Mimo moich tegorocznych obaw dynia ładnie obrodziła, choć jeszcze w połowie sierpnia rośliny wyglądały bardzo rachitycznie i miały zawiązane małe owocki w niewielkiej ilości. W piwnicy czeka spory zapasik, choć doczekałam się owoców tylko trzech odmian. Na mus dyniowy przyjdzie czas zimą. Wczoraj postanowiłam połączyć pięknie pomarańczowo wybarwioną dynię z pigwami (nie mylić z pigwowcami, o czym wkrótce na blogu), które zaowocowały w sadzie po raz pierwszy. Ponieważ pigwa ma bardzo delikatny zapach, dynia również, dżem aromatyzowałam moją ulubioną przyprawą do potraw słodkich. Podkreślam, że przepis dotyczy pigwy, a nie pigwowców (tutaj znajdziecie porównanie tych owoców). Jeśli użyjecie pigwowców, trzeba zdecydowanie zwiększyć ilość cukru.
Składniki:
1,8 kg dyni bez skóry
1,8 kg pigwy bez pestek, ale ze skórką
10 zielonych kardamonów
sok z cytryny
0,7 kg cukru
- Dynię i pigwy pokroić w kostkę podobnej wielkości (na im mniejszą kostkę pokroicie, tym krócej będziecie gotować dżem). Z pigwy usuwamy tylko pestki. Skórka i bielmo zostają, bo mają sporo pektyn.
- Do owoców wlać 2 litry ciepłej wody.
- Gotować, aż owoce zmiękną i zaczną się rozpadać.
- Schłodzić nieco, a potem zmiksować całość np. w stojącym blenderze.
- Dżem ponownie zagotować, dodając kardamony, cukier i sok z cytryny.
- Włożyć dżem do słoików, gdy masa będzie bulgotać.
- Zakręcić szczelnie słoiki i odstawić do spokojnego schłodzenia.
Przy każdej obróbce termicznej należy pamiętać o mieszaniu. Dżemu jest dużo (oczywiście możecie zmienić proporcje) i łatwo przywiera do garnka pod wpływem ciężaru. Przypalone kawałki będą brzydko wyglądać w jasnym dżemie.
-----
Podobne:
Dżem z dyni i pigwowców |
Mus z pigwy |
Dżem z pigwy |
Lubię przetwory pigwowe, z dynią musi też smakować ekstra.
OdpowiedzUsuńto prawda - smakuje ciekawie :)
UsuńSpróbuję zrobic
OdpowiedzUsuń