Uwielbiam jeść, gotować, pracować w ogrodzie i czytać. I o tym jest blog Weekendy w domu i ogrodzie prowadzony przez "Badylarkę", bo zdaniem niektórych wkładam do garów różne badyle, które uprawiam w ogródku lub znajduję na polach. Drogi Gościu, opublikowałam tu sporo przepisów na domowe pieczywo (bo od lat wolę samodzielnie upiec chleb), przetwory, zupy, dania główne, sałatki, słodkości i przekąski. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie i będziesz tu chętnie zaglądał :)
Strony
▼
wtorek, 31 lipca 2018
niedziela, 29 lipca 2018
Placek drożdżowy z jabłkami i kruszonką oraz "Portugalka"
Codziennie z sadu przynoszone są wiaderka z opadającymi jabłkami (i gruszkami). I codziennie wymyślam sposób na ich przerobienie. Dziś zajadaliśmy się żabimi mordkami z Sielca, a kilka dni wcześniej upiekłam "imprezkowe" ciasto drożdżowe z dodatkiem jabłek i kruszonką. Ciasto znikało w oka mgnieniu głównie za sprawą pewnego młodego człowieka, który wciąż prosił o dokładkę 😉 Piekłam je z myślą o naszej wspólnej imieninowej "imprezce" 😉
Składniki (na blachę (36 x 23) cm):
środa, 25 lipca 2018
Domowe przetwory z jabłek
Po tygodniu spędzonym na zwiedzaniu i ukulturalnianiu się przyszedł pracowity tydzień, w którym trzeba zająć się przetworami i ogrodem. Jabłek w tym roku na drzewach jest niezwykle dużo, więc trwa sezon na ich wykorzystanie. Jedna z jabłoni ma owoce podobne wyglądem do antonówek, ale dojrzewa w wakacje. Jabłka są duże i kwaśne, więc nie nadają się do konsumpcji po zerwaniu z drzewa. Są jednak doskonałe do przetworów. Co zrobić z jabłek, żeby owoce się nie zmarnowały? W tym poście postaram się podpowiedzieć.
niedziela, 22 lipca 2018
Pożyteczne owady w ogrodzie i "Noc na bagnach Luizjany"
Miał być przepis na ciasto drożdżowe z brzoskwiniami, ale zapomniałam karty pamięci ze zdjęciami, więc przepis opublikuję za jakiś czas. W zamian zapraszam na kolejny spacer po ogrodzie ozdobnym w towarzystwie pszczół miodnych i trzmieli. Tych owadów z roku na rok obserwuję z niepokojem coraz mniej, więc poważnie myślę o zbudowaniu kilku domków i zatrzymaniu ich w ten sposób u siebie.
poniedziałek, 16 lipca 2018
Puszyste bułeczki z ziemniakami w lipcowej piekarni
W piekarni Amber zawitały letnie klimaty, bo tymczasem pożegnaliśmy chleby i kontynuujemy temat lżejszego pieczywa. Propozycja na lipcowe nasze wypiekanie pochodzi od Niki, która prowadzi blog – Gotuj zdrowo! Guten Appetit!. Wybrała dla nas przepis na pyszne i puszyste bułeczki z gotowanymi ziemniakami.
Składniki:
niedziela, 15 lipca 2018
Ogórki w occie z włoszczyzną i "Życie jak malowane"
Przepis na ten rodzaj ogórków konserwowych (w occie) jest u nas od roku. W ubiegłym zrobionych zostało kilka słoików "na próbkę". Jadał je najbardziej wybredny pod względem zdecydowanych smaków członek rodziny, co dowodzi, że są pyszne. Spotkałam się z określeniem, że są to ogórki po żydowsku, choć nie mam pojęcia, dlaczego. Niezależnie od nazwy zróbcie sobie kilka słoików i przekonajcie się sami o wyjątkowości smaku tych przetworów.
Składniki:
czwartek, 12 lipca 2018
Piliczański Obszar Chronionego Krajobrazu i "Serce z bibuły"
Dziś zamiast gotować lub przetworować wybrałam się na wycieczkę, bo okazuje się, że są już dojrzałe jeżyny 😮 Przy okazji zobaczyłam skutki nawałnic, które przeszły przez gminę Paradyż w powiecie opoczyńskim 26 czerwca 2016 r. Zniszczonych zostało wtedy ok. 1,5 tysiąca hektarów lasów, w tym również te z Piliczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
wtorek, 10 lipca 2018
Likier z czarnych porzeczek (cassis) oraz "Julia i jej córki"
Czarne porzeczki są właśnie u szczytu swojej dojrzałości, więc wspaniale nadają się na przetwory, w tym na wino i inne alkohole na ich bazie. Cassis jest jednym z nich. We Francji jest on znacznie słodszy i gęstszy od tego, który proponuję niżej, ale też Francuzi pijają go jako dodatek w różnych drinkach i koktajlach. A ja mam swój likier na babskie wieczory i kiepskie dni dla tak zwanej zdrowotności, więc nie może być zbyt słodki. Jak większość alkoholi na bazie owoców, cassis powinien się dobrze przemacerować, zatem najlepiej smakuje po roku od przygotowania. Czas gra tu istotną rolę.
Składniki (na ok. 3 litry likieru):
niedziela, 8 lipca 2018
Czekowiśnia na zimę i "Kochając pana Danielsa"
Wczoraj (7 lipca) obchodzony był światowy Dzień Czekolady. Z tej okazji przygotowałam dla Was przepis na czekowiśnię - powidła wiśniowe z dodatkiem kakao. Zawierają wyłącznie 3 składniki i z powodzeniem zastąpią popularny krem, którym niektórzy rano smarują pieczywo. Wiśni w tym roku dostatek, więc można z nich przygotować prawdziwe i naturalne cuda 😊
Składniki (na 11 słoiczków o pojemności 210 ml):
czwartek, 5 lipca 2018
Chałwa z pistacjami
Kilka bloków sezamowych opublikowałam już na tym blogu (klik!). Pisałam też, że nie lubię chałwy robionej przemysłowo (być może ze względu na zawartość ekstraktu z mydlnicy, który zawiera trujące związki), natomiast przepadam za chałwą domowej roboty z miodem z zaufanego źródła. To jeden z tych deserów, które nie powodują zbyt wielkich wyrzutów sumienia, bo zawierają tak dużo dobra. Dziś prezentuję najbardziej klasyczną turecką wersję - z pistacjami. Do jej wykonania wykorzystałam resztkę zeszłorocznego, skrystalizowanego miodu, co widać w postaci grudek nadających bardziej marmurkowego wyglądu mojej chałwy.
Składniki:
wtorek, 3 lipca 2018
Szybki placek z jagodami na maślance i "48 tygodni"
Polecam dzisiejsze ciasto do pieczenia na co dzień i wyjątkowych sytuacjach, np. wtedy, gdy nagle okaże się, że za godzinkę będziecie mieć gości. Przygotowania trwają niecałe 10 minut (najwięcej czasu zajmuje przebranie owoców), piecze się 50 minut. Goście przyjeżdżają, a dom pachnie świeżo upieczonym ciastem. W czasie, gdy będziecie przygotowywać napoje, ciasto lekko przestygnie i będzie można kroić.
Ważna informacja:
jajka, maślanka i olej muszą mieć podobną temperaturę, by się nie zważyły podczas miksowania
Składniki (na formę (36 x 23) cm):
Róbmy przetwory! 4." - zaproszenie do udziału w akcji kulinarnej
Akcja nr 32 (6 VII - 31 VIII 2018 r.)
Latem większość warzyw i owoców ma najwięcej smaku i aromatu. A te możemy zachować na zimę. Obecny rok sprzyja wegetacji roślin. Gałęzie drzew uginają się pod ciężarem owoców, krzewy są obsypane różnokolorowymi kulkami, w warzywniku i zielniku wszystko rośnie jak na drożdżach. Aż szkoda, by z tego dobrodziejstwa nie skorzystać.
W tym roku z małym poślizgiem, ale równie serdecznie jak w latach poprzednich, zapraszam Was do udziału w kolejnej edycji kulinarnej akcji przetworowej. Mam nadzieję, że zbierzemy przepisy na przeróżne przetwory z warzyw, owoców, ziół (to tegoroczna nowość) i grzybów.
Inspiracje znaleźć można w poprzednich edycjach akcji lub w zakładce PRZETWORY .
WARUNKI AKCJI (muszą być spełnione wszystkie, by można było zaakceptować wpis):
Serdecznie zapraszam do udziału w czwartej edycji akcji kulinarnej 😊
Latem większość warzyw i owoców ma najwięcej smaku i aromatu. A te możemy zachować na zimę. Obecny rok sprzyja wegetacji roślin. Gałęzie drzew uginają się pod ciężarem owoców, krzewy są obsypane różnokolorowymi kulkami, w warzywniku i zielniku wszystko rośnie jak na drożdżach. Aż szkoda, by z tego dobrodziejstwa nie skorzystać.
W tym roku z małym poślizgiem, ale równie serdecznie jak w latach poprzednich, zapraszam Was do udziału w kolejnej edycji kulinarnej akcji przetworowej. Mam nadzieję, że zbierzemy przepisy na przeróżne przetwory z warzyw, owoców, ziół (to tegoroczna nowość) i grzybów.
Inspiracje znaleźć można w poprzednich edycjach akcji lub w zakładce PRZETWORY .
WARUNKI AKCJI (muszą być spełnione wszystkie, by można było zaakceptować wpis):
niedziela, 1 lipca 2018
"Danie pachnące ziołami 5." - podsumowanie akcji
Piąta edycja akcji kulinarnej "Danie pachnące ziołami" z powodów organizacyjnych trwała w tym roku kilka dni krócej niż zazwyczaj i została przeprowadzona na Durszlaku. Wzięło w niej udział 3 blogerów, którym bardzo dziękuję za przesłanie i podzielenie się przepisami oraz spełnienie warunków akcji, w tym uszanowanie, że akcje organizowanie przeze mnie nie są reklamami firm i produktów.
W tej edycji akcji zależało mi na upowszechnieniu właściwości różnych ziół. Myślę, że ten warunek spowodował, że zgłosiliśmy mniej swoich propozycji w porównaniu z poprzednimi edycjami akcji. To był też warunek, którego nie wszyscy wysyłający przepisy dopełnili, mimo pisania do nich próśb o uzupełnienie wpisów.
Coraz częściej mam wrażenie, że ludzie nie znają właściwości ziół i używają ich w sposób niekontrolowany. A przecież odpowiednio stosowane mogą być dla nas lekarstwem, zaś przesadzenie z nimi wywołać może opłakane skutki.
Na zioła szczególną uwagę zwrócić muszą ci z nas, którzy są alergikami, cierpią na choroby nerek, wątroby i układu pokarmowego.
Pamiętajmy też, że są takie zioła, których nie należy łączyć ze sobą, bo wykluczają się nawzajem (np. majeranek, oregano, cząber).
Jeszcze raz dziękuję za zgłoszenie swoich propozycji: Angeli, Hajduczkowi oraz idęimyślę 😊
Oto zgłoszone przez nas przepisy: