Bardzo łatwa do zrobienia, choć wymagająca dużo pracy. Przepis na nią otrzymałam wiele lat temu od kolegi (Pawle, dziękuję 😊). Lubię zapach pigwowców surowych i poddanych obróbce termicznej, więc czerpię dużą przyjemność z ich przerabiania. Ale do ich oczyszczania muszę użyć wspomagaczy w formie np. ulubionej muzyki czy filmu. W tym roku wspomagał mnie film z Meg Ryan i Tomem Hanksem pt. ''Masz wiadomość". Podkreślam, że jest to marmolada z pigwowców, a nie pigwy, która nie ma tak wiele pektyn, by szybko i naturalnie uzyskać z niej marmoladę. Porównanie pigwy i pigwowców znajdziecie tutaj.
Składniki (w stosunku 1:1):
pigwowce
cukier
Pigwa (duża) i pigwowce (znacznie mniejsze) |
- Pigwowce umyć, osuszyć.
- Owoce przekroić na kilka części i usunąć z ich środka nasiona. Wykroić też końcówki po kwiatku i ogonku. Zostawić białą część torebki nasiennej, bo to źródło pektyn potrzebnych do zżelowania marmolady.
- Zważyć pigwowce.
- Pigwowce przerzucić do garnka, zalać je do połowy woda.
- Zagotować, zmniejszyć ogień i gotować do miękkości owoców.
- Odstawić do lekkiego schłodzenia.
- Pigwowce zmiksować.
- Przełożyć do garnka i zagotować.
- Dodać tyle cukru, ile ważyły owoce.
- Gotować do rozpuszczenia cukru i by masa była naprawdę gorąca.
- Przełożyć gorącą bulgoczącą marmoladę do słoików i szczelnie zamknąć.
- Przechowywać w ciemnym miejscu.
Marmolada jest świetnym dodatkiem do pączków, rogalików i innych wypieków z nadzieniem w środku. Jeśli dobrze odparuje się wodę, to uzyskamy naprawdę twardą marmoladę, która nie będzie wypływać z pieczonych lub smażonych słodkości.
----------
Podobne:
Dżem z dyni i pigwowców |
Sok z pigwowców |
Rogaliki orkiszowe z marmoladą |
Szkoda, że nie mam dostępu do owoców pigwy. Chętnie bym zrobiła przetwory albo chociaż wkroiła sobie plasterek do herbaty zamiast cytryny ;)
OdpowiedzUsuńPrzy obecnej pogodzie bardzo by się przydało :) Może znajdziesz owoce pigwy na okolicznym bazarku? Pigwowców o tej porze raczej już nie będzie :(
Usuń