Czas zbiorów kapusty i jej kiszenia przypomniał mi danie z regionu Opoczno - Przysucha. Wywodzi się z czasów, gdy chłopi musieli oddawać dużą część wytworów swojej pracy panom. W okręgu Odrzywołu danie składało się wyłącznie z doprawionej do smaku kapusty i grochu. We wsi Gorzałków (dziś dzielnica Opoczna) chłopom powodziło się lepiej, bo należała do posiadłości królewskich - mieszkańcy dodawali jeszcze cebulę. Hihihihi - wyszło na to, że cebula była wskaźnikiem dostatku ;) Z biegiem lat i pojawienia się nowych przypraw danie nabrało lepszego aromatu, ale nadal zalicza się je do dań typu - "bieda danie". Przygotowuję je w obu wersjach: z cebulą do bieżącego spożycia, bez cebuli - do zamrożenia, bo doskonale się przechowuje w zamrażarce; potem można dodać cebulę i czosnek. W niektórych regionach jest to danie podawane w Wigilię.
Składniki:
200 ml grochu łuskowego w połówkach
200 g kapusty kiszonej
400 g słodkiej kapusty
2 łyżeczki kozieradki
2 liście laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
2 łyżeczki soli
pieprz
ewentualnie: olej do smażenia i 2 cebule
- Groch dobrze wypłukać i ugotować do miękkości. Mieszać od czasu do czasu, bo lubi przywierać do dna pod wpływem swojego ciężaru i potem, gdy zgęstnieje.
- Poszatkować słodką kapustę.
- W drugim garnku zagotować kapustę słodką i kiszoną.
- Równolegle zagotować ok. litra wody.
- Po zawrzeniu wody w garnkach z kapustami odlać wodę.
- Do kapust wlać zagotowaną wcześniej wodę. Dodać ziele angielskie, liście laurowe i kozieradkę.
- Gotować kapustę do miękkości.
- Ewentualnie zeszklić na patelni pokrojone na drobno cebule.
- Dodać groch (i ewentualnie cebulę) do kapusty. Pogotować do momentu, gdy danie będzie miało gęstą konsystencję, czyli odparuje woda.
- Doprawić do smaku solą i pieprzem.
Przy obecnym stanie wiedzy, polecam dodać łyżeczkę suszonego cząbru do kapusty połączonej z grochem. Ustrzeżemy się wówczas przed efektem gazowym z tylnej części ciała ;)
Danie najlepiej zamrażać w pojemnikach.
------------
Podobne:
Szybkie danie z kaszy jaglanej |
Pęczakotto z kurkami |
Grochówka |
Świetny przepis! Kapusta z grochem to idealny dodatek to tradycyjnych polskich dań. Właśnie takie smaki mają szansę na wygraną w naszym konkursie kulinarnym. Wystarczy, że dodasz do wpisu grafikę konkursową (info dostępne na stronie https://e-turysta.net/konkurs-kulinarny/), a będziesz mogła wygrać chociażby aparat cyfrowy i promocję na Smaker.pl. Pozdrawiam i powodzenia! :)
OdpowiedzUsuńDziękuję za informację. Zastanowię się nad udziałem w konkursie, zwłaszcza że mam zamiar w najbliższym czasie podać na blogu trochę potraw z pewnego regionu Polski.
Usuń