Strony

czwartek, 28 lutego 2019

Placki z jabłkami

Placki z jabłkiem nieodmiennie kojarzą mi się z dzieciństwem, kiedy mama smażyła nam je zwykle na piątkowy obiad. Szybkie, słodkie i pyszne. Zawsze wybierałam te najmniej kształtne. Im bardziej dziwny kształt, tym bardziej mnie kusiły 😊




Składniki (na 12 placków):

niedziela, 24 lutego 2019

"Wszystkie kwiaty Alice Hart" Holy Ringland

Po "Wszystkie kwiaty Alice Hart" sięgnęłam pod wpływem pr, jaki ta książka ma w Polsce. Ciekawa byłam, dlaczego otrzymała nominację do Książki Roku na portalu Lubimyczytac.pl.




"Wszystko dla ciebie" Joanny Sykat

Do tej pory przeczytałam dwie książki Joanny Sykat ("Na ścieżkach złudzeń" i "Niebo pod Śnieżką"). Za sprawą lutowego wyzwania ejotka postanowiłam sięgnąć po debiut tej pisarki, czyli po "Wszystko dla ciebie".




niedziela, 17 lutego 2019

Ciasto królewskie z jabłkami

Ciasto królewskie z jabłkami zobaczyłam w wykonaniu Ewy Wachowicz w jej programie kulinarnym. Już wtedy pomyślałam, że muszę je wykonać u siebie. Pomysł p. Wachowicz posłużył mi jedynie jako inspiracja. Wiedziałam, że muszę zwiększyć ilość jabłek, zmniejszyć ilość cukru (miód w blatach z ciasta czeskiego wystarczy w zupełności) i zrobić bardziej po królewsku, stąd intensywny w smaku lukier na bazie wody z kwiatów pomarańczy.




Składniki:

Pasztet z fasoli mung

O tej porze roku zajadam się różnymi nasionami. Wczoraj sięgnęłam po fasolę mung, na bazie której postanowiłam upiec kolejny pasztet. Będzie jak znalazł do kanapek na śniadanie. W przepisie proponuję ok. szklanki oleju. To ważny dodatek, który sprawi, że pasztet nie będzie zbyt kruchy i nie będzie się rozsypywał podczas krojenia.




Składniki:

sobota, 16 lutego 2019

Hummus z suszonymi pomidorami

Hummus zastępuje mi masło, majonez, dip do podjadania z warzywami lub sos np. do pasztetów, więc robię go często. Żeby mi się nie znudził, przygotowuję go z różnymi dodatkami. W ten sposób pasta zyskuje na kolorze i smaku. Tradycyjnie do hummusu dodaje się sok z cytryny, za którym ja nie przepadam. W przypadku suszonych pomidorów ten dodatek jest zbyteczny.




Składniki:

"Macocha" Nataszy Sochy

"Macocha" to debiut Nataszy Sochy, poczytnej pisarki kobiecych powieści. Postanowiłam sięgnąć po tę książkę, podejmując lutowe wyzwanie u ejotka. Byłam też ciekawa, jak zaczynała autorka "Rosołu z kury domowej" czy "Biura Przesyłek Niedoręczonych".




"A ja żem jej powiedziała..." Katarzyny Nosowskiej

Kasię Nosowską znamy jako autorkę tekstów piosenek i wokalistkę rockowego zespołu Hey. A teraz poznajemy jako pisarkę i błyskotliwą obserwatorkę życia i show biznesu. Przez tydzień "przetrawiałam" treść książki i dziś chcę się podzielić swoimi wrażeniami.




piątek, 15 lutego 2019

Ptysiowe łabędzie

Mojego szaleństwa z kształtami różnych słodkości ciąg dalszy 😊 Dziś kolej na łabędzie z ciasta ptysiowego. Ten wypiek planowałam od dawna z myślą o najmłodszych. Łabędzie można wykonać przy różnych okazjach (zbieżność z walentynkami czy dniem singla jest u mnie przypadkowa).




Składniki (na 9 łabędzi):

niedziela, 10 lutego 2019

Chleb orkiszowy na zakwasie i wodzie z ogórków

W pierwszym roku istnienia bloga Weekendy w domu i ogrodzie opublikowałam przepis na drożdżowy chleb z wodą z ogórków kiszonych. Ostatnio zjadam tych ogórków olbrzymie ilości i postanowiłam wodę z nich wykorzystać do upieczenia chleba na zakwasie. Pierwsza próba wypadła rewelacyjnie. Chleb pachnie kiszonymi ogórkami nawet tydzień po upieczeniu i po zrobieniu z niego grzanek.




Składniki:

sobota, 9 lutego 2019

Wegański bigos

W moje rodzinie bez bigosu nie obędą się żadne święta. Mama gotuje zawsze olbrzymi gar tego polskiego jadła. Ja za nim nie przepadam, bo nie lubię połączenia kapusty kiszonej z mięsem. W ostatniej edycji mojej akcji "Wytrawne potrawy wigilijne" pojawił się przepis Hajduczka na wegański bigos, w którym mięso jest zastąpione zieloną soczewicą. Postanowiłam wypróbować i przepadłam. Do czasu dzisiejszej publikacji gotowałam go kilka razy w wersji zmienionej według własnych upodobań smakowych. Przy okazji tego dania wykorzystałam własne śliwki wędzone na próbę we wrześniu i bezcukrowe powidła śliwkowe również własnej roboty. Bigos jest pyszny i ładnie pachnie. Polecam wypróbować przepis.




Składniki (na garnek o pojemności 4 l):

piątek, 8 lutego 2019

"Milczenie" Shūsaku Endō

Dwa lata temu w polskich kinach mogliśmy obejrzeć film Martina Scorsese pt. "Milczenie" na podstawie książki Shūsaku Endō o tym samym tytule. Już wtedy wiedziałam, że muszę przeczytać książkę o szerzeniu chrześcijaństwa w Japonii. Film wywarł na mnie piorunujące wrażenie, podobne do tego sprzed lat, gdy oglądałam "Misję" Rolanda Joffé. A książka?




Pasta z grochu

Mocno zasłodziłam ostatnio blog, więc dziś przepis na wytrawną pastę do smarowania pieczywa, nadziewania ptysiów lub jako dodatek do surowych warzyw (rzodkiewki, papryka, seler naciowy itp.). Pasta z groszku zagościła już na blogu, ale wtedy robiłam ją z groszku mrożonego. Dziś pasta z żółtego grochu suszonego. Ja użyłam grochu w całości, ale może być też połówkowy.




Składniki:

sobota, 2 lutego 2019

Griwech - algierski chrust

Karnawał w pełni, a u nas chwila wolnego, więc rodzinka zażyczyła sobie faworki lub gusz-e-fil (słoniowe uszy). Mnie jednak od dawna chodził po głowie algierski chrust na bazie ciasta drożdżowego, czyli griwech. Tradycyjnie podaje się go z syropem z owoców cytrusowych lub z miodem (griwech moczy się w miodzie, obtaczając w nim ciastka, ale nie polewa jak tatarskie czak-czaki) w czasie ramadanu (podczas iftar, posiłku po zachodzie słońca) lub wesel. Składa się w przeróżny sposób. Wybrałam kształt wachlarza/ostrygi. Ten najbardziej tradycyjny (do którego używa się specjalnych foremek do wycinania odpowiednich prostokątów z nacięciami) zostawię sobie na inną okazję. Wtedy też zmobilizuję się, by zrobić odpowiedni syrop.




Składniki:

piątek, 1 lutego 2019

Wegańskie pączki dyniowe i trochę o białej obwódce

Dyni cały czas mam spory zapasik, więc w ten karnawałowy czas postanowiłam upiec pączki dyniowe według przepisu Pawła Ochmana (vel Weganon). Paweł nadziewa je po smażeniu,więc na Jego zdjęciach mają białą obwódkę. Ja nadziewam przed smażeniem i to bardzo dużą ilością marmolady, więc nie uzyskuję białej obwódki 😔 Cóż, praw fizyki nie uniknę 😉 Obwódkę uzyska się wówczas, gdy gęstość ciasta będzie mniejsza niż gęstość oleju, zatem ciasto musi być dobrze wyrośnięte. Wkładanie nadzienia do środka przed smażeniem zwiększa średnią gęstość pączka, więc jego zanurzenie jest większe i obwódkę się uzyskuje, ale ciemniejszą od reszty usmażonego pączka 😉 Podejrzewam, że w tym karnawale te pączki usmażę jeszcze raz i dla porównania nadzieję po usmażeniu. Wtedy zachowam też swój sposób wyrabiania ciasta drożdżowego, bo przyznaję, że mam inny w porównaniu z Weganonem. Podejrzewam, że większość z nas ma swój sprawdzony sposób przygotowania ciasta drożdżowego. Ja do swojego dochodziłam latami, głównie zarabiając ciasto na chleby drożdżowe.




Składniki (na ok. 40 pączków):