Strony

wtorek, 31 grudnia 2019

Bałwanki - przekąska imprezowa

Na dworze śniegu nie uświadczysz, ale może się pojawić na stole 😉 A to za sprawą przekąski imprezowej w postaci bałwanków. W oryginalny sposób urozmaici klasyczną deskę serów. Może się przydać również na dziecięcym przyjęciu. Niezbędnym atrybutem bałwana jest oczywiście miotła, która może być osobną przekąską. 




Składniki:

Myszki - przekąska imprezowa

Pozostaję w konwencji przyrodniczych przekąsek imprezowych i dziś proponuję myszki z camemberta. Przekąska jest łatwa w wykonaniu, choć trzeba odrobinkę precyzji, by trafić czarnym sezamem w odpowiednie miejsce oraz delikatności przy łamaniu precelków na uszy.




Składniki:

poniedziałek, 30 grudnia 2019

Choinka - przekąska imprezowa

Zbliżający się sylwester sprawił, że ponownie zaczęłam się bawić się formą i kształtem. W ubiegłym roku fascynowały mnie kształty ciast drożdżowych, a w tym sezonie skupiam się na przekąskach. Mam jeszcze kilka pomysłów i do wtorku być może uda mi się wrzucić je tutaj.




Składniki:

niedziela, 29 grudnia 2019

"Nieświęty Mikołaj" Magdaleny Kordel

Dawno nie czytałam książek Magdaleny Kordel, więc z przyjemnością przywitałam Jej najnowszą książkę pt. "Nieświęty Mikołaj". Tym samym pozostaję lekturowo w konwencji świątecznej.




Pingwiny - przekąska imprezowa

Tę uroczą przekąskę wypatrzyłam latem na Pinterest. Zmieniłam wersję z obserwowanego pina na wegetariańską, zmieniając "szaliczki". Zwlekałam z jej wykonaniem, bo wydawało mi się, że będzie z nią sporo pracy. Tymczasem okazało się, że jest banalna w przygotowaniu. Jest wygodna w podaniu, bo pełni rolę koreczków, do których nie potrzeba żadnego talerzyka ani sztućców. Żałuję, że dzieci zazwyczaj nie lubią oliwek, bo byłaby świetna do podania na dziecięcym przyjęciu.




Składniki:

sobota, 28 grudnia 2019

"Rozmerdane Święta" Agnieszki Olejnik

Po książki Agnieszki Olejnik sięgam zawsze bardzo chętnie. W tym miesiącu przeczytałam już Jej "Szczyptę nadziei", ale to nie przeszkadza lekturze "Rozmerdane święta". I coś mi się wydaje, że pisarka wkrótce podaruje nam ich kontynuację.




"Uwierz w Mikołaja" Magdaleny Witkiewicz

W okresie świątecznym lubię czytać polską literaturę obyczajową współczesnych pisarek. Mam wrażenie, że pozwalają mi odetchnąć po całym roku pracy i dodają wiary na lepsze życie. Zawsze w ciemno sięgam w tym celu po książki Magdaleny Witkiewicz, tym razem wybór padł na Jej najnowszą książkę pt. "Uwierz w Mikołaja".




piątek, 27 grudnia 2019

Seromakowiec z domową galaretką pomarańczową

W te Święta nabrałam ochoty na makowiec, którego od dawna nie piekłyśmy. W rezultacie powstał seromakowiec, w którym połączyłam smaki sernika i makowca. Obie warstwy połączył smak pomarańczy, więc ciasto przygotowałam z domowej roboty wegańską galaretką na bazie tych owoców.




Składniki (na dużą blachę do ciasta):

czwartek, 26 grudnia 2019

"Układanka" Karin Slaughter

Zauroczona powieścią Marka Krajewskiego pt. "Dziewczyna o czterech palcach" postanowiłam przeczytać kolejny kryminał o rozbudowanej fabule i wybór padł na "Układankę" Karin Slaughter.




sobota, 21 grudnia 2019

Placki ziemniaczane z suszonymi grzybami

Jeśli macie zapas suszonych grzybów, polecam przygotowanie na obiad tych placków. Robię je ze świeżo gotowanych ziemniaków. Można je smażyć na suchej patelni, choć ja osobiście wolę smażone na tłuszczu, który jest nośnikiem smaku. Placki proponuję podać z sosem, którego bazą są również grzyby suszone.




Składniki (na 8 placków):

poniedziałek, 16 grudnia 2019

Szybkie paszteciki z soczewicą

Dziś mam propozycję na szybkie paszteciki z farszem z zielonej soczewicy. To propozycja nie tylko dla tych, którzy nie lubią lub nie mają czasu na lepienie pierogów czy zagniatanie ciasta drożdżowego na klasyczne paszteciki.




Składniki (na 12 pasztecików):

niedziela, 15 grudnia 2019

Pieczeń warzywna zamiast pasztetu

Jesień zbliża się ku końcowi. W wielu domach trwają przygotowania do Świąt. U mnie też. Ciasto na piernik staropolski dojrzewa w piwnicy, keksy z dużą ilością bakalii upiekła wczoraj. Dziś zrobiłam próbę pasztecików z soczewicą dla zabieganych. Nie zapominam jednak o jedzeniu na co dzień. Przygotowałam więc kolejną wegetariańską pieczeń, która zastępuje mi klasyczne pasztety.




Składniki:

"Szczypta nadziei" Agnieszki Olejnik

W lipcu tego roku czytałam "Dworek w Miłosnej", niespieszną historię spod pióra Agnieszki Olejnik. Dziś dzielę się swoimi wrażeniami z lektury drugiego tomu pt. "Szczypta nadziei".




piątek, 13 grudnia 2019

Lussekatter

Lussekatter to szwedzkie bułeczki szafranowe wypiekane na święto światła obchodzone 13 grudnia, czyli w dzień św. Łucji z Syrakuz. Tego dnia Szwedzi obdarowują się tymi niezbyt słodkimi maleństwami. Kiedyś w Polsce tego dnia rozpoczynano przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Przepis na te bułeczki wypatrzyłam kilka lat temu na stronie ambasady Szwecji. Niżej podaję składniki w ilościach zmniejszonych do połowy.




Składniki (na ok. 30 bułeczek):

niedziela, 8 grudnia 2019

Cykoria z gruszką, burakiem i serem pleśniowym

Czy mieliście dziś rano wrażenie, że czuje się wiosnę? Ja tak. Ptaki śpiewały jak szalone, drzewka wzdłuż ogrodzenia były soczyście zielone i czuło się zupełnie inne powietrze niż zazwyczaj. Może to nocny deszcz dał takie złudzenie. W każdym razie pogoda mocno mnie zmyliła. I nabrałam ochoty na sałatkę. Cóż, kiedy w kuchni mam same jesienne składniki...




Składniki:

"Dziewczyna o czterech palcach" Marka Krajewskiego

Pewnie gdyby nie listopadowa akcja darmowych e-booków i audiobooków portalu CzytajPL, po książkę pt. Dziewczyna o czterech palcach" Marka Krajewskiego nigdy bym nie sięgnęła. To moje pierwsze spotkanie z Autorem. Czas pokaże, czy ostatnie.




"Spotkanie w Pensjonacie Leśna Ostoja" Joanny Tekieli

Stary dworek z daleka od ludzkich siedlisk i piękna okładka trzeciego tomu "Pensjonatu Leśna Ostoja" Joanny Tekieli znów mnie skusiły. "Spotkanie w Pensjonacie Leśna Ostoja" przeczytałam w listopadzie, ale dopiero teraz znajduję chwilę, by się podzielić wrażeniami.




sobota, 7 grudnia 2019

"Jeszcze się kiedyś spotkamy" Magdaleny Witkiewicz

Darmowe audiobooki w specjalne akcji portalu Czytaj PL pozwalają zachować kontakt z literaturą osobom, którym na co dzień brakuje czasu na czytanie. Jedną z udostępnionych książek we wspomnianej akcji jest "Jeszcze się kiedyś spotkamy" Magdaleny Witkiewicz. Jeśli podobały się Wam Jej "Czereśnie zawsze muszą być dwie", ta pozycja również przypadnie Wam do gustu.




"Nikt nie idzie" Jakuba Małeckiego

W listopadzie portal Czytaj Pl udostępnił 12 darmowych książek w wersjach do wyboru: e-book lub audiobook. Dopiero po przeczytaniu "Mitu motywacji" Jeffa Hadena zorientowałam się, że jest ta druga opcja. Dotychczas nie słuchałam audiobooków, więc było to moje pierwsze doświadczenia ze słuchaniem książki czytanej mi przez obcą osobę. Przyznaję, że w zapracowanym listopadzie audiobooki ratowały mój kontakt z literaturą.




wtorek, 3 grudnia 2019

Sałatka z pieczarek i ziemniaków

Sałatka powstała z potrzeby chwili. Wczoraj wróciłam do domu zmęczona i z wielką ochotą na porcję warzyw połączoną z oliwkami i pieczarkami. Od składnika do składnika w niecałe pół godziny miałam bogate smakowo danie z różnorodnymi kolorami.




Składniki:

sobota, 30 listopada 2019

Praliny bakaliowe

Zbliżają się Święta. Za sprawą przesyłki, którą odebrałam wczoraj z Bee.pl (to sklep ze zdrową żywnością https://www.bee.pl) mam już spory zapasik bakalii do świątecznych wypieków i deserów - bardzo dziękuję 😊. Część z nich postanowiłam jednak uszczknąć, by przygotować bogate w smaku praliny z nadzieniem bakaliowym. Są łatwe w wykonaniu i można je dowolnie komponować w zależności od tego, na co mamy ochotę i - co ważne dla alergików - jakie składniki możemy jeść.




Składniki (na 16 pralin):

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk

Tak, tak - uległam ogólnej ekscytacji Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk i sięgnęłam po Jej książkę pt. Prowadź swój pług przez kości umarłych". Do tej pory czytałam tylko Jej "Księgi Jakubowe" i byłam pod ogromnym wrażeniem prowadzenia fabuły i przygotowania się autorki do takiej epopei.




"Wierzę, żeby rozumieć" - wywiad z Michałem Hellerem

We wrześniu zostałam obdarowana książką pt. "Wierzę, żeby rozumieć" (Dominiko, dziękuję 😊). To - jak można przeczytać na okładce - rozmowa Wojciecha Bonowicza, Bartosza Brożka i Zbigniewa Liany z Michałem Hellerem o jego życiowych wyborach. Ks. Michał Heller jest laureatem prestiżowej Nagrody Templetona (2008), filozofem i szanowanym w środowisku naukowym fizykiem, zajmującym się w głównej mierze kosmologią.




niedziela, 24 listopada 2019

Zupa "śmieciówa jesienna"

Sprzątanie lodówki ma zawsze swój urok. Bo nie dość, że jest nareszcie mamy w niej porządek, to jeszcze znajdujemy mnóstwo resztek, z których można przygotować pyszne danie, jedyne w swoim wydaniu. Dla mnie stało się to okazją do ugotowania aromatycznej i rozgrzewającej zupy.




Składniki:

"Mit motywacji" Jeffa Hadena

Jeff Haden jest felietonistą i influencerem. Najczęściej pisze o finansach i biznesie. W "Micie motywacji" dzieli się czytelnikami tym, jak doszedł do sukcesu, jak zyskał poczytność swoich tekstów i po swojemu definiuje pojęcie motywacji. Po tę książkę sięgnęłam dzięki akcji czytelniczej Czytaj PL 2019.




sobota, 23 listopada 2019

Placki z białej kapusty

Niedawno na blogu Weganona zobaczyłam przepis na białostockie kotlety z białej kapusty. Przypomniały mi się wtedy kulki kapuściane smażone w głębokim oleju w jednej z warszawskich, wegetariańskich restauracji. Kiedyś bardzo je lubiłam. Ich zapach czuję niemal codziennie i zatęskniłam za ich smakiem. Na wzór Weganona podałam je z pure ziemniaczanym z dużą ilością kopru i marchewką z groszkiem.




Składniki (na 9 placków):

"Na grzyby... 3." - podsumowanie akcji kulinarnej


W połowie listopada zakończyła się trzecia edycja mojej akcji kulinarnej "Na grzyby...".
Jedenastu uczestników zgłosiło swoje przepisy na kulinarnych agregatorach (Mikser Kulinarny i Durszlak). Zebraliśmy wspólnie 18 przepisów (wszystkie zaakceptowane publikuję niżej).


Uczestnikom bardzo dziękuję za udział i podzielenie się swoimi przepisami 😊


Wszystkich zapraszam do zapoznania się ze zgłoszonymi przepisami.




niedziela, 17 listopada 2019

Chleb na kawie zbożowej i zakwasie bez zagniatania

Niedziela, więc u mnie znów chleb na zakwasie. Ostatnio czasu bardzo mało, więc nie mogę sobie pozwolić na zabawę z formą, dlatego piekę chleby bez specjalnego wyrabiania. Ten chleb planuję upiec na Święta. Dodam do niego wtedy aromatycznych przypraw i nasion, a uformuję go w karpia, podobnie do przepisu na Vörtbröd dwa lata temu.




Składniki:

środa, 13 listopada 2019

Jesienny sernik na jogurtach greckich z pigwami

Zauważyłam, że z wiekiem niektóre smaki się zmieniają. Kiedyś bardzo lubiłam ciężkie serniki (krakowski czy wiedeński). Od kilku lat jednak wolę serniki lekkie i puszyste. Taki efekt uzyskuje się np. z jogurtów greckich, o czym pisałam w pierwszym roku istnienia bloga. Dziś przedstawiam wersję jesienną tego deseru, nadal bezglutenową, bo nie zmieniło się moje upodobanie do serników bez blatów z ciasta.




Składniki (na formę (34 x 20)cm ):

poniedziałek, 11 listopada 2019

Formowany chleb dyniowy na zakwasie

Od kilku tygodni internet obiegają zdjęcia różnych wypieków w formie żebrowanej dyni. Mnie też ten kształt zaintrygował i postanowiłam go wykorzystać. Nie byłabym sobą, gdybym nie upiekła w tym kształcie chleba. W moim domu króluje chleb na zakwasie, a to prawdziwe wyzwanie dla uformowania bochenka, bo ciasto na zakwasie rośnie dłużej i inaczej niż na drożdżach. Trzeba było zapanować nad kształtem i odpowiednią wysokością. Udało się i bez fałszywej skromności mogę napisać, że jestem dumna z wymyślenia i opracowania tego przepisu. Polecam spróbować u siebie. 




Składniki:

niedziela, 10 listopada 2019

Radicchio z fenkułem i pieczoną dynią

Z jesiennych warzyw najbardziej lubię buraki, radicchio i fenkuł. Te dwa ostatnie za ich oryginalne smaki i kształty. Dominują w moich jesiennych sałatkach. Dziś kolejny pomysł, tym razem w połączeniu z pieczoną dynią.




Składniki:

poniedziałek, 4 listopada 2019

Chleb składany z ziemniakami i koprem

Dziś zapraszam na jesienny chleb z dodatkiem ziemniaków i kopru. Powstał niejako z musu - raz, że musiałam upiec jakiś szybki chleb, a dwa - z obiadu zostało trochę ziemniaków. Do tego ostatni w tym roku świeży koperek. Chleb ma przyjemnie miękki środek i chrupiącą skórkę. Bardzo ładnie pachnie. Świetnie pasują do niego różne sery i ogórki kiszone.




Składniki:

niedziela, 3 listopada 2019

Mix pieczonych warzyw jesiennych

Warzywnik tego roku obrodził w przeróżne warzywa. Najbardziej się cieszyłam z kapust pak choi (zjedzone już w październiku) i zielonych kalafiorów. Miała to być odmiana romanesco, ale ewidentnie wyglądają jak jak kalafiory z tą różnicą, że są ładnie wybarwione na zielono. Czyszcząc lodówkę przy sobocie wyszło bardzo ciekawe, aromatyczne i bogate w smaku danie, które w dużej części robiło się samo w piekarniku. Z pewnością wrócę do tego pomysłu w najbliższym czasie.




Składniki:

poniedziałek, 28 października 2019

Piwne krokiety z grzybami

Możecie wierzyć lub nie, ale najbardziej lubię naleśniki na różne wytrawne sposoby. Grzybów wciąż dużo, więc moja dzisiejsza propozycja to krokiety z leśnymi grzybami. Zwinęłam je w naleśniki usmażone na piwie, więc uzyskałam dodatkowy ciekawy smak, świetnie współgrający z dobrze doprawionymi grzybami.




Składniki:

niedziela, 27 października 2019

"Rok w Pensjonacie Leśna Ostoja" Joanny Tekieli

W sierpniu przeczytałam "Pensjonat Leśna Ostoja", pierwszy tom serii Joanny Tekieli. Po drugi tom, "Rok w Pensjonacie Leśna Ostoja" sięgnęłam we wrześniu, ale do tej pory nie znalazłam czasu, by się podzielić swoimi wrażeniami.




Ziemniaki faszerowane grzybami

Do tej pory nadziewałam wiele warzyw, ale nigdy nie wybierałam do tego ziemniaków. Okazuje się, że do czasu. Obfitość grzybów sprawiła, że postanowiłam zmienić ten stan rzeczy. I dziś zapraszam na ziemniaki nadziewane grzybami.




Składniki:

sobota, 26 października 2019

Zupa pomidorowo-kokosowa

Niektórzy goście tego bloga być może zauważyli, że nie ma wciąż na nim przepisu na zupę pomidorową. Nie ma i raczej długo nie będzie, bo to zupa, której nie znoszę (tak, są tacy, którzy nie jadają czekolady, rosołu i zupy pomidorowej). Ale niedawno trafiłam na program Karola Okrasy, który przygotował zupę pomidorową z mlekiem kokosowym. Jego przepis stał się inspiracją do przygotowania podobnej w moim domowym zaciszu. Dodatków kuchni tajskiej nigdy nie brakuje w moich szafkach, trawę cytrynową uprawiam od wielu lat w mieszkaniu, więc długo się nie zastanawiałam nad ugotowaniem naprawdę smacznej i cudownie rozgrzewającej zupy w tajskim stylu.




Składniki:

piątek, 25 października 2019

"Odruch serca" Toni Morrison

Ostatnie dwa miesiące kręciły się wokół Nagrody Nobla. We wrześniu miałam przyjemność wysłuchać fascynującego wykładu Dana Schechtmana, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie kwazikryształów. Co roku z niecierpliwością czekam na ogłoszenie, komu zostaje przyznana ta nagroda w dziedzinie fizyki i z reguły uzupełniam swoją wiedzę na temat nagrodzonego odkrycia czy osiągnięcia. Dwa tygodnie temu przyznano tę nagrodę kolejnej polskiej pisarce, Oldze Tokarczuk. To wszystko sprawiło, że w październiku postanowiłam poznać postacie dotychczasowych noblistów w dziedzinie literatury. Pierwszy wybór to "Odruch serca" Toni Morrison, zmarłej w tym roku amerykańskiej noblistki.





środa, 16 października 2019

Wytrawne placki dyniowe

Jesień to czas, gdy przy okazji różnych wypieków, wrzucam do piekarnika czerwone buraki i dynię, by mieć je do bieżącej konsumpcji w sałatkach. Tym razem dynię upieczoną w niedzielę wykorzystałam do usmażenia aromatycznych placków.




Składniki (na 2 osoby):

poniedziałek, 14 października 2019

Kluski dyniowo-kokosowe

Obecny rok był bardzo sprzyjający dla wegetacji dyni. Nadszedł czas na jej wykorzystanie w mojej kuchni. Od dawna chodził mi po głowie pomysł na kluski, które można byłoby podać z sosem słodkim lub wytrawnym. Wczoraj padło na połączenie dyni i smaku kokosa, ale w zupełnie innym wydaniu w porównaniu z moim ulubionym kremem z dyni aromatyzowanym przyprawami Orientu. Zaczyna się czas koloru, który najbardziej lubię na talerzach! 😍




Składniki:

niedziela, 13 października 2019

Serowo-orkiszowe rogaliki z marmoladą

Na ten weekend pomysłodawczyni akcji Wypiekanie na śniadanie zaproponowała pieczenie rogalików serowych ze śliwkami z przepisu z bloga Oryginalny smak. Z zamieszczonego tam przepisu powstaje ciasto niezwykle tłuste, więc pierwsza próba okazała się fiaskiem. Zwiększyłam więc ilość mąki, zmieniłam temperaturę pieczenia, ale też musiałam zmienić farsz. I udało się 😊😋




Składniki (na 24 rogaliki):

sobota, 12 października 2019

"Na grzyby...3." - zaproszenie do udziału w akcji



Letnia susza w tym roku martwiła wielu grzybiarzy. Na szczęście jesień obfituje w grzyby i w lasach widać wielu ich poszukiwaczy. Borowiki, maślaki, podgrzybki, kurki, koźlarze, gąski, rydze, sarniaki etc. - wybór mamy ogromny.

Zapraszam zatem do podzielenia się przepisami na wykorzystanie świeżych (nie suszonych i mrożonych) grzybów leśnych.

Akceptowane będą przepisy na dowolne dania.




W podsumowaniu akcji umieszczę wszystkie nadesłane przepisy, które spełnią poniższe warunki (muszą być spełnione wszystkie, by przepis został zaakceptowany):

"Danie inspirowane podróżą" - podsumowanie akcji

Niedawno zakończyła się piąta edycja akcji kulinarnej "Danie inspirowane podróżą". W tym roku przeprowadziłam ją na Durszlaku i Mikserze Kulinarnym. Mimo obecności akcji na dwóch agregatorach wzięły w niej udział tylko 4 blogerki. Razem zebrałyśmy 6 przepisów.

Niska frekwencja w tym roku mnie bardzo zastanawia. Nie wiem w związku z tym, czy organizować akcję za rok.


Hajduczku, Angelo, Justyno9220 - bardzo Wam dziękuję za dołączenie do akcji i zgłoszenie przepisów 😊

Poniżej załączam zgłoszone przepisy.

Kanapka z rydzami

Przez ostatnie 2 tygodnie podstawą moich śniadań od pracy były grzyby. Dziś dzielę się najszybszym przepisem. Wykorzystałam do niego płaskie kapelusze rydzów, ale równie dobrze sprawdzą się pecłonki, czyli gąski zielone oraz maślaki.




Składniki:

piątek, 11 października 2019

"Angielka" Julie Garwood

Okładka "Angielki" Julie Garwood nie porywa wyglądem, a jednak to jedna z tych książek, których nie chce się skończyć zbyt szybko, bo czerpie się dużą przyjemność z czytania. Pozory mylą 😉 Mnie ona towarzyszyła we wrześniu, ale do tej pory nie było okazji, by się podzielić wrażeniami.




poniedziałek, 7 października 2019

Bajgle cynamonowe

4 października to dzień cynamonowych bułeczek, np. Kanelbullar, Korvapuusti czy japońskich bułeczek Hokkaido. Na ten dzień upiekłam dla koleżanek i kolegów z pracy tradycyjne Kanelbullar. A w sobotę, w ramach cotygodniowej akcji Wypiekanie na śniadanie, skusiłam się na przepis ze strony Poezja smaku. Tego dnia byłam tak rozkojarzona, że po skręceniu kawałków ciasta zamiast je zwinąć w ślimaki, skleiłam końcówki i zamiast bułeczek powstały bajgle, z czego zdałam sobie sprawę dopiero po upieczeniu. Niezależnie od kształtu wyszły pysznie, bo nawet osoby, które nie przepadają za cynamonem, sięgnęły po te słodkości. Poniżej podaję proporcje wykorzystane przez siebie, by uzyskać ciasto, które dobrze się będzie wałkować i nie będzie za tłuste.




Składniki (na 15 obwarzanków):

poniedziałek, 30 września 2019

Surówka z kapusty, pora i marchewki

Jesienią i zimą najchętniej sięgam po surówki na bazie białej kapusty (np. coleslaw). W sierpniu miałam okazję jeść dobrze zmacerowaną surówkę z dodatkiem pora i postanowiłam zrobić ją u siebie. Jest łatwa w wykonaniu i nadaje się do różnych dań. U mnie stanie się częstym gościem.




Składniki:

niedziela, 29 września 2019

Bułki ziemniaczane

Ostatni tydzień okazał się dla mnie na tyle intensywny, że nie dałam rady upiec żadnego pieczywa. Z przyjemnością zatem dołączyłam wczoraj do akcji Wypiekanie na śniadanie i upiekłam na śniadanie formowane, puszyste bułki ziemniaczane według przepisu Onijki z Instagrama. Piekłam podobne już kiedyś (klik), ale nie miały tak ładnego kształtu. Zmieniłam go nieco w porównaniu z propozycją autorki przepisu.




Składniki (na 9 bułek):

sobota, 28 września 2019

Gnocchi z grzybami, romanesco i suszonymi pomidorami

Dziś przepis inspirowany daniem, które miałam przyjemność kosztować w restauracji niedaleko Rynku Starego Miasta w Krakowie. Gnocchi, czyli włoskie kluski ziemniaczane, bardzo lubię, choć częściej robię polskie kopytka, bo są mniej pracochłonne. Wzorek na tych kluskach pozwala na ich lepsze oblepienie sosem. W Krakowie jego bazą były kurki i dzikie brokuły. W moim sosie dominują borowiki, bo tych znajdujemy zdecydowanie więcej, a kurki trafiają się sporadycznie. Wyjedliśmy już wszystkie brokuły z warzywnika, więc w ich zastępstwie wykorzystałam romanesco. Z podanych proporcji klusek wychodzi dużo. Można je odgrzać następnego dnia i będą pysznym śniadaniem.




Składniki:

niedziela, 22 września 2019

Grzybowa sałatka do słoików

W mojej rodzinie grzybobranie jest najlepszą formą relaksu latem i jesienią. Zaraziliśmy nim najmłodsze pokolenie, więc koszy z grzybami przynosimy do domu sporo. Kapelusze zwykle suszymy. Zostaje sporo ogonów i małych kapeluszy. Ich nadmiar można zużyć np. do pierogów, ale też zachować na zimę i wiosnę w słoikach. Tę sałatkę robimy w rodzinie od chyba już dziesiątków lat. Nadają się do niej wszelkie grzyby leśne poza opieńkami, które wymagają innej obróbki. Świetnie nadaje się jako pasta do pieczywa.




Składniki: