Strony

niedziela, 28 listopada 2021

Pasztet (pieczeń) z selera

Jeśli lubicie seler i nie macie na niego uczulenia, zachęcam do upieczenia wegetariańskiej wersji pasztetu z tym mało kalorycznym warzywem w roli głównej. Pasztet jest lekko wilgotny w środku i nie rozsypuje się podczas krojenia. Z poniższych składników wychodzi wersja łagodna w smaku. Już mam pomysł, jak ją podkręcić, by na Święta stał się bardziej bogaty w smaku i aromacie 😁😊😋




Składniki (na keksówkę o długości 25 cm):

niedziela, 21 listopada 2021

Wegańskie gołąbki w pak choi

Zawsze mam kłopot, co zrobić z liśćmi chińskich kapust typu pak choi. Wolę zjadać ich soczyste ogonki liściowe, ale żal mi wyrzucać same liście. Dlatego w tym roku użyłam ich do przygotowania gołąbków. Okazały się bardzo wdzięcznym materiałem do formowania, a potem szybkiej obróbki termicznej. Farsz składa się z soczewicy i pecłonek (gąsek zielonych i szarych).




Składniki:

środa, 10 listopada 2021

Kotlety z selera i ciecierzycy (do burgerów)

Zmuszona do pracy zdalnej i w związku z tym oglądająca świat w czasie rzadszych niż zazwyczaj spacerów, zatęskniłam za kolorami w domu i na talerzu. A że niedawno przyszła do mnie prasa do burgerów od marki Enders (bardzo dziękuję 😊), to postanowiłam przygotować kotlety z selera i ciecierzycy, wegetariański zamiennik popularnych w Polsce mielonych. Swoje kotlety piekłam na dwa sposoby - w piekarniku na papierze do pieczenia i na grillu elektrycznym. Myślę, że do obróbki termicznej doskonale sprawdziłyby się też grille gazowe. Dlatego do masy dodałam trochę tłuszczu, który jest nośnikiem smaku. Kotlety okazały się strzałem w dziesiątkę zarówno jako danie główne, jak i wkładka do burgerów 😋🎯😋




Składniki (na 4 burgery):

poniedziałek, 8 listopada 2021

Jacznik

Pisałam tu już wielokrotnie, że bardzo lubię pęczak. Od momentu, kiedy okazało się, że muszę ograniczyć spożycie kaszy jaglanej, pęczak stał się moja ulubioną kaszą. Dlatego chętnie sięgam po niego, przygotowując kaszotta lub pożywne zupy. Jedną z nich jest jacznik - bieda zupa na bazie bulionu z suszonymi grzybami. Dla mnie to idealna propozycja na okres jesienno-zimowy.




Składniki:

niedziela, 7 listopada 2021

Mrówkowiec z jabłkami

Przeglądając ostatnio swój stary zeszyt z przepisami, natknęłam się na ciasto o nazwie mrówkowiec. Piekłam je kilka razy w późnych latach podstawówki i w okresie liceum. A potem na dziesiątki lat zapomniałam. Wczoraj na bazarze udało mi się kupić szarą renetę, czyli jabłka z dzieciństwa. Postanowiłam więc połączyć oba wspomnienia z dawnych czasów 😉 i upiec pyszne, sezonowe ciacho, idealne do kawki 😋😋☕☕ Gdyby je doprawić do smaku cynamonem i innymi przyprawami korzennymi, świetnie spisałoby się na wigilijnym stole.




Składniki (na keksówkę o długości 27 cm):

sobota, 6 listopada 2021

Bułki na kefirze z żurawiną

Dziś na śniadanie potrzebowałam szybkiego pieczywa. W takiej sytuacji pieczenie chleba na zakwasie odpada. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się wypieki drożdżowe. W lodówce znalazłam resztkę kefiru i postanowiłam wykorzystać go do przygotowania bułek, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Skórka jest chrupiąca, a ośródka miękka i o dobrej wilgotności. Dodatek żurawin i rozmarynu podkręcił smak bułek.




Składniki (na 9 bułek):

poniedziałek, 1 listopada 2021

Brioche z kawałkami czekolady

W ten świąteczny czas naszła mnie ochota na jakiś deser. A że z powodu domowej izolacji wzięło mnie na wspominki, przypomniałam sobie brioche, niezbyt słodkie ciasto francuskie o cienkiej, dobrze wypieczonej skórce oraz miękkiej, jasnej i puszystej ośródce. W zależności od regionu ciasto ma różny kształt i dodatki. Łączy je duża zawartość masła i to je odróżnia od polskich ciast drożdżowych. Brioche podawana jest do herbaty, czasem zastępuje codzienne pieczywo, świetnie smakuje z prawdziwym masłem lub dodatkiem polskich konfitur.




Składniki (na keksówkę długości 30 cm):