Pierwsze trzy tomy serii "Cukiernia pod Amorem" Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk przeczytałam wiele lat temu i zaraziłam nimi bliskie mi kobiety. Gdy pojawiły się kolejne tomy, wiedziałam, że je też przeczytam. Tom czwarty "Ciastko z wróżbą" przeczytałam półtora roku temu. W te wakacje postanowiłam dokończyć serię i przeczytać kolejne dwa tomy. I o nich jest ten post.
Uwaga do tych, którzy nie przeczytali tomu czwartego - opis może się dla Was okazać spoilerem, choć i tak zamierzam napisać mniej niż w oficjalnej informacji wydawnictwa.
Zarówno "Dziedzictwo Hryciów" (t. 5), jak i "Jedna z nas" (t. 6) są napisane w podobnej konwencji co "Ciasto z wróżbą" - wydarzenia z ostatnich dni sierpnia 2016 przeplatają się z przeszłością w czasach powojennych.
Były praktykant Waldemara Hrycia nie może pogodzić się z przegraną na najlepsze ciastko Gutowa i za jego sprawą wygrana Hryciów okazuje się nie do końca jednoznaczna. Emocje z tym związane oraz niespodziewane zaręczyny Zbyszka z Martyną powodują kłopoty zdrowotne Waldemara. Wkrótce mężczyzna umiera.
Burmistrz Gutowa zaczyna mieć wyrzuty, że Waldemar zasłabł w urzędzie i wymyśla zabezpieczenie dla siebie przed roszczeniami i pretensjami rodziny Hryciów. Grzegorzowi w to graj. Iga i Helena nie mają zbyt wiele czasu na zastanawianie się nad tym, zajęte przygotowaniami pogrzebu, obsługą hotelu i cukierni, ale też problemami, jakie stwarza Zbyszek po kolejnych powrotach z Płocka od Martyny.
Wszystkiemu przyglądają się Monika Grochowska-Adams i Tessa Steinmeyer. W obu tomach dowiadujemy się, jak to się stało, że wyjechały z Polski i w jaki sposób ich losy na zawsze zostały powiązane.
Większość fabuły akcji skupiona jest na przeszłości. W tle akcji przewijają się wydarzenia z roku 1968, czyli zmuszanie Żydów do wyjazdu z Polski, wydarzenia z Gdańska lat 70-tych, ale też okresu stanu wojennego.
W obu tomach Gutowska - Adamczyk porusza wiele życiowych wątków związanych z egzystencją kobiet w XX w.: zepchnięcie ich na drugi plan, agresja zarówno fizyczna, jak i psychiczna, konieczność dbania o dom, dzieci, ale i zdobywanie towarów potrzebnych w codziennym życiu i wiązanie końca z końcem, gdy ceny rosną, a pensje zostają zamrożone.
Trzeba też wspomnieć, że pisarka zwraca uwagę również na to, jak mężczyzna może poróżnić przyjaciółki lub sprawić, że ich drogi na długie lata się rozchodzą.
Trudno orzec, która z kobiet - Monika czy Teresa - wiedzie lepsze życie. Monika wychowywana w domu w miarę majętnym ma niewątpliwie lepsze możliwości, bo może spokojnie iść na studia. Jej sytuacja diametralnie się zmienia, gdy jej ojczym traci pozycję. W pewnym momencie dziewczyna postanawia uwolnić się od dotychczasowego życia i wyrusza do Europy. Wbrew ogólnej opinii nie wygrywa jednak losu na loterii.
Teresa z kolei z jednej strony wciąż awansuje społecznie dzięki towarzyszce Wypych. Jednak, gdy decyduje się na adopcję dziecka, wszystko się zmienia i musi zacząć kombinować, by zdobyć środki do życia. Gdy wyjeżdża za granicę, też nie ma łatwo, ale wkrótce los zaczyna jej sprzyjać, a zawdzięcza to swojej pracowitości, uczciwości i zaradności.
Obie kobiety pojawiają się w Gutowie, mieście swojego dzieciństwa, gdy wiodą już w miarę spokojne życie i gdy mogą sobie na wiele pozwolić, bo przez czas nieobecności w Polsce udało im się "ustawić" finansowo.
Żałuję, że nie wszystkie wątki książki zostały rozwiązane. Mam, niestety, wrażenie, że ostatni tom był pisany w pośpiechu i autorka nie pozamykała niektórych epizodów.
Bardzo polecam tę piękną serię, napisaną z pewnym rozmachem i zacięciem, ale też niezwykle interesującą i mocno osadzoną w polskich realiach na przestrzeni wieku.
20 i 21 / 2021 (512 str., 480 str.)
parki |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Chętnie poznam Twoje zdanie na temat tego wpisu lub przepisu. Zostawisz kilka słów w komentarzu?
Dziękuję, również za lajki na fb oraz serduszka na Instagramie :-)
Komentarze z lokowaniem produktów nie będą publikowane.