Strony

wtorek, 30 lipca 2019

Marmurkowy sernik owocowy na lato

Dziś Międzynarodowy Dzień Sernika, więc mam dla Was mój absolutny hit tego lata. Trochę się trzeba przy nim napracować, ale naprawdę warto. Oczywiście można przygotować sernik bez pieczenia, bo łatwiej i szybciej. Jednak dla mnie sernik doskonały to sernik pieczony, bez spodu, wilgotny i jednocześnie delikatny oraz obowiązkowo z sezonowymi dodatkami. Dlatego w dzisiaj proponowanym przepisie znajdują się przeróżne letnie owoce. To ich dodatek zajmuje najwięcej czasu, więc od nich trzeba zacząć. Pieczenie sernika bez spodu oznacza, że trzeba przygotować odpowiednią masę i dostosować do niej odpowiednią temperaturę. Tę pierwszą uzyskamy przez zastosowanie doskonałego twarogu, który sprawi, że sernik dobrze się upiecze i będzie miał aksamitną strukturę.




Składniki (na tortownicę o średnicy 18 cm):

poniedziałek, 29 lipca 2019

Fasolka z pieczarkami - danie w 20 minut

To danie powstało pod wpływem chwili. Zrobiłam je wczoraj, ale nie zdążyłam zrobić zdjęcia, więc dzisiaj powtórzyłam. Czas przygotowanie to jedynie 20 minut, w ciągu których przygotujemy smaczne i zdrowe wegetariańskie danie bezglutenowe. Jego podstawą jest fasolka szparagowa (u mnie zielona, bo taką wolę) i świeże pieczarki. Żeby danie chrupało, dodałam trochę słonecznika, który bogaty jest w witaminę E, witaminy z grupy B, magnez, mangan, selen, cynk, fosfor, żelazo itp. oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Jest więc nie tylko smaczny, ale również spokojnie można go nazwać multiwitaminą.




Składniki (na 2-3 porcje):

"Do zobaczenia w Paryżu" Michelle Gable

W ubiegłym roku przeczytałam "Apartament w Paryżu" Michelle Gable. Gdy zobaczyłam "Do zobaczenia w Paryżu" tej autorki, wiedziałam, że przeczytam również tę pozycję, zwłaszcza że okładka książki jest bardzo kusząca 😉




sobota, 27 lipca 2019

"2 miliony za Grunwald" Joanny Jodełki

"2 miliony za Grunwald" to książka, której w ogóle nie miałam w planach czytelniczych, zwłaszcza że trafiłam na nią zupełnie przypadkiem. A jednak przeczytałam i nawet nie wiem kiedy 😉




Pieczeń z cukinii i fasoli mung

Wegetariańskie mielone pieczenie są dla mnie świetnym rozwiązaniem na kanapki. W  ubiegłym roku publikowałam tutaj przepis na kolorowy pasztet z cukinii. Dziś proponuję inną wersję. Dbając o poprawność językową 😉, celowo nie nadaję jej nazwy "pasztet", ale "pieczeń", doskonale oddającą to, czym ta przystawka jest. Głównym składnikiem jest cukinia, a towarzyszy jej fasola mung nadająca lekkości pieczeni i ziemniak, który z kolei nadaje ciekawszego smaku i aromatu. Sprawia też, że pieczeń ma wspaniały wilgotny środek i się nie rozsypuje przy krojeniu. Jeśli zdecydujecie się skorzystać z tego przepisu, polecam przygotować pieczeń wieczorem i umyć zęby po włożeniu do piekarnika. Niesamowicie pachnie i bardzo kusi, by spróbować. Umyte zęby być może powstrzymają przed sięgnięciem po kawałek, bo pieczeń potrzebuje trochę czasu, by stężeć.




Składniki:

czwartek, 25 lipca 2019

Bezowa rolada serowo-malinowa

Planowałam upiec tort Pawlowej z malinami, ale nareszcie nadarzyła się okazja na przygotowanie trudniejszego deseru o tym samym smaku, ale w zupełnie innej formie. Bo z myślą zrobienia rolady bezowej nosiłam się od wielu miesięcy. To deser wymagający czasu, cierpliwości, delikatności i właściwego doboru masy będącej nadzieniem. Masa musi być delikatna, by beza nie straciła swojej lekkości. Musi mieć też dobrze związaną wodę, by beza zachowała swoją chrupkość. I tu świetnie sprawdził się wyjątkowy ser, któremu nadałam typowo letni smak malin.




Składniki:

wtorek, 23 lipca 2019

Panierowane kwiaty patisona z niespodzianką

W niedzielę kwiaty roślin dyniowatych w warzywniku dość długo były ładnie otwarte, z czego intensywnie korzystały pszczoły miodne. Postanowiłam skorzystać i ja 😊 Ponieważ lubię te kwiaty nadziewać różnościami, i tym razem nie mogło być inaczej. Dla górali być może moje połączenie jest nie do pomyślenia, bo przyzwyczaili się do żurawiny. Ja nie mam do niej dostępu 😒 Od lat runo leśne naszego lasu jest wysuszone na wiór, a po dawnym jeziorze pozostały już tylko pojedyncze malutkie oczka wodne. Brak żurawin powoduje w mojej kuchni nowe połączenia i nowe smaki. Jakie tym razem? Zapraszam niżej 😊




Składniki:

poniedziałek, 22 lipca 2019

Ogórki kiszone z miodem

Dwa lata temu podawałam tutaj swój przepis na ogórki konserwowe z miodem i musztardą. W pierwszym roku istnienia bloga publikowałam przepis na najłatwiejsze ogórki kiszone. W tym roku pomyślałam, że skoro do nastawienia zakwasu buraczanego przygotowuje się zalewę z solą i cukrem, to dlaczego nie połączyć słodyczy i soli w przypadku ogórków? Ale w pszczelarskiej rodzinie słodziwem musi być oczywiście miód! 🍯🐝🍯 Od pomysłu do realizacji - poeksperymentowałam trochę i przygotowałam ogórki kiszone z miodem. Zawartość jednego słoika została zjedzona w ciągu kilku minut 😋 Przepis jest bardzo łatwy i nie wymaga przygotowania zalewy, z którą nigdy nie wiadomo, ile zrobić, by wystarczyło lub by nie została, bo wszystko zależy od tego, jak uda nam się upchać ogórki. W przypadku moich przepisów na kiszonki nie ma takiego kłopotu 😊 Pamiętajmy również, że ogórki są świetnym źródłem witamin A, C, E i K oraz podstawowych minerałów, a samo spożywanie kiszonek jest doskonałym sposobem na zbudowanie odporności przed jesienno-zimowym sezonem!




Składniki (na słoik 1-litrowy):

sobota, 20 lipca 2019

Aromatyczna wiśniówka na miodzie

W tym roku wiśnie wyjątkowo obrodziły. Długotrwała susza i ciepłe dni sprawiły, że mają bardzo esencjonalny i słodki smak. Aż żal nie wykorzystać tego i nie nastawić nalewki z wiśni. Kilka tygodni temu pisałam o klasycznej wiśniówce. Tym razem publikuję przepis na wiśniówkę o bogatszym smaku i aromacie, a to za sprawą aromatycznych dodatków. Przydaje się bardzo zimą na chłodniejsze dni, bo cudownie rozgrzewa.




Składniki:

Co zrobić z niesmacznym arbuzem?

Za arbuzami nigdy nie przepadałam, ale w tym roku mi się zmieniło i co jakiś czas kupuję kawałek. Zdarzyło się Wam kiedyś kupić arbuza, spróbować i stwierdzić, że Wam nie smakuje? Mnie coś takiego przydarzyło się ostatnio. Nie lubię wyrzucać żywności, więc postanowiłam zadziałać.  Przy okazji "ratowania" smaku tego owocu pozbyłam się tego, co mi w arbuzach nie pasuje - duża ilość pestek i dziwna chrupkość połączona z poczuciem osadzania się czegoś dziwnego na języku.




Składniki (ilość zależy od smaku arbuza; podaję je w takich proporcjach, jakich użyłam ostatnio):

czwartek, 18 lipca 2019

Sernik morelowy "Jak pszczoły do miodu"

Sezon na morele trwa w najlepsze. Temperatura na zewnątrz spadła. Można więc bez obawy włączyć piekarnik i upiec sernik. Serniki piekę zazwyczaj bez spodów, więc masa na nie nie może być zbyt płynna, by nie wyciekła z tortownicy. Dzisiejszy sernik miał być z założenia wyjątkowy, więc użyłam do niego oryginalnego twarogu, w zamian uzyskując ciasto wilgotne i puszyste, czyli takie jak lubię 😊😋 Aby podkreślić jego wyjątkowość, ozdobiłam go w specjalny, pszczeli sposób, jak na rodzinę pszczelarską przystało 😊😉🐝🍯🐝 Ma słodko-kwaśny smak, a niektóre jego elementy pachną kwiatami. Warto było mi poświęcić kilka godzin pracy 😊 




Składniki (na tortownicę o średnicy 26 cm):

środa, 17 lipca 2019

Ogórki kanapkowe po zbójnicku do słoików

Niedawno modne stały się ogórki po zbójnicku. Szukając interesującego przepisu, doszłam do wniosku, że wszystkie, na które trafiłam pochodzą z tej samej strony, ale żaden z autorów blogów nie podał źródła. Mój przepis nie jest powieleniem żadnego. Sama do niego doszłam po kilku próbach. Mają być po zbójnicku, więc nie może zabraknąć intensywnych przypraw. Sposób pokrojenia ma ułatwić wykorzystanie ich do kanapek zimą porą, gdy rano każda minuta okazuje się cenna. Z powodzeniem można je też potraktować jako sałatkę do obiadu lub dań z grilla podobnie do dotychczas robionych ogórków z chili czy ogórków z papryką, cebulą i imbirem.




Składniki (na 9 słoików o pojemności 500 ml):

wtorek, 16 lipca 2019

"Myszy i ludzie" Johna Steinbecka

Książkę pt. "Myszy i ludzie" amerykańskiego pisarza i noblisty z 1962 r., Johna Steinbecka, mam w biblioteczce od wielu lat. Ciągle mi nie było po drodze z tą klasyką literatury amerykańskiej. Filmu też nie oglądałam.




poniedziałek, 15 lipca 2019

"Cisza między dźwiękami" Karoliny Wilczyńskiej

Po raz dziewiąty nie mogłam oprzeć się okładce kolejnego tomu serii "Stacja Jagodno" Karoliny Wilczyńskiej. Za każdym razem zastanawiam się, jak teraz bohaterowie książki uzasadnią nadany tytuł. Nie inaczej było w przypadku "Ciszy między dźwiękami" 😉




Chlebek na poolish z garnka

W lipcu Amber zaproponowała upieczenie w swojej piekarni pszennego chlebka na zaczynie drożdżowym (poolish) z dodatkiem zakwasu pszennego według receptury Zorry. Chlebek ma ładny miękisz i dobrze smakuje, gdy jest świeży. Przeważa w nim działanie drożdży, więc nie ma kwaskowatego smaku pieczywa na zakwasie. Dlatego warto go zjeść krótko po upieczeniu. Byłam zmuszona zmienić nieco przepis, ponieważ kolejny raz okazało się, że podana przez Zorrę ilość wody w moich warunkach jest zdecydowania zawyżona. Sugeruję też zmniejszenie ilości soli. 




Składniki (na garnek o średnicy 22 cm):

"Rodzanice" Katarzyny Puzyńskiej

Szukając lektur do lipcowego wyzwania czytelniczego portalu lubimyczytac.pl, zdałam sobie sprawę, że w tym roku nie czytałam ani jednego kryminału. Pod koniec stycznia pojawił się na rynku dziesiąty tom serii Katarzyny Puzyńskiej "Lipowo" pt. "Rodzanice". W urlopowym czasie postanowiłam przeczytać kryminał tej sprawdzonej polskiej mistrzyni kryminału.




niedziela, 14 lipca 2019

Pleśniak z wiśniami

Tegoroczne wiśnie tak mi smakują, że postanowiłam upiec na ich bazie klasyczne polskie ciasto - pleśniak. Kwaskowatość tych owoców idealnie pasuje do słodkiej bezy i smaku kakao. Duża kwasowość wiśni sprawia, że pleśniak musi być w inny sposób słodzony.




Składniki (na formę (20 x 26) cm):

"Krawcowa z Madrytu" Marii Dueñas

Na przeczytanie "Krawcowej z Madrytu" Marii Dueñas od dawna miałam ochotę, bo bardzo lubię literaturę hiszpańską. Ostatnio rzadko sięgałam po nią. I nareszcie nadarzyła się okazja 😊 Ależ to była uczta czytelnicza 😊




poniedziałek, 8 lipca 2019

Wiśniówka dla zdrowotności

Przepis na pierwszą w moim życiu wiśniówkę dostałam lata temu od kolegi. Od tamtego czasu przepis uległ kilku modyfikacjom, by w rezultacie powstała niezbyt słodka nalewka o niezbyt dużej mocy. Jak w przypadku każdej nalewki lub likieru na owocach kluczem do sukcesu są: owoce dobrej jakości zbierane w słoneczny dzień i czas. Najpierw owoce muszą się przemacerować, a potem kolejne nalewy muszą nabierać smaku i aromatu poprzez długie dojrzewanie.




Składniki:

"W krainie miodem płynącej" - zaproszenie do udziału w akcji

Akcja nr 38 (15 VII - 15 VIII 2019)

Serdecznie zapraszam do udziału w szóstej edycji akcji kulinarnej "W krainie miodem płynącej"

Każdego roku 8 sierpnia obchodzimy Dzień Pszczoły. Z tej okazji w tym roku szóstą edycję mojej akcji kulinarnej "W krainie miodem płynącej..." organizuję w okolicach tego pszczelarskiego święta.
Pszczoły uwijają się, korzystając z dobrych warunków, więc możemy cieszyć się smakiem tegorocznych miodów. Świeży miód jest teraz najzdrowszy i najbardziej odżywczy. Może dzięki wspólnie zebranym przepisom zachęcimy do kupna i eksperymentowania z miodami tych, którzy do tej pory zjadają go wyłącznie na kanapkach lub wypijają z wodą?



WARUNKI AKCJI (muszą być spełnione wszystkie, by przepis został zaakceptowany:

czwartek, 4 lipca 2019

Fantazyjne drożdżowe ciasto z wiśniami

Nie ma co ukrywać - lubię ciasta drożdżowe, a jeszcze bardziej lubię bawić się jego formą i kształtem. Z jego smakiem idealnie łączy się smak wiśni. A że właśnie rozpoczyna się sezon na te karminowe cudeńka, postanowiłam wykorzystać zeszłoroczny dżem, by zrobić miejsce na półce na słoiki z tego roku. Ciasto piekłam z myślą o koleżankach i kolegach z pracy, więc nie zrobiłam zdjęcia środka - jest miękki i lekko wilgotny, świetnie kontrastuje z chrupiącą skórką. Uformowałam je w różne kształty, żeby wyglądało bardziej odświętnie.




Składniki (na tortownicę o średnicy 26 cm):

"Danie pachnące ziołami 6." - podsumowanie akcji


W tegorocznej, szóstej edycji mojej akcji kulinarnej "Danie pachnące ziołami" wzięło udział 12 uczestników, którzy zgłosili w większości na Durszlaku 20 zaakceptowanych przepisów. W podsumowaniu byłoby więcej przepisów, gdyby wszyscy biorący w niej udział zastosowali się do zasad. Akcja ma na celu propagowanie używania ziół zgodnie z ich właściwościami. Trzeba zwracać na to uwagę, bo - podobnie do leków - zioła niewłaściwe zbierane lub wykorzystane mogą powodować różne dolegliwości. Prosiłam zatem o krótkie uzasadnienie ich doboru do przygotowywanego dania. Ponieważ na swoim blogu publikuję wszystkie przepisy, nie zgadzam się na darmową reklamę i lokowanie produktów, a mimo to niektórzy zamieszczali w swoich wpisach nazwy marek.

Dlatego serdecznie dziękuję tym, którzy przeczytali ze zrozumieniem i zastosowali się do zasad akcji 😊 Dzięki Wam powstało już szóste źródło inspiracji do wykorzystania ziół 😊

Poniżej przedstawiam wszystkie zaakceptowane przepisy zgłoszone do akcji.

"Dworek w Miłosnej" Agnieszki Olejnik

Od dawna czekałam na taką książkę jak "Dworek w Miłosnej" zapowiadający kolejną serię Agnieszki Olejnik. Zgodnie z napisem pod tytułem na okładce, dałam się uwieść niespiesznemu rytmowi życia w cichej posiadłości niedaleko miasteczka Miłosna 😊 I to było bardzo przyjemne uczucie 😊




wtorek, 2 lipca 2019

"Pragnienia Elżbiety" Anety Krasińskiej

Po ubiegłorocznej lekturze "Marzeń Kaliny" wiedziałam, że przeczytam drugi tom serii "Małe tęsknoty" Anety Krasińskiej, czyli po "Pragnienia Elżbiety".