rosyjskie grabią domy i posiadłości, w których zostały głównie kobiety, bo mężczyźni przyłączyli się do walk w imieniu jednego z królów.
Strasz i Cecylia Lange znów knują swoje intrygi, by zaszkodzić innym i zadbać o własny interes.

Drugi tom "Fortuny i namiętności" jest znacznie ciekawszy od pierwszego. Pisarka zastosowała częste zwroty akcji, wprowadziła szybkie tempo, a fabułę przedstawiła nieco bardziej namiętnie i emocjonalnie. To naprawdę dobra książka historyczna z wiernie oddanymi realiami tamtych czasów, począwszy od zastosowania odpowiedniego języka, przez opis zwyczajów szlachecki, po spójnie i wiernie opisaną historię narodu polskiego na kilkadziesiąt lat przed rozbiorami. Czytając obie książki czytelnik ma możliwość zrozumienia, jak doszło do upadku Polski, biorąc pod uwagę niesnaski i podzielenie Polaków na dwa wrogie obozy, dbanie o swój interes i przywileje, często kosztem innych.
Na szczęści pisarka przedstawia też mocne charaktery kobiet, przeciwstawiając sobie dobroduszną, ciepłą i dbałą o innych Zofię i jej racjonalną matkę oraz egocentryczną i interesowną Cecylię.
Polecam!

20/2022 (480 str.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Chętnie poznam Twoje zdanie na temat tego wpisu lub przepisu. Zostawisz kilka słów w komentarzu?
Dziękuję, również za lajki na fb oraz serduszka na Instagramie :-)
Komentarze z lokowaniem produktów nie będą publikowane.