Strony

wtorek, 28 lutego 2017

Imbirowy crème brûlée i "Awaria małżeńska"

Imbirową wersję crème brûlée jadłam po raz pierwszy kilkanaście lat temu w jednej z warszawskich suszarni. Smak mnie wtedy jakoś nie rzucił na kolana, ale zaintrygował na tyle, że robię ją u siebie co jakiś czas według swojej receptury. To świetny deser na zimową porę. Ja żegnam się nim ze słodyczami na kilka tygodni. Ważne jest to, by użyta śmietana nie była zbyt tłusta i była kwaśna. Deser najlepiej smakuje po całkowitym ostudzeniu, wtedy czuć smak imbiru.




Składniki (na 5 dużych kokilek lub 4 duże i 3 niskie):

niedziela, 26 lutego 2017

Kurczak aroniowo-sojowy na Ostatki i "Chata"

To zdecydowanie przepis dla dorosłych, którzy lubią wyraziste smaki. Powstał z potrzeby chwili wiele lat temu. Miał być wtedy kurczak teriyaki, ale w czasie zakupów jakoś wyleciał z głowy główny składnik - słodkie saki 😔 A że w barku był niezbyt słodki likier z aronii, powstała szybka polska wersja tego kurczaka 😋




Składniki (na 3 porcje):

sobota, 25 lutego 2017

Surówka kimslaw Jamiego Olivera

Nazwa surówki wynika z połączenia dwóch różnych przystawek: koreańskiej kimchi i amerykańskiej coleslaw. W jednym ze swoich programów Jamie Oliver mocno znęcał się nad tą surówką. Efekt ostateczny zachęcał kolorystycznie i postanowiłam go sprawdzić smakowo. Świetny! Nie da si ukryć, że ta surówka jest zdecydowanie zdrowsza niż coleslaw.




Składniki (na 2 porcje):

piątek, 24 lutego 2017

Wege sajgonki i "Zimowy ślub"

Wieczorem, gdy nie ma się zbyt wiele czasu, a w lodówce zostały resztki warzyw, można z nich przyrządzić różne smaczne dania. Jednym z nich są sajgonki. Tym razem podaję aromatyczną wersję na ciepło.




Składniki (na 2 porcje):

czwartek, 23 lutego 2017

Lasagne z serem i "Zimowy ślub"

Dziś tłusty czwartek i raczej wypadałoby opublikować post z czyś smażonym ;) Wyłamię się jednak z tego i zaproponuję Wam słodkie wydanie lasagne. Danie przygotowuje się szybko. Może być zaserwowane na śniadanie, obiad lub obiadokolację, w zależności od potrzeb i gustów.




Składniki (na keksówkę; na 3 porcje):

wtorek, 21 lutego 2017

Zdrowsza wersja sałatki jarzynowej i "Bezpieczna przystań"

Po ugotowaniu bulionu często zostaje nam sporo warzyw. Mnie ich szkoda wyrzucić i dlatego albo wyjadam, albo robię z nich sałatkę jarzynową. Dziś zapraszam na sałatkę jarzynową w nieco zmienionej wersji, bo bez majonezu.




Składniki:

niedziela, 19 lutego 2017

Brokuły z łososiem i "Bezpieczna przystań"

Ostatnio udało mi się kupić naprawdę ładne brokuły w przystępnej cenie. Potrzeba mi było tej zieleni na talerzu 😋 Jeśli macie brokuły mrożone, też się tutaj nadadzą 😊 Sałatka jest łatwa i szybka w wykonaniu.




Składniki:

sobota, 18 lutego 2017

Przekąska z marakują i "Mroczny zaułek"

Marakuja to jeden z najsmaczniejszych owoców Ameryki Południowej. Jak jeść marakuję i na co zwrócić uwagę, kupując ją? Owoc wystarczy przekroić w poprzek i łyżeczką wyjeść ze środka nasiona z żółtym soczystym miąższem. Mają słodko-kwaśny smak przypominający nieco wnętrze dojrzałego agrestu. Kupując marakuję, trzeba wybrać te owoce, które mają mocno pomarszczoną skórkę. I jeszcze jedno - bierzemy te owoce, które ważą mniej, niż byśmy się spodziewali po wielkości owocu.




Składniki:

Kurczak w sosie jerk według Jamiego Olivera

O swojej fascynacji gotowaniem Jamiego Olivera pisałam już wielokrotnie. Mam do Niego słabość, bo tak naprawdę zaczęłam gotować właśnie dzięki Jego zapałowi do kuchni prezentowanemu w różnych programach kulinarnych. Dziś prezentuję fantastyczny przepis na kurczaka, który możemy podać przy specjalnych okazjach lub dla poprawy humoru 😁 Opracowując przepis, Jamie inspirował się kuchnią Jamajki. Przygotował wtedy inne dodatki, z których ja zrezygnowałam, bo porcja jest dla mnie za duża. Kurczak pachnie i smakuje obłędnie! Polecam!!!




