Strony

czwartek, 31 sierpnia 2017

Brzoskwinie w syropie na zimę i "Światło, którego nie widać"

Co roku zimą zużywam kilka puszek brzoskwiń do mojej ulubionej sałatki z wędliną, mozzarellą i brzoskwiniami oraz sernika z brzoskwiniami. Są też doskonałe same w sobie jako deser. W tym roku postanowiłam zrobić domowe brzoskwinie w syropie, zwłaszcza że teraz można je kupić za 3 zł (za kilogram). Są więc tańsze od jabłek, na które zimą pewnie przyjdzie mi wydawać fortunę. Na czymś trzeba oszczędzić 😉




Składniki (na 2 słoiki o pojemności ok. 600 ml):

Sos pomidorowy (bez dodatków) na zimę

Jeśli tak jak ja nie macie już pomysłów, co zrobić z pomidorami, a szkoda by się zmarnowały na krzakach, to zachęcam do włożenia ich do słoików. Można je włożyć w całości (przepis wkrótce) lub zrobić z nich stuprocentowy sos pomidorowy. Warto przy tym zwrócić uwagę na odmianę pomidorów, o czym można przeczytać na dole postu. Niektórzy nazywają taki sos z włoska passatą, choć z tym włoskim wyrobem ma on wspólny tylko pomidorowy składnik, bo robi się go zupełnie inaczej. Włoszki przerabiają od razu olbrzymie ilości (kilkadziesiąt kilogramów) pomidorów i do tego używają specjalnego urządzenia o nazwie passapomodoro, które oddziela miąższ od skórek. Nie jest to też przecier, bo pomidory nie są przecierane. W sosie nie ma żadnych innych składników. Pisałam już kiedyś, że pomidory (bez dodatków w postaci innych warzyw) doskonale się pasteryzują i nie potrzebują do tego żadnego konserwantu w postaci soli, cukru czy octu.




Składniki (z 2,5 kg mięsistych* pomidorów otrzymuje się ok. 2 litrów sosu):

poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Batony amarantusowe z dodatkami i "Szczęście na wagę"

Wielkimi krokami zbliża się kolejny rok szkolny. Z całej siły się powstrzymuję, by nie pomstować na reformę, więc żeby umilić wszystkim życie oraz zakleić sobie usta, przygotowałam słodkie batony z amarantusa ekspandowanego i olbrzymią ilością przeróżnych dodatków. Batony są pyszne 😋 i myślę, że zdecydowanie zdrowsze niż te kupne. Do tego bardzo szybkie i łatwe do wykonania 😊




Składniki (na 14 batonów):

niedziela, 27 sierpnia 2017

Limoncello, włoski likier cytrynowy

Limoncello to włoski likier aromatyzowany cytrynami (tak naprawdę skórkami tych owoców) z okolic Amalfi i Sorrento. W naszej kulturze przyjęło się, że likiery pijają kobiety. We Włoszech limoncello pijają wszyscy. Podaje się go mocno schłodzony na koniec posiłku, bo uważa się, że poprawia trawienie. W przepisie, który prezentuję niżej, kierowałam się recepturą Frances Mayes z jednej z jej książek (już nie pamiętam której). Dostosowałam go do warunków polskich (spirytus zamiast wódki) i do miar obowiązujących w Polsce.




Składniki (na ciut ponad litr likieru):

piątek, 25 sierpnia 2017

Chleb na liściu chrzanu i "Zabić drozda"

Chleb na liściu chrzanu "prześladował" mnie od pewnego czasu. Najpierw usłyszałam o nim w jakiejś audycji radiowej, potem jedna z blogerek dołączyła swój przepis do prowadzonej przeze mnie grupy Domowe pieczywo w Google (zapraszam), a niedawno znajoma blogerka i nauczycielka Marlena Kowalska pochwaliła się swoim wypiekiem na fb. No i jak tu nie upiec u siebie? Zwłaszcza że chrzanu ci u mnie dostatek 😏 Swój chleb orkiszowo-pszenny upiekłam na zakwasie, bo takie najbardziej lubię.




Składniki:

czwartek, 24 sierpnia 2017

Sos warzywny do słoików

Przez ostatnie dwa dni mieszkanie pachniało tak, że aromatu nie powstydziłaby się włoska gospodyni. A to za sprawą przygotowywania kolejnej partii przetworów z pomidorami w roli głównej. Najpierw w słoiki zapakowałam sos z mieszanki warzyw. Po godzinie gotowania sos bez żadnego doprawiania idealnie nadawał się do makaronu, ale umieszczając go w słoikach, trzeba było pomyśleć o odpowiednich substancjach konserwujących, które zmieniły jego smak. Ale i tak wyszedł pyszny 😋 Zimą sos będzie można zastosować do pizzy, lasagne lub innego makaronu.




Składniki (na ok. 2 litry sosu):

środa, 23 sierpnia 2017

Sałatka śledziowa z kalafiorem

Surowy kalafior idealnie nadaje się na sałatki z różnymi dodatkami. Tym razem połączyłam go ze śledziami, dzięki czemu sałatka ma zdecydowany smak. Kalafior i różne dobra z mojego warzywnika sprawiają, że całość jest chrupka i naprawdę świeża. W składzie znajduje się czosnek, w związku z czym dodałam natkę pietruszki, która łagodzi jego zapach.




Składniki (na 2 porcje):

wtorek, 22 sierpnia 2017

Kolorowe, sierpniowe kaszotto i "Ławeczka pod bzem"

Sierpień to miesiąc, w którym można wykorzystywać niemal wszystkie warzywa z własnego ogródka. Mnie w tym roku niezwykle kusiły do zakupu nasion kolorowe marchewki i buraki. Kuszeniu uległam 😊 Dzięki tym warzywom obiady są bardziej kolorowe i ciut odmienne w smaku. W czasie gotowania tego kaszotto kolory zmieniały się niemal jak w kalejdoskopie 😉 Najpierw dominował żółty od buraka, a potem fioletowa marchew zabarwiła kaszę na fioletowo. Chili pozostało przy swoim czerwonym kolorze, tak jak zielone pozostały seler i pietruszka. W innym okresie kaszotto wzbogaciłabym smakiem wina, ale w sierpniu nie spożywam alkoholu, więc inny składnik musiał wyregulować słodki smak podstawowych warzyw. Kaszotto (w zasadzie pęczakotto) przygotowałam w wersji wegańskiej. Mięsożercom polecam dodanie np. kiełbasy, by danie utrzymało swój swój charakter.




Składniki (na 4 porcje):

Sok pomidorowo-ziołowy do słoików

Był już przepis na naturalny sok pomidorowy, zatem teraz czas na sok pomidorowy doprawiony do smaku ziołami. Można go miesiącami przechowywać w słoikach lub butelkach i sięgać wtedy, gdy przyjdzie nań ochota. Wykonanie nie jest trudne, trzeba tylko zaopatrzyć się w gęste metalowe sito i trzepaczkę rózgową, które ułatwią nam pracę.




Składniki (na 7 słoików o pojemności ok. 300 ml):

poniedziałek, 21 sierpnia 2017

"Danie inspirowane podróżą 3" - zaproszenie do udziału w akcji i "Lato na Majorce"

Serdecznie zapraszam do udziału w kolejnej mojej akcji kulinarnej 😋

Wakacje, które zbliżają się ku końcowi, to dla większości z nas czas urlopu i podróży.
Dlatego po raz kolejny zapraszam do dzielenia się przepisami na dania, które podpatrzyliśmy w podróży, jedliśmy w restauracjach czy w przydrożnych bistrach. Nie muszą to być dokładnie te same dania, bo często kucharze strzegą swoich przepisów i niechętnie się nimi dzielą. Wystarczy, że któreś z dań w podróży zainspiruje Was, by je powtórzyć i przygotować podobne w zaciszu swojej kuchni.

Podkreślam, że ta akcja nie ma na celu prezentowania tylko potraw charakterystycznych dla kuchni poszczególnych krajów czy regionów. Tutaj tworzymy przepisy inspirowane tymi, których próbowaliśmy w podróży. Dlatego we wpisie proszę o umieszczenie zdjęcia z odwiedzonego regionu, by pokazać, że danie jest powiązane z podróżą do konkretnego miejsca (geograficznego, a nie lokalu).


Warunki akcji (muszą być spełnione wszystkie):

sobota, 19 sierpnia 2017

Drożdżowe ślimaki z serem i jeżynami oraz "Siostry"

Niedawno zaliczyliśmy wypad na jeżyny. Zaopatrzyliśmy się - jak co roku - w wiaderko i słoiki, a okazało się, że udało nam się nazbierać niecały litr. Więcej czasu spędziliśmy na szukaniu niż na zbieraniu 😕 Odwiedziliśmy kilka miejsc, które do tej pory były naszymi pewniakami. Cóż - każda jeżyna była na wagę złota, bo albo było ich niewiele, albo jeszcze niedojrzałe 😕 Cóż za dziwny rok 😟 Znalezione jeżyny miały iść na przetwory, ale ta opłakana ilość zebranych wystarczyła jedynie na słodkie bułki na otarcie łez.




Składniki (na 16 bułeczek):

środa, 16 sierpnia 2017

Ketchup z cukinii i pomidorów

Dwa lata temu opublikowałam  post z przepisem na ketchup z cukinii cieszący się dużą popularnością. Podobne przepisy krążą w sieci od lat, bo ketchup robi się łatwo i szybko, a poza tym wyśmienicie smakuje. W tym roku postanowiłam zrobić jego zdrowszą wersję ze składników z pewnego źródła, czyli własnego ogródka. Robi się go nieco dłużej, ale wart jest tych dodatkowych 30 minut, bo w ten sposób wiem, co wkładam do słoików, czyli wiem, co jem 😊 Niech Was nie odstrasza kolor - to efekt użycia czarnych pomidorów, które w tym roku wyjątkowo mi obrodziły. A lubię stosować je do przetworów ze względu na łatwo schodzącą z nich skórkę. Jeśli użyjecie czerwonych pomidorów, uzyskacie normalny kolor ketchupu.




Składniki (na 13 słoiczków po 200 ml):

wtorek, 15 sierpnia 2017

Zamiast wianka lub bukietu i "Wzgórze Niezapominajek"

Dziś, 15 sierpnia, w tradycji polskiej obchodzi się święto Matki Boskiej Zielnej, a niedawno (8 sierpnia) celebrowaliśmy ogólnopolski Dzień Pszczoły. Dawno nie było tu żadnego wpisu związanego z roślinami, więc dziś przedstawiam trochę zdjęć ziół, które spotykamy przy polskich polnych drogach. Nie zrobiłam dziś ani wianka, ani bukietu do poświęcenia w kościele, zatem niech te fotki będą ich zamiennikiem 😉



Z latem zawsze kojarzą mi się kwiaty dziurawca. W okolicy z roku na rok pojawiają się coraz większe dywany w tym charakterystycznym żółtym kolorze.



niedziela, 13 sierpnia 2017

Naturalny sok pomidorowy do słoików lub butelek

Wiosną i jesienią, gdy w tunelu pomidory już nie dojrzewają, czyli wtedy, gdy tęsknię za smakiem pomidorów, ratuję się kupnym sokiem pomidorowym. W tym roku pomyślałam, że zrobię własny. Wtedy będę wiedzieć, co w nim naprawdę się znajduje 😊




Składniki:

Karobowy pudding z tapioki i "Zapisane w wodzie"

Niedawno na tym blogu pojawił się się na pudding z tapioki z malinami. Był tak pyszny, że postanowiłam pójść krok dalej i przygotować kolejny bezcukrowy, bezglutenowy i oryginalny deser. Szukając w sklepie mąki kasztanowej na chleb orkiszowo-pszenno-kasztanowy, natknęłam się na karob, naturalny produkt słodzący z chlebka świętojańskiego. Nie tylko słodzi, ale też nadaje kakaowy kolor deserowi.




Składniki (na 3 spore pucharki):

piątek, 11 sierpnia 2017

Dżem brzoskwiniowy i "Ostatnia arystokratka"

Co jakiś czas narzekam na brak owoców w ogrodzie w tym roku. Z tego powodu mam pewien niedosyt smakowy i nadmiar czasu 😉 (który wykorzystuję na czytanie) w związku z niewielką ilością robionych w tym roku przetworów. Tak naprawdę robię je wyłącznie z warzyw i pewnie za chwilę przetworzę aronię (może w konfiturę, jednak w tym roku z kupnymi jabłkami, bo swoich zwyczajnie nie mam). Nie wyobrażam sobie zimy i niedzielnych śniadań bez dżemów, więc postanowiłam kupić trochę brzoskwiń i zrobić dwuskładnikowy dżem. Dwuskładnikowy, bo są w nim wyłącznie brzoskwinie i cukier, bez żadnych żelokonserwantów.




Składniki (na 6 słoików ok. 240 ml):

środa, 9 sierpnia 2017

Kwiaty cukinii z ricottą i "Po północy"

Tegoroczna pogada sprzyja zakwitaniu cukinii. W czasie upałów kwitną głównie kwiaty męskie, na których nie zawiązują się owoce. Gdy temperatura spadnie i roślina będzie odpowiednio podlana, zawiązują się kwiaty żeńskie, a na nich malutkie cukinie. Przy zrywaniu kwiatów należy pamiętać, by na roślinie zostawić oba ich rodzaje, bo oba są potrzebne do zapylania.




Składniki (na 2 porcje):

wtorek, 8 sierpnia 2017

Mizeria i "Klub Porcelanowej Filiżanki"

Nie znam szybszej obiadowej sałatki od mizerii. Nie wyobrażam sobie też letnich obiadów bez mizerii. Lubią ją i dorośli, i dzieci, za wyjątkiem tych, którzy nie jadają produktów mlecznych. Podstawą są oczywiście obrane ze skórki ogórki, przy czym trzeba pamiętać, by obierać je od jaśniejszej strony (tej po kwiatku) ku ciemniejszej (od ogonka), by nie roznieść goryczki po całym owocu. Ale na tę goryczkę też jest sposób 😊




Składniki:

Chleb orkiszowo-pszenno-kasztanowy na zakwasie w sierpniowej piekarni

W sierpniowej piekarni u Amber piekliśmy chleb według przepisu Piotra Kucharskiego (klik!). Mnie zdecydowanie kojarzy się z jesienią ze względu na zawartość mąki kasztanowej. W domu akurat jej zabrakło i o mały włos nie wzięłabym udziału we wspólnym interaktywnym wypiekaniu. W sklepie, w którym się w nią zazwyczaj zaopatruję, brak. Sklepik z różnościami na bazarku zamknięty, bo właściciele wyjechali na urlop. Liczyłam na sklep z artykułami z różnych kuchni świata, a okazało się, że właśnie przechodzi remont. W desperacji zajrzałam do marketu w pobliżu i była! Udało się po dwóch dniach poszukiwań. Uff... 😅 Przygotowanie tego chleba nie jest zbyt skomplikowane, poza - jak się okazuje - znalezieniem mąki kasztanowej w czasie wakacji 😉 Ze względu na czas urlopowy upiekłam tylko jeden chlebek ze składników, których ilość zmniejszyłam dwukrotnie.




Składniki (na dwie keksówki długości 29 cm):

poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Cukinia faszerowana ryżem z dodatkami i "Sekret willi Romantica"

W moim warzywniku jedną z tegorocznych nowości jest okrągła cukinia, która świetnie nadaje się do faszerowania. Jeden z okazów miał wrośnięty z boku kwiat, co wzbudziło w nas nie lada emocje, co wykorzystałam przy serwowaniu tego dania dla moich małych gości.




Składniki (na 4 porcje):

niedziela, 6 sierpnia 2017

Boczniaki z warzywami w japońskim stylu i "Wakacyjne przyjaciółki"

Niedawno zostałam obdarowana sporą ilością boczniaków, które zazwyczaj smażę w panierce. W ten sposób można wykorzystać te płaskie okazy. A co zrobić z tymi zwiniętymi w ruloniki? Pomyślałam o jakimś bezglutenowym sosiku o zdecydowanym smaku. Po otworzeniu szafki wybór padła na dodatki charakterystyczne dla kuchni japońskiej.




Składniki (na 2 porcje):

sobota, 5 sierpnia 2017

"W krainie miodem płynącej... 4" - podsumowanie akcji



29 lipca zakończyła się czwarta edycja organizowanej przeze mnie akcji kulinarnej "W krainie miodem płynącej...". Wzięło w niej udział 22 uczestników, którzy zgłosili 34 przepisy na Durszlaku i 15 w Mikserze Kulinarnym, z czego 13 powtórzyło się na obu agregatorach.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję😊 
Cieszę się, że udało nam się zebrać tyle przepisów, mimo że tegoroczna pogoda nie sprzyja produkowaniu miodu przez pszczoły, a w związku z tym również miodobraniu.

Wspólnie zebraliśmy 36 przepisów na śniadania, sałatki, przekąski, desery, bułki i przetwory. Tradycyjnie wszystkie przepisy podlinkowane publikuję niżej.

Prywatnie cieszę się, że w czasie trwania tej akcji udało mi się przeczytać fascynującą książkę Mai Lunde "Historia pszczół", do przeczytania której namawiam. Problem CCD (masowego wymierania pszczół) dotyczy już całego naszego globu, więc może warto przekonać się, co może nas spotkać, jeśli zabraknie na Ziemi owadów zapylających, do których należą pszczoły miodne.




Szybkie kakaowe ciasto z porzeczkami

Ciasto i przepis na nie powstały pod wpływem chwili - coś trzeba było zrobić z białymi porzeczkami, które w tym roku ładnie obrodziły i nie udawało nam się ich zjadać. W domu akurat nie było niczego słodkiego, więc moment był idealny. Do miksowania zatrudniłam 6-letniego pomocnika i po godzinie wyjmowałam z piekarnika puchate i pachnące ciasto z kwaskowatą nutą porzeczek 😋




UWAGA! 
Składniki na ciasto muszą mieć podobną temperaturę, by ciasto ładnie wyrosło i nie było zakalcem.

Składniki (na blachę 25 x 30 cm):

piątek, 4 sierpnia 2017

Makaron z kurkami i szpinakiem oraz "Kilka dni lata"

Zanim nastały upały, podczas zwykłej rowerowej wycieczki udało nam się pokaźne grzybobranie. Przy tegorocznej sporej inwazji różnych ogrodowych szkodników aż dziwne, że odpadł tylko jeden koźlarz babka i podgrzybek zajączek. Ze znalezionych kurek (pieprzników jadalnych) przygotowałam szybkie danie makaronowe z dodatkiem szpinaku, który w tym roku świetnie sobie radzi.




Składniki (na 2 porcje)