Dwa lata temu podawałam tutaj swój przepis na ogórki konserwowe z miodem i musztardą. W pierwszym roku istnienia bloga publikowałam przepis na najłatwiejsze ogórki kiszone. W tym roku pomyślałam, że skoro do nastawienia zakwasu buraczanego przygotowuje się zalewę z solą i cukrem, to dlaczego nie połączyć słodyczy i soli w przypadku ogórków? Ale w pszczelarskiej rodzinie słodziwem musi być oczywiście miód! 🍯🐝🍯 Od pomysłu do realizacji - poeksperymentowałam trochę i przygotowałam ogórki kiszone z miodem. Zawartość jednego słoika została zjedzona w ciągu kilku minut 😋 Przepis jest bardzo łatwy i nie wymaga przygotowania zalewy, z którą nigdy nie wiadomo, ile zrobić, by wystarczyło lub by nie została, bo wszystko zależy od tego, jak uda nam się upchać ogórki. W przypadku moich przepisów na kiszonki nie ma takiego kłopotu 😊 Pamiętajmy również, że ogórki są świetnym źródłem witamin A, C, E i K oraz podstawowych minerałów, a samo spożywanie kiszonek jest doskonałym sposobem na zbudowanie odporności przed jesienno-zimowym sezonem!
Składniki (na słoik 1-litrowy):
koper z kwiatowymi koszyczkami
duży ząbek czosnku lub nawet dwa
kawałek chrzanu (ok. 4 cm)
ogórki (ile wejdzie do słoika)
łyżeczka skrystalizowanego miodu lub dwie miodu płynnego
płaska łyżka soli
wrzątek
- Ogórki powinny poleżeć w wodzie przynajmniej 4 godziny. Jeśli kupujecie ogórki i nie wiecie, kiedy były zrywane, pozwólcie im leżeć w wodzie dłużej.
- Na dno słoika włożyć koper (wkładam całą, dużą roślinę), nacięty ząbek czosnku i chrzan.
- Włożyć do słoika ogórki.
- Do słoika dodać jeszcze miód i sól.
- Od razu po włożeniu ogórków zalać całość wrzątkiem pod szyjkę słoika i zakręcić.
- Odstawić na kuchenny blat, by słoiki powoli stygły. Następnego dnia wynieść w ciemne i chłodne miejsce. Jeśli chcemy mieć ogórki małosolne do szybkiego zjedzenia, zostawić słoik na blacie kuchennym na tydzień.
Edit 26 lipca 2019
W upalne dni można początkowo słoiki nakryć ręcznikiem papierowym i zabezpieczyć gumką recepturką, bo fermentacja odbywa się w burzliwy sposób w ciągu 24 godzin. Po dwóch dniach słoiki szczelnie zakręcić.
Ogórki po 26 godzinach od zakręcenia słoików |
-----
Podobne:
Jeśli masz ciekawe przepisy na przetwory z owoców, warzyw, ziół lub grzybów albo na wykorzystanie miodu lub miodu pitnego i chcesz się nimi podzielić, zapraszam do udziału w piątej edycji akcji kulinarnej "Róbmy przetwory!" lub w szóstej edycji akcji "W krainie miodem płynącej...". Szczegóły po kliknięciu na banery niżej.
Uwielbiam kiszone ogórki 😀 Będę musiała znów zrobić :)
OdpowiedzUsuńTeż je bardzo lubię i dlatego robię spory zapasik :)
UsuńWspaniały pomysł dzięki za przepis pozd
OdpowiedzUsuńDziękuję. Proszę korzystać do woli. Pozdrawiam
UsuńPodoba mi się pomysł z miodem. Napewno wypróbuje. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńDziękuję i pozdrawiam :)
UsuńSuper pomysł
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńInteresujący przepis, z miodem jeszcze nie robiłam, i też to, że wsypujesz pierw sól, a potem zalewasz. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za dołączenie przepisu do dyniowatej akcji :). A.
OdpowiedzUsuńAngelo, zazwyczaj przerabiałam dużą wannę ogórków. Przy takiej ilości nie sposób przewidzieć, ile zalewy będę potrzebować. Dlatego od dziesiątków lat nie robię zalewy, bo to niepotrzebna strata czasu. Zasypanie solą i zalanie wrzątkiem w zupełności wystarcza. Sprawdzone, wygodne i praktykowane od dziesiątków lat :)
UsuńJeszcze z miodem nie jadłam ogórków i napewno spróbuję zrobić
OdpowiedzUsuń