niedziela, 30 lipca 2017

Sałatka pasterska i "Złote kolczyki"

Sałatka pasterska (Çoban Salatasi) to klasyka kuchni tureckiej, ale podejrzewam, że wielu z nas podobną surówkę przygotowuje latem kilka razy w tygodniu. Miesiące wakacyjne to idealny czas na serwowanie jej na naszych stołach.

Składniki:


3 pomidory
ogórek gruntowy
mała cebula
2 gałązki natki pietruszki
łyżka soku z cytryny
łyżka oliwy z oliwek
szczypta soli

 1. Cebulę i ogórek obrać.
 2. Pokroić wszystkie warzywa w kostkę. 
 3. Posiekać natkę.
 4. Całość posypać solą i wymieszać.
 5. Tuż przed podaniem polać sałatkę oliwą i sokiem z cytryny.

Kuchnia Bliskiego Wschodu 2017"Złote kolczyki" Belindy Alexandry to książka, która przenosi czytelnika do Paryża lat siedemdziesiątych i Barcelony z pierwszej połowy XX w. We mnie prywatnie wzbudziła piękne wspomnienia z Barcelony.

Głównymi bohaterkami są trzy kobiety: 18 letnia Paloma Batton, jej babka Celestina, Katalonka, która musiała emigrować do Francji w czasie hiszpańskiej wojny domowej oraz la Rusa, wychowana w Barcelonie niezwykła tancerka flamenco o andaluzysko-cygańskich korzeniach.

Po śmierci Franco Paloma po raz drugi stara się dostać do Opery Paryskiej i zbiegiem okoliczności lekcje baletu postanawia przeplatać zajęciami flamenco. Coraz częściej słyszy o słynnej la Rusie. Mało tego jej duch odwiedza dziewczynę i podarowuje jej tytułowe złote kolczyki. To wszystko sprawia, że Paloma krok po kroku poznaje historię słynnej tancerki, która z najbiedniejszej dzielnicy Barcelony z biegiem lat trafia do najlepszych klubów muzycznych na świecie. To wszystko kusi ją do poznania tej tajemniczej tancerki, której wspomnienie wywołuje silne emocje w Celestinie, wywodzącej się z bogatej barcelońskiej rodziny.

"Złote kolczyki" to pięknie opowiedziana historia poznawania własnej tożsamości i odkrywania rodzinnych sekretów. To też cudowne opisy emocji towarzyszących tańczącym kobietom. Ale również 60 lat historii Hiszpanii oraz starań o kultywowanie kultury i tradycji charakterystycznych dla Katalonii i Andaluzji. Do tej pory tak silne nastroje Katalończyków i ich pragnienie odseparowania się od Hiszpanii spotykałam w książkach Jaume Cabré. Autorka w bardzo umiejętny sposób splotła fabułę z historią. Mocnym akcentem książki jest chęć wywalczenia praw przez biednych robotników, których synowie ginęli w hiszpańskiej sprawie na obcych ziemiach, gdy synów arystokracji i właścicieli fabryk ratowały fortuny rodziców. Różne nastroje społeczne i polityczne doprowadziły do wojny domowej w Hiszpanii, a wreszcie do wieloletniej dyktatury Franco. Niezbyt chwalebny udział w kolejnych przewrotach mieli dostojnicy kościelni, księża i siostry zakonne, czego autorka książki nie pominęła. Z wielu kart książki wyczuwa się też zawiedzione nadzieje różnych środowisk społecznych w związku z bierną postawą Francji i Wielkiej Brytanii, po których Hiszpanie spodziewali się pomocy w obronie lub w udaremnieniu poczynań Hitlera i Mussoliniego.

Mimo ponad 700 stron (w wersji elektronicznej) książkę czyta się z zapartym tchem. Wplatanie historii Francji w losy bohaterów sprawia, że powieść staje się bardziej dramatyczna i uwiarygadnia fabułę.
Polecam! To naprawdę dobra książka.


żółty
kropka

Wyzwanie czytelnicze 2017 | Wiedźmowa głowologia
metal2 komentarze:

 1. hahah, byłam pewna, że nazwałaś sałatkę "złote kolczyki" :D:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ;)
   Były ciastka słoniowe uszy i żabie mordki, to kto wie? może będzie sałatka złote kolczyki ;)

   Usuń

Chętnie poznam Twoje zdanie na temat tego wpisu lub przepisu. Zostawisz kilka słów w komentarzu?
Dziękuję, również za lajki na fb oraz 1+ na G+ :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...