Składniki (na 4 porcje):

piątek, 17 lutego 2017

Bliny pszenno-gryczane z tuńczykiem i "Berlin, późne lato"

Bardzo długo myślałam, że bliny to placki ziemniaczane, bo tak się na nie mówiło w mojej okolicy. Dopiero z książek o Rosji, Ukrainie lub Białorusi dowiedziałam się, że to placki drożdżowe mające niewiele wspólnego z ziemniaczanymi. Ciasto na bliny przygotowuje się z różnych składników - może być to mąka pszenna z ziemniakami, mąka pszenna lub żytnia z mąką gryczaną. Na Wschodzie podaje się je z kawiorem, śmietaną, różnymi rybami i innymi dodatkami, w zależności od tego, kto przygotowuje i z jakiej okazji. Ja proponuję łatwą i szybką sałatkę z tuńczyka. By bliny ładnie wyglądały, można je smażyć na patelni do przygotowywania pancaków. U mnie ta patelnia jest wciąż marzeniem...




Składniki:

czwartek, 16 lutego 2017

Bezglutenowe ciasto z fasoli i bananów oraz "Ballada o ciotce Matyldzie"

Przy okazji swojej strączkowej akcji postanowiłam upiec ciasto z fasoli, które przypominali różni blogerzy. Do tej pory - za radą Karola Okrasy - puszkowaną fasolę wykorzystywałam do kotletów mielonych zamiast bułki tartej. Do ciasta podeszłam z rezerwą. Smakowo mnie nie zaskoczyło. Myślałam, że banany będą bardziej wyczuwalne. Na pierwszy plan jednak wyraźnie wysuwa się kakao.




Składniki (na keksówkę o wymiarach (26 x 8 x 7) cm):

Cykoria do obiadu i "Altowiolista"

Zima w pełni, więc brak jeszcze zdrowej i bezpiecznej zieleniny. W takiej sytuacji na ratunek przychodzi pędzona w ciemnej piwnicy cykoria belgijska. Wielu narzeka, że jest gorzka. A to wynik jej niewłaściwego przechowywania. Cykoria jest słodka, chrupka i soczysta. W sklepach powinna być układana tacką do wierzchu, a liśćmi na dół, bo ta cudowna sałata gorzknieje pod wpływem światła. Poza tym nie powinno się jej płukać, bo wtedy też nabiera goryczy. I tu apel do klientów zieleniaków i innych sklepów, gdzie można kupić cykorię - NIE ODWRACAJ JEJ DO ŚWIATŁA! Po obejrzeniu połóż ją liśćmi do dołu. Proponowaną przeze mnie sałatkę robi się szybciutko, dlatego - jeśli się Wam spodoba - przygotujcie ją tuż przed podaniem.




Składniki (na 2porcje):

niedziela, 12 lutego 2017

Buraczki z chrzanem (ćwikła) do obiadu

Tym razem w przepisie nie podaję ilości składników. Gotujemy tyle buraków, na ile mamy ochotę, a potem doprawiamy do smaku wedle własnego gustu. W klasycznym przepisie wśród składników znajduje się cukier. Ja proponuję jego zdrowszy i dostępny w Polsce zamiennik.




Składniki:

sobota, 11 lutego 2017

Krem z marchwi z pomarańczową soczewicą i "Błękitny zamek"

Krem z marchewek od dawna chodził mi po głowie. Nie chciałam jednak, by zupa była słodka i postanowiłam przełamać jej smak dodatkiem odpowiednich przypraw. Moja zupa nie ma intensywnie pomarańczowego wyglądu, bo oprócz zwykłych marchewek dodałam sporą marchew żółtą, która traci kolor podczas gotowania. Ponieważ ostatnio gotowałam wiele zup-kremów, nadszedł czas na zmiany - dodałam do niej pomarańczową soczewicę.




Składniki (na 5 porcji):

piątek, 10 lutego 2017

Naleśniki z jarmużem i bryndzą oraz "Fartowny pech"

Jaką mieliście dziś pogodę? U mnie było bardzo słonecznie, choć mroźno. Wychodząc na szybkie zakupy, w ostatniej chwili założyłam przyciemniane okulary. I dzięki temu mogłam podziwiać piękną koronę dyfrakcyjną Słońca. Cudowny widok! 😊 W sklepie kolejna niespodzianka - dostawa świeżego jarmużu. Grzechem było nie wziąć 😎 W lodówce znalazłam jeszcze liście buraka zerwane jeszcze przed opadami śniegu.




Składniki (na 2-3 porcje):

Klasyczne guacamole

Na początku tygodnia kupiłam awokado i zupełnie o nim zapomniałam. Leżało kilka dni i zdążyło dojrzeć, więc pomyślałam o klasyce kuchni meksykańskiej - cudnie zielonym dipie o nazwie guacamole. U mnie dzisiaj wersja podstawowa, a można dodawać do niego przeróżne składniki. Warunkiem dobrego guacamole jest naprawdę dojrzałe awokado. Dlatego warto kupić ten owoc wcześniej i zrobić dip po kilku dniach. Świetnie sprawdza się jako zamiennik majonezu. Nie potrzeba do niego żadnego tłuszczu, bo awokado samo w sobie zawiera kwasy tłuszczowe.




Składniki:

czwartek, 9 lutego 2017

Szybkie bułeczki z jabłkami i "Nienachalna z urody"

Wiedząc, że przez następne 3 dni czeka mnie ciężka praca umysłowa i że sama kawa nie wystarczy, by się z tą pracą uporać, postanowiłam upiec coś szybkiego, co będę mogła potem wziąć do ręki i niby to przypadkiem będąc w kuchni, chwycić coś i podnieść poziom cukru, by nie zasnąć nad laptopem. Przepis na te bułki znalazłam na blogu Edyty Guhl "Dolcevita in my kitchen".  Tak jak Edyta podchodziłam do nich z pewnym sceptycyzmem, ale ponieważ napisała o nich w samych superlatywach, postanowiłam upiec je u siebie. Przepis zmieniłam, zmniejszając ilość cukru, używając jabłek ze skórką i mieszając różne rodzaje mąk, żeby dostarczyć więcej błonnika i zmniejszyć wyrzuty sumienia




Składniki (na kilka-kilkanaście bułek):

wtorek, 7 lutego 2017

Chleb na zakwasie z zielonym jęczmieniem i "Błękitne okulary"

Dawno nie publikowałam przepisu na chleb według mojego pomysłu, więc dziś podsuwam pomysł na zielonkawy chleb z mielonym zielonym jęczmieniem. Oprócz koloru jęczmień nadaje też temu wypiekowi charakterystyczny zapach, który zanika po dwóch dniach. Jeśli dysponujecie większą ilością jęczmienia, wymieszajcie go z jogurtem naturalnym - zachowa wtedy swoje właściwości, które traci po obróbce termicznej.




Składniki (na keksówkę o wymiarach (26 x 8 x 7) cm):

niedziela, 5 lutego 2017

"Nasiona roślin strączkowych na talerzu" - zaproszenie

Akcja nr 21  (10 II - 10 III 2017)

"Nasiona roślin strączkowych na talerzu"

Serdecznie zapraszam do udziału w zimowej akcji kulinarnej



Za oknem znów świat przyprószony śniegiem. Aż się chce sięgnąć po jakiś pożywny i rozgrzewający posiłek 😋 A może bazą takiego posiłku mogłyby być rośliny strączkowe? W moim ogródku rośnie ich latem sporo, bo oprócz tego, że mogę ich nasiona potem wykorzystać, to są doskonałym nawozem pod inne rośliny i poprawiają jakość gleby.

Zimą nie mamy dostępu do tych roślin, ale możemy wykorzystać ich nasiona. Dlatego zapraszam do dzielenia się przepisami na bazie grochu, soi, ciecierzycy, łubinu, różnych rodzajów fasoli i soczewicy.

Podkreślam, że akcja dotyczy nasion roślin strączkowych. Mają one pełnić główną, a przynajmniej znaczącą rolę. Nie wykluczam wykorzystania tych nasion z puszki czy w formie zamrożonej (np. groszek zielony).
Akceptowane będą przepisy na dowolne dania.



Warunki akcji (muszą być spełnione wszystkie, by przepis został zaakceptowany):

Mieszanka do potraw chińskich i "Dziewczyna z pociągu"

Nie ukrywam, że wiele lat temu kompletnie nie umiałam gotować i nie lubiłam tego 😞. Sytuacja się zmieniła po obejrzeniu kolejnych programów Jamiego Olivera, Rachael Ray i Anny Olson. Wtedy mój ulubiony fix do potraw chińskich z torebki poszedł w odstawkę. Nadal jednak lubię jego wygląd, więc postanowiłam zrobić zdrowszą i świeżą wersję tego dodatku do ryżu. 




Składniki: