Strony

piątek, 31 grudnia 2021

Panierowane pieczarki

Jeśli macie małe pieczarki, polecam przygotować je jako ciepłą przekąskę lub składnik głównego dania. Wystarczy je opanierować i usmażyć. Mają fantastyczny smak. Są szybkie i łatwe w wykonaniu. Małym nakładem pracy i czasu uzyskacie naprawdę pyszne danie lub przekąskę 😋😋😊




Składniki:

"Wędrując przez równinę" Anny Lisowskiej - Niepokólczyckiej

W grudniu została mi podsunięta seria pt. "Jest tu chłopiec" Anny Lisowskiej - Niepokólczyckiej (B. - dziękuję). Wydawało mi się wtedy, że czytałam pierwszy tom, ale gdy się w niego zagłębiłam, niewiele mogłam sobie z lektury przypomnieć. Trylogię mamy w biblioteczce od wielu lat i musiała być wielokrotnie czytana od 1985 r., bo w wielu miejscach jest rozklejona. Nic dziwnego - jest napisana tak, że można ją polecić młodzieży i dorosłym. Seria związana jest z postacią św. Brunona, dzięki której czytelnik poznaje historię początków państwa pierwszego i męczeństwa św. Wojciecha.



środa, 29 grudnia 2021

"Gniazdo Kruka" Tomasza Sekielskiego

Po przeczytaniu tomu drugiego pt. "Obraz kontrolny" trylogii Tomasza Sekielskiego od razu zabrałam się po ostatnią część serii. I po prostu ją pochłonęłam. Według mnie to najlepsza część trylogii.



"Obraz kontrolny" Tomasza Sekielskiego

W sierpniu dzieliłam się swoimi wrażeniami z lektury "Sejfu", pierwszego tomu debiutanckiej trylogii Tomasza Sekielskiego. Już wtedy wiedziałam, że przeczytam kolejne tomy. I faktycznie tak się stało 😊😊😊




niedziela, 26 grudnia 2021

Chleb świąteczny na zakwasie

Zastanawiałam się, jaki przepis umieścić, gdy blog zaliczy 2,5 mln odwiedzin... Uznałam, że najlepiej świętować to chlebem na zakwasie. Po pierwsze dlatego, że dawno nie było przepisu na pieczywo, po drugie - bo powstanie tego bloga prawie 7 lat temu wiązało się z umieszczaniem tu receptur na moje chleby niemal co tydzień, a po trzecie - bo pieczywo bardzo lubię i piekę od kilkunastu lat. Nie może go zabraknąć na żadnej imprezie i w święta. Boże Narodzenie kojarzy mi się z bardzo intensywnymi zapachami cynamonu, goździków, anyżu i pomarańczy, ale też z zapachem nasion fenkułu. W tym roku ten zapach i smak połączyłam z kminkiem i żurawiną. Wyszło niebo w gębie 😋😀😊


Wszystkim odwiedzającym ten blog bardzo dziękuję za 2,5 mln odsłon 💝💝💝 Zaglądajcie tu nadal i korzystajcie z przepisów 😊



Składniki:

środa, 22 grudnia 2021

Wegańska pieczeń świąteczna z selera i soczewicy

Niedawno publikowałam łagodną wersję pieczeni z selera i zapowiadałam wtedy, że w głowie mam pomysł na wersję bardziej aromatyczną. Na Święta planuję upiec właśnie taką - wegańską i pachnącą przyprawami, wśród których nie może zabraknąć nasion kopru włoskiego.




Składniki:

środa, 15 grudnia 2021

Kostka sojowa w sosie kurkowym

Obfitość kurek w roku była taka, że nie nadążaliśmy z ich bieżącym spożywaniem. Część była więc zamrażana. I teraz znakomicie się przydaje, gdy trzeba przygotować szybki i smaczny obiad.




Składniki (na 2 porcje):

niedziela, 12 grudnia 2021

Uszka z suszonymi grzybami

Wałkowanie ciasta i lepienie uszek nie należą do moich ulubionych zajęć 😉😏😊 Sytuacja zmusza jednak człowieka do wyrzeczeń, zmiany zdania i nawyków. Tak było w ubiegłym roku 😔 A jak będzie w tym? Czas pokaże... Niezależnie od tego, co się wydarzy, nie wyobrażam sobie, że uszek z grzybami zabraknie na wigilijnym stole.





Składniki (na 70 uszek): 

"Aksamitka" Grażyny Jeromin-Gałuszki

Kontynuuję swoje prywatne wyzwanie, jakim jest przeczytanie do końca roku serii "Dwieście wiosen" Grażyny Jeromin-Gałuszki. Dziś kolej na opinię na temat tomu czwartego pt. "Dwieście wiosen", którego fabuła dotyczy czasu po II wojnie światowej do końca okresu komunizmu w Polsce.



sobota, 11 grudnia 2021

"Srebrna łyżeczka" Magdaleny Witkiewicz

Magdalena Witkiewicz kilka lat temu podbiła moje serce swoimi ciepłymi i emocjonalnymi książkami z pięknymi i szczęśliwymi zakończeniami. Dlatego gdy zobaczyłam Jej najnowszą książkę pt. "Srebrna łyżeczka" pośród darmowych książek listopadowej akcji portalu CZYTAJ.PL, włączyłam bez chwili zastanowienia.



"Żałobnica" Roberta Małeckiego

Permanentny brak czasu nie pozwala mi na czytanie tak wielu książek, jak to było przed pandemią 😔 Oczy zmęczone wzmożonym wpatrywaniem się w ekran i różne dokumenty wieczorem chcą trochę odpocząć 😔 Dlatego z ciekawością czekam na tegoroczną akcję portalu CZYTAJ.PL. W listopadzie udało mi się odsłuchać kilka darmowych audiobooków. Jednym z nich była "Żałobnica" Roberta Małeckiego.




niedziela, 28 listopada 2021

Pasztet (pieczeń) z selera

Jeśli lubicie seler i nie macie na niego uczulenia, zachęcam do upieczenia wegetariańskiej wersji pasztetu z tym mało kalorycznym warzywem w roli głównej. Pasztet jest lekko wilgotny w środku i nie rozsypuje się podczas krojenia. Z poniższych składników wychodzi wersja łagodna w smaku. Już mam pomysł, jak ją podkręcić, by na Święta stał się bardziej bogaty w smaku i aromacie 😁😊😋




Składniki (na keksówkę o długości 25 cm):

niedziela, 21 listopada 2021

Wegańskie gołąbki w pak choi

Zawsze mam kłopot, co zrobić z liśćmi chińskich kapust typu pak choi. Wolę zjadać ich soczyste ogonki liściowe, ale żal mi wyrzucać same liście. Dlatego w tym roku użyłam ich do przygotowania gołąbków. Okazały się bardzo wdzięcznym materiałem do formowania, a potem szybkiej obróbki termicznej. Farsz składa się z soczewicy i pecłonek (gąsek zielonych i szarych).




Składniki:

środa, 10 listopada 2021

Kotlety z selera i ciecierzycy (do burgerów)

Zmuszona do pracy zdalnej i w związku z tym oglądająca świat w czasie rzadszych niż zazwyczaj spacerów, zatęskniłam za kolorami w domu i na talerzu. A że niedawno przyszła do mnie prasa do burgerów od marki Enders (bardzo dziękuję 😊), to postanowiłam przygotować kotlety z selera i ciecierzycy, wegetariański zamiennik popularnych w Polsce mielonych. Swoje kotlety piekłam na dwa sposoby - w piekarniku na papierze do pieczenia i na grillu elektrycznym. Myślę, że do obróbki termicznej doskonale sprawdziłyby się też grille gazowe. Dlatego do masy dodałam trochę tłuszczu, który jest nośnikiem smaku. Kotlety okazały się strzałem w dziesiątkę zarówno jako danie główne, jak i wkładka do burgerów 😋🎯😋




Składniki (na 4 burgery):

poniedziałek, 8 listopada 2021

Jacznik

Pisałam tu już wielokrotnie, że bardzo lubię pęczak. Od momentu, kiedy okazało się, że muszę ograniczyć spożycie kaszy jaglanej, pęczak stał się moja ulubioną kaszą. Dlatego chętnie sięgam po niego, przygotowując kaszotta lub pożywne zupy. Jedną z nich jest jacznik - bieda zupa na bazie bulionu z suszonymi grzybami. Dla mnie to idealna propozycja na okres jesienno-zimowy.




Składniki:

niedziela, 7 listopada 2021

Mrówkowiec z jabłkami

Przeglądając ostatnio swój stary zeszyt z przepisami, natknęłam się na ciasto o nazwie mrówkowiec. Piekłam je kilka razy w późnych latach podstawówki i w okresie liceum. A potem na dziesiątki lat zapomniałam. Wczoraj na bazarze udało mi się kupić szarą renetę, czyli jabłka z dzieciństwa. Postanowiłam więc połączyć oba wspomnienia z dawnych czasów 😉 i upiec pyszne, sezonowe ciacho, idealne do kawki 😋😋☕☕ Gdyby je doprawić do smaku cynamonem i innymi przyprawami korzennymi, świetnie spisałoby się na wigilijnym stole.




Składniki (na keksówkę o długości 27 cm):

sobota, 6 listopada 2021

Bułki na kefirze z żurawiną

Dziś na śniadanie potrzebowałam szybkiego pieczywa. W takiej sytuacji pieczenie chleba na zakwasie odpada. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się wypieki drożdżowe. W lodówce znalazłam resztkę kefiru i postanowiłam wykorzystać go do przygotowania bułek, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Skórka jest chrupiąca, a ośródka miękka i o dobrej wilgotności. Dodatek żurawin i rozmarynu podkręcił smak bułek.




Składniki (na 9 bułek):

poniedziałek, 1 listopada 2021

Brioche z kawałkami czekolady

W ten świąteczny czas naszła mnie ochota na jakiś deser. A że z powodu domowej izolacji wzięło mnie na wspominki, przypomniałam sobie brioche, niezbyt słodkie ciasto francuskie o cienkiej, dobrze wypieczonej skórce oraz miękkiej, jasnej i puszystej ośródce. W zależności od regionu ciasto ma różny kształt i dodatki. Łączy je duża zawartość masła i to je odróżnia od polskich ciast drożdżowych. Brioche podawana jest do herbaty, czasem zastępuje codzienne pieczywo, świetnie smakuje z prawdziwym masłem lub dodatkiem polskich konfitur.




Składniki (na keksówkę długości 30 cm):

niedziela, 31 października 2021

Bułki do burgerów

Dobrego przepisu na bułki do burgerów szukałam latami. Próbowałam wielu przepisów i zawsze coś mi nie pasowało: raz były zbyt słodkie, innym razem wychodziły za twarde. Postanowiłam opracować własny. I trwało to długo. W ubiegłym roku opublikowałam przepis na dyniowe bułki do burgerów, które są miękkie, lekko wilgotne i niezbyt słodkie. Ale nie zawsze ma się pod ręką mus z dyni. Dlatego pracowałam dalej. I niedawno się udało, a dziś wypróbowałam po raz kolejny 😊 I mam doskonały przepis na bułki do burgerów! 😀 Zapraszam 😊




Składniki (na 6 sporych bułek):

niedziela, 24 października 2021

Pieczeń z cukinii i kaszy gryczanej

Pieczenie warzywne to moje ulubione składniki codziennych kanapek. W czasie urlopu nie mogło ich zabraknąć, zwłaszcza że chętnie sięgał po nie zatwardziały mięsożerca 😊😋 A że cukinia w warzywniku rosła jak szalona, pieczenie okazały się świetnym sposobem na ich bieżące spożywanie.




Składniki (na keksówkę (30x7)cm ):

"Spóźnione powroty" Grażyny Jeromin-Gałuszki

Czy Wam też czas tak szybko leci? Nawet się nie spostrzegłam, a tu już końcówka października 😔 Po ostatnich wichurach drzewa prawie ogołocone z liści 🍂🍂🍂 Leży ich mnóstwo na chodnikach, więc podczas spacerów z przyjemnością słucham szelestu podrywanych w górę liści🍁🍁🍁 Ale przez ten umykający czas niestety mało czytam 😔 Chwil, które mogę przeznaczyć na lekturę jest naprawdę niewiele. Być może dlatego każdą książką staram się delektować. Nie inaczej było z trzecim tomem serii "Dwieście wiosen" Grażyny Jeromin-Gałuszki pt. "Spóźnione powroty".




niedziela, 3 października 2021

Zupa kurkowa

Lubicie kurki? Ja bardzo 😊😋 W czasie urlopowym udało mi się ich trochę nazbierać i przygotować zupę kurkową. Ostatnio znów zagościły na stole (A. - dziękuję 😊). Lubię dodawać do niej dużo pachnącej zieleniny, by podkreślić smak i zapach lasu.




Składniki:

sobota, 2 października 2021

Soczewica z grzybami leśnymi

Zauważyliście, że jesień zawitała do nas na dobre? Ja miałam przyjemność obserwować ją ostatnio w różnych miejscach, z których przywiozłam spory zapasik grzybów i inne składniki do kuchni. Z tego też powodu dawno mnie tu nie było i dziś nadrabiam zaległości. Tydzień miałam dość zabiegany, więc obiady musiały być w miarę szybkie i nieskomplikowane. Jednym z nich była tytułowa soczewica z grzybami - wegańskie danie o bogatym smaku.




Składniki (na 3 porcje):

czwartek, 23 września 2021

Spaghetti aglio e olio

Spaghetti aglio e olio to tradycyjne danie kuchni włoskiej z regionu Neapolu. Przygotowuje się je szybko i niedużym nakładem pracy. Jego zaletą jest też mały nakład pracy. No i najważniejsze i bardzo charakterystyczne w kuchni włoskiej - używa się w nim niewielu składników, które zazwyczaj ma się pod ręką.




Składniki (na 2 porcje):

poniedziałek, 13 września 2021

Wytrawne paluchy serowe

Lubicie wytrawne przekąski? Ja bardzo 😊😋 Paluchy, na które dziś zapraszam piekłam w te wakacje bardzo często. Okazały się nie tylko świetnym dodatkiem do piwa, ale też sprawdziły się podczas wielu wycieczek. Ich smak bardzo zależy od użytego sera, dlatego radzę użyć sera twardego i długodojrzewającego.




Składniki:

środa, 1 września 2021

Malinowa chmurka

Długo wzbraniałam się przed upieczeniem tego ciasta ze względu na jego kaloryczność. W te wakacje jednak powiedziałam sobie "raz na rok można" i przygotowałam je... dwa razy w odstępie tygodnia 😉😂😜 Wbrew pozorom nie jest ono bardzo skomplikowane do zrobienia. Ważna jest przy nim dobra organizacja i kolejność przygotowywania warstw. Nowy rok szkolny proponuję osłodzić sobie np. tym ciachem o przewrotnej nazwie "malinowa chmurka". U mnie w wersji wegetariańskiej, czyli bez żelatyny.




Składniki (na formę (20x26) cm):

niedziela, 29 sierpnia 2021

"Sejf" Tomasza Sekielskiego

Po niedawnych kobiecych lekturach zatęskniłam za mocniejszymi emocjami i sięgnęłam po debiut literacki Tomasza Sekielskiego pt. "Sejf". Tę książkę polecano mi 5 lat temu i wtedy znalazła się w mojej biblioteczce, ale wciąż były inne do czytania i ta czekała cierpliwie na swoją kolej.




"Dotyk słońca" Karoliny Wilczyńskiej

Ponad 2 lata upłynęły od mojego spotkania z serią "Rok na Kwiatowej" Karoliny Wilczyńskiej. W styczniu 2019 r. podzieliłam się wrażeniami z lektury drugiego tomu pt. "Zamarznięte serca". Upały w połowie sierpnia sprzyjały czytaniu tomu trzeciego pt. "Dotyk słońca".



piątek, 27 sierpnia 2021

Bułeczki z suszonymi pomidorami

Wczoraj wieczorem zorientowałam się, że nie będę mieć pieczywa na śniadanie, więc pomyślałam o szybkim zagniataniu ciasta na jakieś bułki. A że został mi zapasik suszonych pomidorów z poprzedniego roku, a nowy się gromadzi, moje bułki zyskały na kolorku właśnie dzięki dodatkowi suszonych pomidorów. Za ich sprawą bułki pozostają dłużej świeże i niecodziennie smakują 😊😋





Składniki (na 8 bułeczek): 

czwartek, 26 sierpnia 2021

Czarny pasztet z cukinią

Lubicie cukinię? Ja bardzo 😊 I dlatego co roku sporo jej wysiewam, a potem kombinuję, co mam z wyrośniętymi okazami, których nie nadążamy zjadać, bo przecież nie samą cukinią człowiek żyje 😉😊 Dlatego te olbrzymy raz w tygodniu idą na pasztet, czy - jak kto woli - pieczeń. Dziś zapraszam na wersję czarną.


 


Składniki (na keksówkę)

poniedziałek, 23 sierpnia 2021

Tofu w sosie z mirabelek

W tym roku mirabelki dojrzewają u nas trochę później niż wcześniejszymi laty. Mam za to wrażenie, że są słodsze i bardziej rumiane. Niedawno B. jednym z obiadów przypomniała mi sos śliwkowy, który robiłam dawniej. A że od soboty przygotowuję dżem z mirabelek i jabłek, postanowiłam ten mój dawny sos trochę przekręcić i użyłam do niego mirabelek. Powstała słodko-kwaśna glazura, która świetnie sprawdziła się w domowym obiedzie.




Składniki (na 2 porcje):

czwartek, 19 sierpnia 2021

Keczup Shreka (z zielonych pomidorów)

Pomidory w tym roku wyjątkowo obrodziły, szczególnie zielona odmiana. To pomidory o większej kwasowości niż czerwone, żółte, pomarańczowe czy czarne. Wspaniale nadają się do wykonania sosów. Pomyślałam zatem o przygotowaniu smarowidła podobnego do keczupu. Zagęstnikiem jest tu cukinia.




Składniki (na 2,5 l keczupu): 

wtorek, 17 sierpnia 2021

Papryka nadziewana gryką z dodatkami

Druga połowa sierpnia to istne szaleństwo paprykowo-pomidorowo-cukiniowe. Te owoce wyjątkowo w tym roku obradzają. Dlatego posiłki przygotowuję na ich bazie, delektując się ich najlepszym smakiem właśnie o tej porze roku. Dziś zapraszam na faszerowane papryki, zdrowy obiad na czasie. Już się pogubiłam, która to ich wersja na tym blogu. Takich jeszcze nie robiłam, to pewne, bo dotychczas podawałam przepisy na wersje wegańskie. Dziś wersja wegetariańska powstała podczas sprzątania lodówki. Z pewnością będę wracać do tego przepisu. Was też zachęcam 😊




Składniki:

poniedziałek, 16 sierpnia 2021

"Niebieska sukienka" Grażyny Jeromin-Gałuszki

"Niebieska sukienka" to drugi tom serii "Dwieście wiosen" Grażyny Jeromin - Gałuszki. Tym autorka przenosi czytelnika do lat 20-stych XX wieku, choć bohaterowie wspominają okres po powstaniu styczniowym.



"Wracajmy do domu" Lisy Scottoline

"Wracajmy do domu" autorstwa Lisy Scottoline to książka, dla której przerwałam serię "Dwieście wiosen" Grażyny Jeromin - Gałuszki. Początkowo trudno było przejść od czasów powstania styczniowego i międzywojnia do teraźniejszości. Ale po trzydziestu stronach z fascynacją weszłam w świat głównej bohaterki o imieniu Jill i jej związku z Samem.




sobota, 14 sierpnia 2021

Rożki z brzoskwinią

Ciepłe brzoskwinie lubię bardziej od świeżych. Dlatego do kawki przygotowałam ciastka z tymi soczystymi i słodkimi owocami w kształcie rożków czy - jak kto woli - becików. Dzięki dodaniu do ciasta jogurtu, ciacha świetnie smakuję, zachowują odpowiednią wilgotność i nie kruszą się.




Składniki (na ok. 35 ciastek):

czwartek, 12 sierpnia 2021

Sos pomidorowo-paprykowy z ziołami

Niedawny wypad do Zagłębia Paprykowego poskutkował zakupem pokaźnych ilości papryki. W tunelu pomidory też dojrzewają, jakby nadrabiały zaległości z chłodnego maja i czerwca 😍 Urlop zbliża się nieubłaganie ku końcowi, wiec czas na zaopatrzenie piwnicy. Tym razem zapraszam na przepis na sos, którego nie trzeba będzie w żaden sposób doprawiać. Ma pełnić rolę gotowca, który się tylko podgrzeje, dorzuci do niego makaron i posypie twardym serem.




Składniki (na 3 litry sosu):

"Folwark Konstancji" Grażyny Jeromin-Gałuszki

"Folwark Konstancji" to powieść historyczna otwierająca cykl "Dwieście wiosen" Grażyny Jeromin-Gałuszki, którą cenię za klimatyczne powieści osadzane w polskiej rzeczywistości. Po długiej przerwie od książek tej pisarki sięgnęłam z wielką nadzieją i ochotą po tę serię. I było warto!



poniedziałek, 9 sierpnia 2021

Ka'ak - libański chleb uliczny

W lipcowej piekarni Amber wypiekaliśmy ka'ak - tradycyjny, płaski chleb w kształcie torebki. Ka’ak można kupić na ulicach Bejrutu (Liban) u ulicznych sprzedawców, poruszających się po mieście rowerami, na których wieszają chleb, aby ułatwić sobie jego transport. Ka’ak jest również nazywany chlebem w torebce ze względu na swój kształt. Występuje on na całym Bliskim Wschodzie w innym kształcie – bajgla lub owalnego obwarzanka i zwany jest "kaak z sezamem". Wielu piekarzy na Bliskim Wschodzie nadal używa sfermentowanej ciecierzycy jako zaczynu do tego chleba, ale współczesna wersja to drożdże piekarskie. Popularna jest również odrobina sody oczyszczonej. Ciasto na ka’ak powinno wyrastać przynajmniej dwa razy. Poza tym jedni dodają do niego więcej cukru, inni wypiekają wersje bardziej słone. W Libanie popularna jest wersja bardziej słodka i często spotyka się ten chleb torebkowy polany polewą z mleka i cukru pudru. Ka’ak powinien być obficie posypany sezamem, ale przedtem należy go posmarować glazurą. Glazura najczęściej składa się z wody, mąki, oliwy i soli, którą doprowadza się do wrzenia i pozostawia do ostygnięcia. Glazurowanie ka’ak przed pieczeniem sprawia, że ​​chleb jest chrupiący na zewnątrz i miękki w środku. Moja glazura jest najprostszą z możliwych, ale myślę, że jeszcze kiedyś upiekę te chlebki i wtedy skuszę się na tę tradycyjną 😊 




Składniki (na 4 chlebki):

środa, 4 sierpnia 2021

Pieczeń / pasztet z cukinii, soczewicy i boczniaków

W warzywniku cukinia znów wybujała, a na balocie boczniaki rosną jak na drożdżach. Pomyślałam zatem, by je połączyć ze sobą i upiec coś à la pasztet, tyle że bez mięsa 😉 Wypełnieniem jest tu pomarańczowa soczewica, która szybko się gotuje i rozgotowuje, więc nie trzeba potem całości blendować lub mielić. Pieczeń łatwo się kroi i nie rozsypuje. Jest pyszna 😋😋😊




Składniki (na dużą keksówkę):

sobota, 31 lipca 2021

Szybkie bułki śniadaniowe

Zdarza się Wam, że wstajecie rano i albo nie macie pieczywa na śniadanie, albo nie chce się Wam biec do piekarni po to pieczywo? Mnie czasem tak. I wtedy piekę bułki drożdżowe 😊😋 Szybko wyrastają, niewiele przy nich pracy, a zapach i smak jedyny w swoim rodzaju 😊




Składniki (na 9 bułek):

czwartek, 29 lipca 2021

Pikle ogórkowe

Mimo upałów ogórki wciąż się wiążą i nie nadążamy z ich przerabianiem. Pikle robi się szybko i nie są zbyt pracochłonne, więc tym razem zdecydowałam się na nie. Zimą będą przekąską i dodatkiem do sałatek lub obiadu.




Składniki (na 4 słoiki o pojemności 0,7 l):

środa, 28 lipca 2021

"Cukiernia pod Amorem" t. 5 i 6 Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk

Pierwsze trzy tomy serii "Cukiernia pod Amorem" Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk przeczytałam wiele lat temu i zaraziłam nimi bliskie mi kobiety. Gdy pojawiły się kolejne tomy, wiedziałam, że je też przeczytam. Tom czwarty "Ciastko z wróżbą" przeczytałam półtora roku temu. W te wakacje postanowiłam dokończyć serię i przeczytać kolejne dwa tomy. I o nich jest ten post.
Uwaga do tych, którzy nie przeczytali tomu czwartego - opis może się dla Was okazać spoilerem, choć i tak zamierzam napisać mniej niż w oficjalnej informacji wydawnictwa.





wtorek, 27 lipca 2021

Bezglutenowe sernićki z patelni

Sernićki poznałam kilka lat temu podczas podróży do Lwowa. W hotelu serwowano je na śniadanie. Tak mi wtedy posmakowały, że od tamtej pory przygotowuję je w swojej kuchni. Okazuje się, że te słodkie placuszki znane są również w Polsce pod nazwą serniczki lub syrniki.




Składniki (na 4 sernićki):

czwartek, 15 lipca 2021

Ghriba bahla

Ostatnie upały nie zachęcają do włączania piekarnika, ale mnie naszła ochota na jakieś ciasteczka, które można by było zabrać ze sobą jako słodką przekąskę. Poszperałam w sieci i znalazłam inspirację na wykorzystanie resztki sezamu z szafki. W ten sposób powstały ghriba bahla, czyli marokańskie ciasteczka sezamowe. Świetnie smakują z herbatą miętową 😋




Składniki (na ok. 60 ciasteczek):

piątek, 9 lipca 2021

Bób z pieczarkami po cygańsku

Niedawno podawałam przepis na jagodzianki, a dziś zapraszam na kolejny typowo letni składnik - bób 😀 Jadam go pod różnymi postaciami, choć najczęściej z wody. Dziś zapraszam na wegańskie i bezglutenowe danie obiadowe z bobem w roli głównej 😀😀😋




Składniki (na 2-3 porcje):

wtorek, 6 lipca 2021

Jagodzianki z kruszonką

W mojej rodzinie oznaką lata jest wypad na jagody (borówki czernice), a potem pieczenie jagodzianek 😀😊😋 Chętnych na nie znajdzie się zawsze wielu, bo lubią je wszyscy niezależnie od pokolenia 😉😊 Dlatego przepis niżej powstał na kilogram mąki 😀, ale proporcje zawsze można zmienić.




Składniki (na 24 bułki):

środa, 30 czerwca 2021

"Chłopiec z latawcem" Khaleda Hosseiniego

Cztery lata temu przy okazji lektury "Tysiąca wspaniałych słońc" obiecałam sobie, że przeczytam inne książki, których autorem jest Khaled Hosseini. Tyle też lat czekał w biblioteczce "Chłopiec z latawcem". Warto było sięgnąć po tę książkę 😊



wtorek, 29 czerwca 2021

Koktajl jaglano-truskawkowy

Upały sprawiają, że w kuchni przebywam dość rzadko. Owszem, z pieczenia domowego pieczywa nie zrezygnuję, ale obiadu zdarza mi się nie gotować. Nie inaczej było dziś. Wracałam z pracy z poczuciem, że mam ochotę na słodkie lenistwo. Ale że jeść jednak trzeba, to zaopatrzyłam się w zapas truskawek. W poprzednich latach przygotowywałam przeróżne jagielniki truskawkowe. W tym roku stawiam na minimalizm. Dlatego kasza jaglana i truskawki są, tyle że w zdecydowanie mniej pracochłonnej odsłonie 😊😉




Składniki: