Uwielbiam jeść, gotować, pracować w ogrodzie i czytać. I o tym jest blog Weekendy w domu i ogrodzie prowadzony przez "Badylarkę", bo zdaniem niektórych wkładam do garów różne badyle, które uprawiam w ogródku lub znajduję na polach. Drogi Gościu, opublikowałam tu sporo przepisów na domowe pieczywo (bo od lat wolę samodzielnie upiec chleb), przetwory, zupy, dania główne, sałatki, słodkości i przekąski. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie i będziesz tu chętnie zaglądał :)
Strony
▼
poniedziałek, 31 grudnia 2018
niedziela, 30 grudnia 2018
"W obiektywie wspomnień" Karoliny Wilczyńskiej
Ósmy tom pt. "W obiektywie wspomnień" serii "Stacja Jagodno" Karoliny Wilczyńskiej wyszedł miesiąc temu, ale do tej pory inne książki kusiły mnie bardziej. Wolne dni w tym świątecznym okresie pozwalają mi na nadrabianie zaległości. Dzięki temu udało mi się przekroczyć liczbę stu lektur w tym roku. Dotychczas czytałam więcej. W tym roku jednak rzadko udało mi się przeczytać 3 książki w tygodniu 😔
Jak zrobić ciasto na ptysie lub eklerki?
Kiedyś ptysie kojarzyły mi się z kremem charakterystycznym dla tzw. ciepłych lodów. Uwielbiałam je w dzieciństwie 😋 W dorosłym życiu zdecydowanie bardziej wolę ptysie z wytrawnymi pastami. Podaję je na różne sposoby jako przekąski, np. na Sylwestra. Niezależnie od tego, czy przygotowuję je na słodko czy na wytrawnie, używam tego samego sprawdzonego przepisu. Ciasta robi się szybko i bardzo łatwo. Dłużej trwa suszenie ciastek. Dlatego polecam pieczenie ptysiów czy eklerków wieczorem.
Składniki (na 16 ptysiów/20 eklerów):
"Wszystkie pory uczuć. Jesień." Magdaleny Majcher
Po niedawnym zawodzie, jakim okazał się "Cud grudniowej nocy" Magdaleny Majcher, postanowiłam dać drugą szansę pisarce i sięgnęłam po pierwszy, jesienny tom serii "Wszystkie pory uczuć". Rzadko autor tak mnie zniechęca, że nie czytam innej jego książki.
sobota, 29 grudnia 2018
"Wytrawne potrawy wigilijne 4." - podsumowanie akcji
Właśnie zakończyła się czwarta edycja mojej akcji kulinarnej "Wytrawne potrawy wigilijne". Wzięło w niej udział 9 uczestników, którzy zgłosili 16 swoich propozycji. Jeden z wpisów nie spełniał warunków akcji, więc poniżej publikuję 15 zaakceptowanych przepisów. Znajdziecie w nich propozycje na wigilijne zupy, wszelkiego rodzaju śledzie z dodatkami oraz potrawy z kapustą i grzybami w rolach głównych.
Na dole umieściłam przepisy ciut kontrowersyjne. Są postne, więc je zaliczyłam, ale mam dylemat co do tego, czy ktoś rzeczywiście robi kopytka i bigos na Wigilię. Rozumiem kapustę z grzybami (namiastka bigosu) lub kapustę z grochem w czasie kolacji wigilijnej. Jednak bigos zdecydowanie kojarzy mi się z samymi Świętami Bożego Narodzenia.
Jednak co region, to inny obyczaj i tradycja, więc zaliczam.
Wszystkim dziękuję za udział w akcji i zapraszam za rok 😊
A tutaj zaakceptowane przepisy:
piątek, 28 grudnia 2018
Tofu marynowane w soku pomarańczowym
Okres świąteczny kojarzy mi się nieodmiennie z pomarańczami. W sosie na bazie tych owoców przygotowywałam już różne dania (w tym pierś z kurczaka i duszonego królika). Tym razem przygotowałam szybkie i łatwe danie, które można podać weganom.
Składniki:
"Ogród księżycowy" Agnieszki Krawczyk
Po wczorajszej porażce, jaką okazała się "Dolina mgieł i róż" Agnieszki Krawczyk, postanowiłam pójść za ciosem i dać kolejną szansę autorce. Stąd lektura trzeciego tomu serii "Magiczne miejsce" pt. "Ogród księżycowy".
czwartek, 27 grudnia 2018
"Dolina mgieł i róż" Agnieszki Krawczyk
W czerwcu tego roku napisałam, że chętnie sięgnę po kolejną część "Magicznego miejsca" Agnieszki Krawczyk. I tę zapowiedź zrealizowałam ostatnio.
"Magia grudniowej nocy" Gabrieli Gargaś
Od kilku lat z przyjemnością witam na rynku kolejne książki Gabrieli Gargaś. Szczególny urok ma pachnąca cynamonem, kakao i różnymi herbatami historia Michaliny, jej brata Bartka i babci Zosi z małego miasteczka gdzieś w Bieszczadach, czyli trzeci tom serii pt. "Wieczór taki jak ten".
niedziela, 23 grudnia 2018
Piernik przekładany powidłami
Mam wrażenie, że w czasie przygotowań do różnorakich świąt towarzyszy nam często przesada, skutkiem czego jest nadmiar jedzenia, które potem trzeba zamrozić, żeby się nie zmarnowało. Lubię duży wybór ciast, ale odkąd pamiętam, zawsze były pieczone na dużych blachach i często wpychało się te słodkości na siłę. Świąt Bożego Narodzenia nie wyobrażam sobie bez piernika. W tym roku postanowiłam upiec piernik przekładany dostosowany do małej blachy. Mój wypiek dojrzewał tydzień przed przekładaniem, ale jestem przekonana, że upieczony w ostatniej chwili też będzie wybornie smakował.
Składniki (na keksówkę):
piątek, 21 grudnia 2018
"Cud grudniowej nocy" Magdaleny Majcher
Okładka "Cudu grudniowej nocy" Magdaleny Majcher sprawiła, że poszłam za ciosem i przeczytałam kolejną polską powieść związaną z przedświątecznymi przygotowaniami i oczekiwaniami, że Święta sprawią cud i nareszcie coś się zmieni.
"Anioł na śniegu" Joanny Szarańskiej
W ubiegłym roku przeczytałam "Cztery płatki śniegu" Joanny Szarańskiej, a w tym roku właśnie skończyłam drugi tom pt. "Anioł na śniegu".
poniedziałek, 17 grudnia 2018
Świąteczny chleb z kawą i migdałami w grudniowej piekarni
W tym przedświątecznym czasie w grudniowej piekarni Amber pachniało w naszych domach kawą i prażonymi migdałami. A to za sprawą chleba, który wybrała Amber - świątecznego, z kawą i migdałami. Przepis pochodzi z magazynu KUKBUK. Jego autorką jest Monika Walecka. W magazynie sugerowano, by położyć na nim plastry pieczonego mięsa. Swój bochenek zjadałam z plastrami różnych serów.
Składniki:
"Pałac Północy" Carlosa Ruiza Zafóna
Od czasu do czasu zdarza mi się sięgnąć po literaturę z pogranicza fantasy. Kunszt Zafóna uwielbiam, więc nie miałam oporów, by przeczytać drugą książkę w jego dorobku. Została ona zaklasyfikowana do działu literatury młodzieżowej. Prawdę pisząc, nie wiem, czy młodzież po taką książkę sięgnie.
piątek, 14 grudnia 2018
"Wytrawne potrawy wigilijne 4." - zaproszenie do udziału w akcji
Akcja nr 34 (16 - 28 XII 2018)
Dlatego po raz czwarty zapraszam Was do stworzenia bazy przepisów, z których moglibyśmy wszyscy skorzystać, przygotowując wytrawne potrawy wigilijne.
W podsumowaniu akcji zamieszczę wszystkie zaakceptowane przepisy.
Zdaję sobie sprawę, że w czasie Świąt i przed nimi mamy mało czasu na zapisywanie przepisów na blogach, więc wydłużam akcję o kilka dni.
Warunki akcji (muszą być spełnione wszystkie, by przepis został zaakceptowany):
Co roku czynimy starania, by wigilijny stół prezentował się okazale, a podane potrawy pięknie wyglądały i wszystkim smakowały.
Dlatego po raz czwarty zapraszam Was do stworzenia bazy przepisów, z których moglibyśmy wszyscy skorzystać, przygotowując wytrawne potrawy wigilijne.
W podsumowaniu akcji zamieszczę wszystkie zaakceptowane przepisy.
Zdaję sobie sprawę, że w czasie Świąt i przed nimi mamy mało czasu na zapisywanie przepisów na blogach, więc wydłużam akcję o kilka dni.
Warunki akcji (muszą być spełnione wszystkie, by przepis został zaakceptowany):
niedziela, 9 grudnia 2018
Zakwas buraczany
Zakwas z czerwonych buraków jest zazwyczaj polecany w przypadku anemii. Przygotowuje się go też przed Wigilią z myślą o wigilijnym barszczu czerwonym z uszkami. Warto jednak przypomnieć, że wzmacnia organizm i jest skutecznym napojem na odkwaszenie organizmu. Polecam zatem przygotowanie większej jego ilości, by w czasie Świąt i po nich zadbać o żołądek poddany dużym próbom w postaci bigosów, pierogów z grzybami i kapustą, smażonych karpi, śledzi pod różnymi postaciami i wszelkich słodyczy. Pamiętać jednak należy, że ze względu na dużą zawartość cukru, zakwas z buraków nie powinien być podawany diabetykom.
Składniki:
"Chłopiec na szczycie góry" Johna Boyne'a
Książki Johna Boyne'a charakteryzuje okrucieństwo wojny przedstawione z punktu widzenia jej bezpośrednich świadków. Nie są to książki przyjemne, ani łatwe. Jednak zawsze warte przeczytania, bo cechuje je przesłanie o dużej wartości moralnej, choć przedstawione w niecodzienny sposób.
Domowa, kandyzowana skórka pomarańczowa
Kandyzowanej skórki z pomarańczy używam od czasu do czasu, szczególnie w okresie świątecznym. Kandyzowanie owoców oznacza ich obróbkę w coraz większej ilości cukru. Domowy sposób pozwala mi kontrolować tę ilość, poza tym daje pewność, że w słoiczku nie pojawi się dodatkowy konserwant. W naszych warunkach nie mamy dostępu do prawdziwie dojrzałych pomarańczy, zatem niezwykle istotne w całym procesie przygotowania jest wyszorowanie skórek z różnych substancji, którymi spryskuje się owoce, zanim trafią do naszych kuchni.
Składniki:
sobota, 8 grudnia 2018
Pesto z roszponki
Roszponka to sałata bardzo bogata w różne witaminy i minerały (dużo witaminy C, A, B1, B2, B6, PP, kwasu foliowego, wapnia, magnezu, żelaza, potasu, fosforu, cynku). W tym roku wysiałam jej bardzo dużo, by mieć zapasik na długi czas. Jesień była bardzo łagodna, więc roszponka niesamowicie obrodziła. Zazwyczaj używam jej do sałatek. Tym razem jednak postanowiłam przygotować z niej pesto, które stało się sosem do makaronu i dodatkiem do zupy z pasternaka.
Składniki:
"Tylko jeden wieczór" Krystyny Mirek
Okres przedświąteczny od kilku lat jest na polskim rynku wydawniczym wysypem książek o - mimo śniegu i grubej odzieży - ciepłych okładkach. Prezenty, kulinarne dodatki pobudzające zmysły i uśmiechy na twarzach kuszą, by sięgnąć po książkę 😊 Do takich należy najnowsza książka Krystyny Mirek "Tylko jeden wieczór".
niedziela, 2 grudnia 2018
Zupa krem z pasternaka
Temperatura poniżej zera spowodowała, że zatęskniłam za rozgrzewającą zupą. Miałam spory zapas pasternaka i postanowiłam ugotować z niego krem. Lubię ten rodzaj zup, bo nie potrzeba dodawać do nich żadnego zagęstnika w postaci mąki, jajka lub śmietany. W ten sposób można przygotować pożywne bezglutenowe danie bez dodatków pochodzenia zwierzęcego. Zupa ma słodkawy smak pasternaka, więc idealnym dodatkiem okazało się roszponkowe pesto.
Składniki (na 4-5 porcji):
sobota, 1 grudnia 2018
Mleczny koktajl dyniowo-lukrecjowy
Zdaję sobie sprawę, że lukrecję można albo uwielbiać, albo nienawidzić. Należę do tych pierwszych. Śmiało mogę napisać, że smak anyżu i lukrecji należą do moich ulubionych. Latami szukałam lukrecji w sklepach i w tym roku udało mi się ją namierzyć. Od tego czasu eksperymentuję z nią na przeróżne sposoby.
Składniki (na 2 porcje):