Sierpień to czas, gdy sporo warzyw dojrzewa i można zbierać fasolę przeznaczoną na suche nasiona. W tym roku odmiana Borlotti cudownie obrodziła, więc pomyślałam o nadszarpnięciu zapasiku, by upiec coś w rodzaju pasztetu warzywnego. Takich pieczeni upiekłam już sporo (zapraszam do zakładki NA KANAPKI). Jako wypełnienie użyłam cukinii, która świetnie się sprawdza w takich pieczeniach. Dodałam do tego pieczoną paprykę, by nadać całości koloru, a okazało się, że całość zyskała przez to również na smaku i zapachu. Pieczeń ma raczej wilgotną konsystencję, co dla mnie jest istotne, bo dzięki temu nie ma okruchów wokół. Świetnym dodatkiem do kanapki z takim pasztetem jest pomidor i liście świeżej bazylii.
1 kg cukinii (bez pestek i waty)
250 ml kolorowej fasoli (suchej)
duża pieczona papryka czerwona
duża cebula
3 łyżki oleju
jajko
3 łyżki płatków zbożowych (tym razem użyłam orkiszowych)
2 łyżeczki soli
łyżeczka słodkiej papryki w proszku
płaska łyżeczka ostrej papryki w proszku
2 łyżeczki suszonego majeranku, oregano lub cząbru (są to zioła wzajemnie wykluczające się, więc należy zdecydować się na jedno)
pół łyżeczki mielonej kozieradki
wrzątek
- Fasolę moczyć przez kilka godzin. Odcedzić, zalać świeżą wodą tak, by woda sięgała ok. 2 cm nad fasolę, zagotować. Ponownie odcedzić i zalać wrzątkiem. Gotować do miękkości. Odcedzić.
- Upieczoną paprykę obrać ze skórki i usunąć gniazdo nasienne (żeby upiec paprykę, wystarczy posmarować ją olejem i wstawić ją na 30 minut do piekarnika nastawionego na 200 stopni C; po czym wyłączyć piekarnik i zostawić w nim paprykę na ok. pół godziny; potem wyjąć z piekarnika i pozostawić do ostygnięcia).
- Cukinię zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Umieścić ją na sicie i wymieszać z łyżeczką soli. Odstawić na przynajmniej pół godziny, by cukinia puściła sok.
- Cebulę pokroić dowolnie i zeszklić na oleju.
- Fasolę, cebulę, pieczoną paprykę, płatki zbożowe i przyprawy zmiksować na pulpę. Robię to ręcznym blenderem.
- Nastawić piekarnik na 200 stopni C.
- Cukinię odcisnąć w rękach i dodać do masy fasolowej.
- Do masy wbić jajko. Wszystko dokładnie wymieszać i ewentualnie doprawić według własnych upodobań.
- Keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia.
- Masę przełożyć do keksówki. Wyrównać powierzchnię.
- Piec 10 minut w 200 stopniach C., a potem jeszcze 60 minut w temperaturze 190 stopni C. Jeśli macie dłuższą keksówkę, można skrócić czas pieczenia.
- Wyjąć keksówkę na kratkę i odstawić na 15-20 minut, by pieczeń nieco ostygła. Po tym czasie wyjąć ją z formy i pozwolić całkowicie ostygnąć, a potem włożyć do lodówki, by stężała.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Chętnie poznam Twoje zdanie na temat tego wpisu lub przepisu. Zostawisz kilka słów w komentarzu?
Dziękuję, również za lajki na fb oraz serduszka na Instagramie :-)
Komentarze z lokowaniem produktów nie będą publikowane.