Strony

poniedziałek, 31 stycznia 2022

Domowa ciabatta

Ciabatta była kiedyś moim ulubionym pieczywem. Uwielbiałam jego brzydki kształt, jego chrupiącą, ale nie twardą, skórkę i miękki środek pełen wielgachnych dziur. To właśnie dzięki nim, gdy weźmie się ciabattę do ręki, ma się wrażenie, że chleb waży mniej niż powinien. No właśnie - ciabatta to włoski chleb o małej gęstości z mąki pszennej i drożdży, pieczony z ciasta o dużej hydracji, przez co podczas przygotowywania ciasto się nieco rozlewa i nabiera kapciowatego kształtu (ciabatta po włosku to kapeć). Przepis dopracowywałam niemal rok i nareszcie się udało 😊😊😊 Zapraszam zatem po przepis na wspaniale pachnący włoski chleb świetnie pasujący do wysokich kanapek.





Składniki:
Zaczyn
100 g mąki pszennej typ 650
100 g ciepłej wody
5 g drożdży

Ciasto
zaczyn
350 g mąki pszennej typ 650 + mąka do podsypania
250 g zimnej wody
8 g soli

  1. Składniki zaczynu wymieszać dokładnie widelcem w dużej misce. Odstawić na godzinę pod przykryciem.
  2. Do zaczynu dodać resztę składników. Wszystko dokładnie wymieszać drewnianą łyżką. Przykryć ściereczką i odstawić na noc.
  3. Rano blat roboczy obficie posypać mąką. Wyjąć na nią ciasto.
  4. I tu można zastosować jedno z dwóch rozwiązań: albo podzielić ciasto na dwie części (by upiec dwie ciabatty) i każdą z nich formować osobno, albo z całego ciasta przygotować jedną ciabattę.
  5. Rękoma rozciągnąć na prostokąt o ok. 2 cm grubości. Złożyć ciasto na 3 wzdłuż krótszego boku. Ciasto przekręcić, by leżało na złożeniu brzegów.
  6. Czynność 5 powtórzyć jeszcze 2 razy w odstępach przynajmniej 30 minut. Rozciąganie musi być delikatne, by nie zniszczyć powstających w cieście bąbli.
  7. Po ostatnim złożeniu przełożyć ciasto na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia i uformować w prostokąt, szczególnie zwracając uwagę na zakończenia. Można je ewentualnie podwinąć pod ciasto.
  8. Ciabattę przykryć ściereczką i odstawić do ponownego wyrośnięcia.
  9. W tym czasie nagrzać piekarnik do 230 stopni C.
  10. Chleb piec 15 minut w 230 stopniach C. z termoobiegiem.
  11. Po upieczeniu ciabatta powinna wydawać głuchy dźwięk po postukaniu jej od spodu. Upieczoną ciabattę wyłożyć na kartkę, by ostygła.
  12. Kroić, gdy chleb ostygnie, choć zapach unosi się taki, że powstrzymanie się jest trudne 😊😉




-----
Podobne:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Chętnie poznam Twoje zdanie na temat tego wpisu lub przepisu. Zostawisz kilka słów w komentarzu?
Dziękuję, również za lajki na fb oraz serduszka na Instagramie :-)
Komentarze z lokowaniem produktów nie będą publikowane.