niedziela, 19 kwietnia 2020

"Śmiałe przedsięwzięcie" Elizabeth Camden

"Śmiałe przedsięwzięcie" to drugi tom serii "Nowojorskie kobiety" Elizabeth Camden. Ja tę książkę wybrałam jako nagrodę za wyróżnienie w marcowym wyzwaniu portalu LubimyCzytac.pl, bo lubię książki o kobietach, które wiedzą, czego chcą i realizują swoje plany.
Nowy Jork i New Jersey, początek XX w. Rosalind Werner jest doktorem chemii, co w tamtym czasie jest nie lada wyczynem dla kobiety. Wykształcenie, które zdobyła w Heidelbergu, było skutkiem śmierci jej rodziców wiele lat wcześniej po zakażeniu cholerą. Dziewczyna obiecała sobie wtedy, że zadba o zdrowie ludzi i czystość wody i słowa dotrzymała. Po przeprowadzce do USA dołączyła do badań dr Leala (postać historyczna) i podjęła się uzdatniania wody za pomocą jej chlorowania.
Proces chlorowania nie jest jednak przez wszystkich postrzegany jako bezpieczny. Naukowcy mają 90 dni na przedstawienie sądowi odpowiednich wyników.
Dr Leal i dr Werner postanawiają przekonać do swoich wyników najpierw Nicolasa Drake'a, przyszłego Komisarza do Spraw Wody w stanie Nowy Jork. Rosalind i Nick ulegają wzajemnemu zauroczeniu sobą już po pierwszym spotkaniu. Jednak na drodze do wspólnego szczęścia staje sprawa dawnego skandalu, z powodu którego Rosalind przeprowadziła się do USA z bratem i jego świeżo poślubioną żoną, a także śmiałe postępowanie dr Leala, co trzeba zachować w tajemnicy. A jak to z tajemnicami bywa, wkrótce wychodzi ona na jaw i burzy dobre relacje Rosalind i Nicka.

Muszę przyznać, że początkowo trochę obawiałam się lektury "Śmiałych przedsięwzięć". A to za sprawą okładki, która skojarzyła mi się z kiepskimi romansidłami. Książka Elizabeth też jest romansem, ale świetnie osadzonym w historii USA na początku XX w., z domieszką nauki.
Poza kwestią uzdatniania wody i oczyszczania jej ze śmiercionośnego duru, cholery itp. książka porusza wątek lojalności wobec osoby, na której nam zależy. Nie brakuje też tematu statusu społecznego i materialnego. Ale większość problemów obojga głównych bohaterów jest wywołany ludzką zawiścią, dawnymi niewyjaśnionymi animozjami oraz konserwatywnym myśleniem wielu osób w związku ze sposobem bycia kobiet, ich prowadzeniem się i ograniczonymi prawami w świecie rządzonym przez mężczyzn.
Trzeba podkreślić, że cała fabuła kręci się wokół procesu sądowego, który potem się rozszerza w nowe sprawy. Warto sobie uświadomić, że w USA prawo opiera się na precedensach i tradycji, co ułatwi zrozumienie postępowania dr Leala i często wspominanego prawnika. Nie usprawiedliwia to jednak zachowania się Rosalind i sprawia, że czytelnik staje po stronie Nicka. Czy jednak usprawiedliwia to zachowanie ciotki Margaret, jej intrygi i knowania? A ona mocno namiesza w życiu obojga bohaterów i sprawi, że zagrożeni będą również ich bliscy.

Świetnie napisana książka, z wartką akcją. Jak dla mnie trochę za mało kwestii naukowych, skoro to o nie rozbija się cała sprawa.

18/2020 (368 str.)


przeczytam nowość


2 komentarze:

Chętnie poznam Twoje zdanie na temat tego wpisu lub przepisu. Zostawisz kilka słów w komentarzu?
Dziękuję, również za lajki na fb oraz serduszka na Instagramie :-)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...