Strony

piątek, 30 czerwca 2017

Pieczone młode buraczki i książki na urlop

Moje kolorowe buraki jadalne mają się w warzywniku wyśmienicie. Mocno wybujały im liście, ale mnie bardziej interesują korzenie spichrzowe. Trzeba je przerywać, więc z przyjemnością większe okazy upiekłam. Rewelacyjnie smakują pomarańczowe i tych wyrosło najwięcej 😋 Białe i czerwone stanowią również przyjemną w smaku odmianę. To bezglutenowe danie niejako robi się samo, bo wystarczy buraki wyszorować i upiec obok chleba, a potem odpowiednio doprawić do smaku.




Składniki:

czwartek, 29 czerwca 2017

Koktajl biało - czerwony i "Karaibska tajemnica"

W dzieciństwie uwielbiałam truskawki rozgniecione widelcem, zmieszane ze śmietaną i osłodzone cukrem lub miodem. Postanowiłam połączyć smak dzieciństwa z potrzebami dojrzałej kobiety i w ten sposób powstał zdrowy koktajl w dwóch kolorach 😋




Składniki:

Klasyczna kalafiorowa po polsku i "Wiedziałam, że tak będzie"

Dziś przepis na klasyczną zupę po polsku, bez udziwnień i z łatwo dostępnych składników. Podaję wersję letnią tej zupy, czyli bez dodatku mięsa, w związku z tym zupa może być zjadana na gorąco i po ostudzeniu. Ze względu na obecność marchewki w zupie, konieczne jest dodanie tłuszczu, by witamina A miała się w czym rozpuścić.




Składniki (na 3 porcje):

środa, 28 czerwca 2017

Tegoroczne szkody w ogrodach i "Droga do domu"

Opóźnione w tym roku przyjście wiosny i majowe mrozy bez śnieżnej okrywy poczyniły sporo szkód w ogrodach i na polach. W zaproszeniu do miodowej akcji pisałam o zmniejszonej liczbie rodzin pszczelich, które wyginęły m. in. z powodu kiepskich warunków pogodowych. Ucierpiały również sady i ogrody 😔



Na szczęście w drugiej połowie maja pogoda zmieniła się na lepsze, a w mojej okolicy zaczął kwitnąć rzepak, wśród którego pojawiły się ule. Rzepak jest jednym z pierwszych wiosennych pożytków dla pszczół. Miód rzepakowy niema jakichś szczególnych własności, ale zawsze czeka się na niego z utęsknieniem, bo to pierwszy w roku zbiór 😊


Spore tereny obsiane rzepakiem robią wrażenie wiosną i pięknie zabarwiają dotychczas szare i smutne pola.

Sałatka nicejska i "Bardzo długie przebudzenie"

Sałatka nicejska jest tak charakterystyczna dla kuchni Francuskiej jak dla Grecji sałatka grecka (bez sałaty!). Przepisów na nią jest pewnie tak wiele, jak wiele jest gospodyń.  Czas, moda i dostępność różnych rodzajów produktów też zrobiły swoje. We wszelkich przepisach wspólne są jednak: krucha sałata, jajka  pokrojone wzdłuż na ćwiartki, oliwki, cebula i pomidory oraz sos oparty na oliwie i occie winnym. Charakterystycznym dodatkiem są anchois lub tuńczyk (zapewne dla tych, którzy za anchois nie przepadają).




Składniki (na 2 porcje):

poniedziałek, 26 czerwca 2017

"W krainie miodem płynącej... 4." - zaproszenie do udziału w akcji

Akcja nr 24 (29 VI - 29 VII 2017)

"W krainie miodem płynącej... "

Serdecznie zapraszam do udziału w czwartej edycji organizowanej przeze mnie akcji kulinarnej

Akcja zakończona - podsumowanie
 

Wiosna tego roku nas nie rozpieszczała, a dla wielu rodzin pszczelich okazała się ostatnią. Opóźniony okres wegetacyjny roślin spowodował, że pszczoły niewiele miały wtedy do roboty, a nawet trzeba je było dokarmiać, co zwykle robi się jesienią. Na szczęście przyroda jakoś się unormowała, pszczoły zaczęły pracować na pożytek sobie i człowiekowi i możemy cieszyć się smakiem tegorocznych miodów.
Świeży miód jest teraz najzdrowszy i najbardziej odżywczy. U niektórych z Was może jeszcze znajdą się zasoby z poprzedniego sezonu, inni konsumują miód tegoroczny. I jednych, i drugich zapraszam do udziału w kolejnej edycji mojej akcji kulinarnej "W krainie miodem płynącej...". A może dzięki wspólnie zebranym przepisom zachęcimy do kupna i eksperymentowania z miodem tych, którzy do tej pory zjadali go na kanapkach lub wypijali z wodą?




niedziela, 25 czerwca 2017

Chleb na zakwasie pachnący tahiną i "Wybacz mi"

Zakup nowego słoika z tahini i dobranie się do tej pasty wiąże się z pokonaniem grubej warstwy pysznego oleju o wyrazistym smaku. Postanowiłam wykorzystać ten olej do wypieku chleba na najbliższy tydzień. Chleb ma chrupiącą skórkę i mocno pachnie tahiną.




Składniki (na keksówkę):

sobota, 24 czerwca 2017

Danie pachnące ziołami 4 - podsumowanie akcji

10 VI zakończyła się czwarta edycja akcji "Danie pachnące ziołami" zorganizowana przez blog Weekendy w domu i ogrodzie i poprowadzona w Mikserze Kulinarnym (20 zaakceptowanych przepisów) i Durszlaku (44 zaakceptowanych przepisów).







W akcji panowała pełna dowolność co do rodzaju zgłaszanych przepisów, w związku z czym pojawiło się dużo przepisów na zupy, dania główne, przekąski i pierwsze tegoroczne przetwory.



Wszystkim biorącym udział w akcji bardzo dziękuję i zapraszam na zimową edycję 😊




Poniżej zamieszczam przepisy na dania pachnące przynajmniej dwoma ziołami.


"Róbmy przetwory! Edycja 3" - zaproszenie do udziału w akcji

Akcja nr 23 (3 VII - 31 VIII 2017)

"RÓBMY PRZETWORY. 2017"
Serdecznie zapraszam do udziału w kolejnej organizowanej przeze mnie akcji kulinarnej



AKCJA ZAKOŃCZONA - PODSUMOWANIE

Latem większość warzyw i owoców ma najwięcej smaku i aromatu, które chcemy zachować na zimę.

Dlatego zapraszam Was do udziału w kolejnej edycji kulinarnej akcji przetworowej, w której - mam nadzieję - zbierzemy przepisy na przeróżne przetwory z warzyw, owoców i grzybów.



Inspiracje znaleźć można w poprzednich edycjach akcji lub w zakładce PRZETWORY .


piątek, 23 czerwca 2017

Jagielnik truskawkowy (bez pieczenia)

Kasza jaglana często pojawia się na moim stole pod przeróżnymi postaciami. Co pewien czas wymyślam z niej odpowiedniki serników na zimno, zwane jagielnikami. Zaczarowana smakiem tegorocznych truskawek postanowiłam zrobić jagielnik, którego bazą są właśnie te owoce. W przepisie podaję swoje proporcje cukru, które zależą od słodyczy truskawek i oczywiście są kwestią gustu. Ilość cukru można dowolnie zmieniać podczas przyrządzania tego deseru i dodać go tyle, ile komuś pasuje.



Składniki (na tortownicę 26 cm):

Zupa botwinkowa z ryżem i "Córeczka"

W tym roku nowością w moim ogródku są kolorowe buraki jadalne. Wysiałam je tuż przed Wielkanocą trochę z obawą, że tegoroczne mrozy mogą zniszczyć młode siewki. Okazuje się jednak, że nic takiego się nie stało. Buraki ładnie rosną i trzeba je przerwać, bo posiałam je zbyt gęsto. Wyrwane rośliny zainspirowały mnie do przygotowania smacznej i kolorowej zupy.




Składniki:

niedziela, 18 czerwca 2017

Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec w ogrodzie jawi się dużą ilością przeróżnych barw. W naszym wypadku ważna jest różnorodność kolorów, zapachów i odmian nie tylko ze względu na nasze preferencje, ale również z myślą o pszczołach. Na ozdobnych rabatach kwitnie mnóstwo kwiatów i chwilami nie wiadomo, które wybrać do wazonu. Zresztą sami zobaczcie 😊



Zacznę od moich ulubionych naparstnic... Mam je we wszelkich odcieniach różu.



czwartek, 15 czerwca 2017

Truskawki pod bezglutenową kruszonką i "Stulecie Winnych t. 3"

Słoneczne dni sprawiają, że truskawki dojrzewają niemalże w mgnieniu oka. Dla nas to dobra wiadomość, bo możemy cieszyć się tymi owocami przygotowywanymi na różne sposoby. Niżej prezentuję wegańską wersję na truskawki, idealną dla osób o diecie bezglutenowej i bezlaktozowej. W tej szybkiej propozycji truskawki są gorące, ale się nie rozpadają.




Składniki (na formę o średnicy 22 cm):

Ciasto z truskawkami na bazie kruszonki

Czerwiec to u mnie zdecydowanie miesiąc truskawkowy. Uwielbiam te owoce i najlepiej, jeśli są prosto z krzaka rosnącego w słonecznym miejscu. Dziś przedstawiam kolejne ciasto z truskawkami. Tym razem początkowo zagniatana kruszonka jest bazą dla całego placka. Nam on najbardziej smakuje, gdy jest mocno podpieczony. Wtedy jest chrupiący jak ciasto kruche i czuć lepiej smak masła.




Składniki (na formę (36 x 23) cm):

niedziela, 11 czerwca 2017

Ciasto na maślance z truskawkami i "Stulecie Winnych t. 2"

Sezon na truskawki trwa. Wiosna, która w tym roku późno nas odwiedziła, chyba szczególnie wyczuliła mnie na smak i zapach tych owoców. Pierwsze, które kupiłam (w ogrodzie mam starą, późną odmianę), zjadałam zaraz po wypłukaniu, jeszcze nad zlewem 😏 Teraz już się przyzwyczaiłam i nareszcie stały się dodatkiem, a nie głównym składnikiem 😉 O cieście na maślance czytałam wiele razy. Ze zdziwieniem odnotowałam na którymś blogu, że takie ciasto wypiekały nasze babki i prababki. Cóż, moje nie 😔 Maślankę poznałam już w dorosłym życiu. Z dzieciństwa kojarzę serwatkę, którą Ojciec dostawał od swojej ciotki i pijaliśmy ją, bo świetnie gasiła pragnienie latem podczas różnych prac fizycznych na podwórku.




Zanim przystąpicie do wykonania tego ciasta, wyjmijcie z lodówki masło oraz maślankę i jajka. Jajka, maślanka i olej muszą mieć podobną temperaturę, by się nie zważyły podczas miksowania.

Składniki (na formę (36 x 23) cm):

sobota, 10 czerwca 2017

Czarna soczewica z kurczakiem i szparagami

Niedawno w sklepie, w którym zaopatruję się w przyprawy i różne ziarna, wypatrzyłam czarną soczewicę. Byłam bardzo ciekawa jej smaku, więc wzięłam trochę. I coś czuję, że będzie ona często gościć na moim stole 😊 Smakuje podobnie do zielonej, ale gotuje się znacznie krócej (chyba że ja akurat trafiłam na dobre ziarno).




Składniki (na 3-4 porcje):

Kiszona marchew i "Stulecie Winnych t. 1"

Do ubiegłych wakacji i drugiej edycji mojej akcji "Róbmy przetwory!" sądziłam, że do kiszenia nadają się niektóre tylko warzywa. Niedawno miałam przyjemność skosztować kilkudniowe kiszone marchewki i postanowiłam zrobić je u siebie. Są wciąż chrupiące, ale w smaku zaskakujące 😋








Składniki (na litrowy słoik):

piątek, 9 czerwca 2017

Orkiszowy chleb bez zagniatania i "Ironia losu"

Chleby drożdżowe piekę rzadko, gdy nie ma czasu na przygotowanie chleba na zakwasie. Tak też zdarzyło się jakiś czas temu. Wciąż zafascynowana postacią i osiągnięciami św. Hildegardy z Bingen  użyłam mąki orkiszowej, której nie może teraz zabraknąć w mojej kuchni.




Składniki:

niedziela, 4 czerwca 2017

Orkiszowe stromboli, czyli wytrawna rolada i "Nic nie trwa wiecznie"

Drożdżowe rolady czy włoskie stromboli z różnymi dodatkami w środku to pomysł na gotową kanapkę do pracy następnego dnia, a jednocześnie świetny sposób na wyczyszczenie lodówki z różnych resztek. Piekłam ją z mąk orkiszowych, które ostatnio są podstawą moich wypieków.




Składniki:

Sałatka z wątróbką i szparagami oraz "Czereśnie zawsze muszą być dwie"

W obecnych warunkach pogodowych nie mam ochoty ani gotować klasycznego obiadu, ani go jeść. Ograniczam się do sałatek z gorącymi dodatkami. To szybki i łatwy zamiennik typowego obiadu. A jest w nim i białko, i witaminy, i sole mineralne, więc taka sałatka dostarcza odpowiedniej porcji energii do dalszej pracy. Dziś kolejna propozycja na wątróbkę drobiową i wykorzystanie stwardniałych końcówek szparagów.




Składniki (na 2 porcje):

sobota, 3 czerwca 2017

Chleb z polentą oraz "Dom i dalekie ścieżki"

Po niedawnym pieczeniu szkockiego chleba struan zostało mi trochę polenty i postanowiłam dodać ją do weekendowego chleba na zakwasie. Kasza smaku chleba nie zmienia. Sprawia natomiast, że pajda wygląda inaczej niż zwykle poprzez żółte paciorki polenty.




Składniki (na keksówkę 29 x 10 cm):