Strony

niedziela, 24 września 2017

Sum na surówce z fenkułu i selera oraz "Czerwony rower"

Dawno nie było przepisu na ryby, więc dziś dzielę się sposobem podania suma. Można go zrobić w śmietanie, ale o wiele zdrowiej jest go podać na surówce. Wykorzystałam do niej jesienne warzywa, które w tym roku są niezwykle soczyste.




Składniki (na 4 porcje):

Fantazyjne ciasto drożdżowe z nadzieniem dyniowo-pigwowym

Ciasto drożdżowe idealnie pasuje na codzienny i niedzielny stół. Ostatnio zaczęłam eksperymentować z formą jego podania i dzisiejsza propozycja jest jednym z takich eksperymentów. Jest nie tylko smaczna, aromatyczna i puszysta, ale również efektowna. Z pewnością zachwyci wyglądem.




Składniki (na tortownicę o średnicy 26 cm):

sobota, 23 września 2017

Placki owsiane z twarogiem i "A potem przyszła wiosna"

Za oknem deszcz, szaro, buro i ponuro, więc w czasie śniadania postawiłam na ciepłe kolory i cudowny zapach. Stąd pomysł na placki. W lodówce znalazłam resztkę zapomnianego serka, zaś na paterze z owocami przejrzałego banana, który złagodził gorycz razowej mąki owsianej. Kilka innych składników i za chwilę w mieszkaniu zapachniało, a na talerzu zagościło słońce.




Składniki (na ok. 10 placków):

piątek, 22 września 2017

Juszka śląska

Juszka to śląska (z Zagłębia Dąbrowskiego) zupa z ziemniaków i kaszy jęczmiennej. Tą samą nazwą określa się też ukraińską zupę na bazie ryby. Na śląską zupę natknęłam się, przeglądając blog R'nG Kitchen. Zaintrygowała mnie nazwa i postanowiłam przygotować ją w swojej kuchni. Gdy już była prawie gotowa, w mieszkaniu zapachniało znajomo... krupnikiem z domu moich rodziców, bynajmniej nie Ślązaków, a mieszkańców Polski Centralnej. Tą zupą witam astronomiczną jesień, która zawitała kilkadziesiąt minut temu.




Składniki:

poniedziałek, 18 września 2017

Czarny chleb we wrześniowej piekarni

Chleb jest naprawdę wyjątkowy - pachnący czarnuszką o lekkim posmaku kawy, którą uwielbiam i dlatego tym razem piekłam od razu dwa bochenki (jeden zamroziłam). Chleb mi czarny nie wyszedł, ale za to smakuje wybornie i pachnie kusząco. Przepis przygotował dla nas Gucio, autor bloga Kuchnia Gucia. Napisał o nim tak: (…) przepis od J. Hamelmana z książki „Chleb” wykorzystujący czerstwe pieczywo. Zaskakująco dobry, wytrawny w smaku, puszysty miękisz i prosty w wykonaniu. Posypka z czarnuszki obowiązkowa. Mnie chleb puszysty nie wyszedł, ale to dobrze, bo wolę zwarte pieczywo.




Składniki (na dwie keksówki):

niedziela, 17 września 2017

Rösti i "Na pokuszenie"

Niedawno smażyłam rösti z buraczane według przepisu Gino D'Acampo. Wtedy przypomniałam sobie placek, który jadłam w genewskiej restauracji z narodowymi daniami szwajcarskimi, bo też rösti to szwajcarska potrawa narodowa przypominająca w smaku polskie placki ziemniaczane. Rösti przyrządza się jednak w większej formie - jeden gruby placek na całą patelnię. Rösti można przygotować z ziemniaków surowych lub podgotowanych. W rezultacie smak rösti jest podobny do polskich placków ziemniaczanych, a wyglądem przypomina hiszpańską tortillę patatas. Podstawą rösti są ziemniaki. Nie mogą być byle jakie, bo placki nie zawierają żadnego kleiszcza w postaci mąki czy jajek. Mogą zatem uchodzić za danie wegańskie.




Składniki (na 2 porcje; na patelnię o średnicy ok. 24 cm):

Marmolada z derenia i pigwowców do słoików

Kilka razy w roku potrzebuję do wypieków twardej marmolady, która nie wycieka z ciastek lub bułeczek podczas pieczenia. Stosowanej kupnej mnie przeraża (czego w niej nie ma?!). Dlatego od lat robię marmoladę z pigwowców z przepisu, który dostałam wiele lat temu od Pawła Ochmana. W tym roku postanowiłam część tych bogatych w pektyny owoców zmieszać z dereniem, z którego dotychczas robiłam dereniówkę. To był strzał w dziesiątkę! Marmolada nabrała nowego koloru, a smak lekko złagodniał. Pyszotka 😋




Składniki (na prawie 2 l marmolady):

sobota, 16 września 2017

Patatas bravas - hiszpańskie "frytki"

Patatas bravas to typowa hiszpańska przystawka, do której podaje się zazwyczaj mięsne danie główne. Przygotowując ją, ziemniaki kroi się w kostkę, a potem smaży lub piecze jak frytki. Tak przyrządzone ziemniaki podaje się z pikantnym sosem pomidorowym. Pomidory jednak w Hiszpanii mają okropny smak - są twarde i - o dziwo - brak w ich smaku słońca. Dlatego ja poprzestaję na samych ziemniakach i tak też jadłam patas bravas w Lloret de Mar czy Santiago de Compostela.




Składniki:

Fasolka szparagowa z grzybami leśnymi

Miniony weekend spędziłam poza zasięgiem internetowym, w pracy gonię w piętkę, więc od dawna nie pojawił się tutaj nowy przepis. Przepiękna pogoda tydzień temu natchnęła nas na wypad na grzyby. Było cudownie! Taki odpoczynek od zgiełku miasta, oddychanie lepszym powietrzem i przyjemnie operujące Słońce wprawiły nas w dobry nastrój i znów podbarwiły zmęczoną już skórę. Z wyprawy przywiozłam sporo grzybów, które teraz przerabiam na różne sposoby, a zapachy z mojej kuchni pewnie uaktywniają ślinianki moich sąsiadów 😋 Do dania, którego przepis znajduje się niżej użyłam ostatniej w tym roku partii świeżej fasolki szparagowej. Danie podałam na 2 sposoby - w wersji łagodnej i ostrej.




Składniki (na 2-3 porcje):

niedziela, 10 września 2017

Sernik z rabarbarem i "Wypalanie traw"

W tym roku z braku swoich owoców często eksperymentuję z rabarbarem. I w ten sposób powstał delikatny sernik na kruchym, owsianym cieście. Dla koloru czerwona galaretka i ciasto np. na niedzielę gotowe 😊




Składniki (na blachę o wymiarach (22 x 34) cm):

środa, 6 września 2017

Aromatyczne, śliwkowe żaglówki

Tą bezglutenową, wegańską przekąską objadam się ostatnio po pracy. I wciąż nie mam dość 😊 Najpierw przygotowałam wersję z normalnymi liśćmi szałwii, a potem pomyślałam, że doskonale będą się do niej nadawać chipsy szałwiowe, o których już kiedyś pisałam (klik!). Dzięki poniższemu przepisowi dostałam się na warsztaty do Weganona w najbliższy piątek 😁 Paweł gotuje świetnie, czego miałam przyjemność doświadczyć w jego czterech kątach. Jest zakręcony na punkcie jedzenia, szczególnie na słodko. Wkrótce wychodzi Jego książka pt. "Pyszności z roślin", która jest już dostępna w przedsprzedaży. Jest poświęcona deserom, ale prywatnie mam nadzieję, że Paweł wyda szybko przepisy wytrawne.




Składniki (na 7 dużych śliwek):

wtorek, 5 września 2017

Wegańska papryka faszerowana ryżem z dodatkami

Końcówka lata wiąże się z wykorzystaniem w mojej kuchni dużej ilości pomidorów (mam bzika na punkcie ich smaku, zapachu, kolorów i uprawy) i papryki. Dziś przedstawiam kolejny sposób na podanie smacznego dania, które można robić etapami, w tzw. biegu. W rezultacie na stół podaje się bezglutenowe, wegańskie, kolorowe, zdrowe, pachnące i pyszne danie lub przekąskę, po które chętnie sięgną i dorośli, i dzieci.




Składniki (na 3 papryki):

niedziela, 3 września 2017

Królik na chrzanie i "Niebo pod Śnieżką"

Po upieczeniu niedawno chleba na zakwasie na liściu chrzanu pomyślałam, że z tymi liśćmi można upiec też królika. Od myśli do działania - królik zagościł na stole. Pachniał pięknie i smakował wybornie. Polecam to pyszne i zdrowe mięso!





Składniki:

sobota, 2 września 2017

"Róbmy przetwory! Edycja 3" - podsumowanie akcji




31 sierpnia zakończyła się trzecia edycja mojej akcji kulinarnej "RÓBMY PRZETWORY!".

Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli je dołączyć do akcji! Dzięki Wam mamy cenne (czasem przekazywane na kolejne pokolenia) przepisy na przeróżne smakowitości, które będziemy zajadać zimą 😋

Po liczbie wyświetleń różnych przepisów na przetwory na moim blogu i liczbie zgłoszonych przepisów wiem, że Polaków nie trzeba przekonywać do upychania warzyw i owoców w słoikach lub butelkach. Polacy to robią! 😊 Być może z tych samych powodów co ja:
  • wiem, co znajduje się w moich przetworach,
  • wiem, że składniki moich przetworów są zdrowe,
  • swoje przetwory doprawiam wedle swojego gustu i smaku.

W tym roku powstała pokaźna lista przetworów wszelakich.