poniedziałek, 31 maja 2021

"Łaskun" Katarzyny Puzyńskiej

Po lekturze książki "Cała w fiołkach" potrzebowałam mocniejszych wrażeń i dlatego sięgnęłam po pewniaka. Przeglądając biblioteczkę, zobaczyłam, że swego czasu pominęłam "Łaskuna" Katarzyny Puzyńskiej, więc postanowiłam nadrobić tę zaległość.



niedziela, 30 maja 2021

"Cała w fiołkach" Agnieszki Olejnik

Pisałam już kiedyś, że po książki Agnieszki Olejnik sięgam w ciemno. Nie inaczej było ostatnio, gdy do czytania wybrałam "Całą w fiołkach". Przyznaję, że w wyborze pomógł majowy zapach tytułowych fiołków. W trakcie lektury okazało się, że jest to kontynuacja losów Igi i Agaty, które można było poznać w książce "Ławeczka pod bzem". Tym razem Agnieszka Olejnik skupia się na postaci Agaty i znajomość wcześniejszego tomu nie jest potrzebna, by zrozumieć tom drugi.



Drożdżówki z rabarbarem i kruszonką

W sprzedaży pojawiły się już rodzime truskawki gruntowe. Na razie ich cena szokuje (na początku tygodnia 22 zł za kg, w piątek 19 zł za kilogram). Dlatego ratuję się słodkościami wypiekanymi z rabarbarem z ogródka. Normalnie do kruszonki dodałabym kardamon, ale pogoda nie rozpieszcza, więc dziś kruszonka jest z rozgrzewającym i obniżającym poziom cukru we krwi cynamonem.




Składniki (na 10 bułek):

niedziela, 23 maja 2021

Rolada biszkoptowa z galaretką z rabarbaru

W tym roku nieco później, ale jest! Rabarbar - roślina, która niezmiennie kojarzy mi się z wiosną i która wypełnia brak rodzimych owoców o tej porze roku. Przepisów na wykorzystanie rabarbaru podałam tu już sporo (klik!). Dziś zapraszam na roladę biszkoptową z domową galaretką z rabarbaru w wersji wegetariańskiej, czyli bez użycia żelatyny.




Składniki:

poniedziałek, 10 maja 2021

Szwajcarski chleb z kantonu Ticino

Chleb zaproponowany przez Amber w majowej piekarni jest tradycyjnym wypiekiem kantonu Ticino, włoskiej części Szwajcarii. Ma charakterystyczny kształt dzięki przecięciu kilku pojedynczych bułek zrośniętych ze sobą. Jada się go przy wspólnym stole, odrywając po kawałku. Można go upiec na zaczynie lievito, na bidze lub samych drożdżach. Moje chlebki pieczone były na zakwasie podobnym do włoskiej pasta madre. Ważne jest użycie dobrej mąki o wysokiej zawartości białka. Do takich wypieków polecam oryginalne mąki włoskie, które poza typem (we Włoszech typuje się mąki inaczej niż w Polsce) mają na opakowaniu informację o sile mąki (piekłam na mące W270-290). 




Składniki (na 2 chlebki):

niedziela, 9 maja 2021

Wegańskie i bezglutenowe ciastka Fig Bar

Fig Bary figowe znam z podróży do Londynu przed kilku laty. Te amerykańskie słodkości kusiły wyglądem i składem. Jeden gryz jednak spowodował, że nie miałam ochoty na więcej, bo były baaardzo słodkie. Zawsze chciałam je odtworzyć w swojej kuchni i wczoraj udało się z sukcesem. Wykorzystałam do tego zalegającą resztkę mąki z ciecierzycy, która świetnie sprawdziła się jako podstawa do ciasta (w oryginale ciastka zawierają gluten). Jeśli zatem ktoś z odwiedzających ten blog ma ochotę na słodką i energetyczną przekąskę bez glutenu, bez cukru i składników pochodzenia zwierzęcego, to ciastka Fig Bar w mojej wersji są idealnym rozwiązaniem. Ich słodycz pochodzi wyłącznie z suszonych owoców, jakimi są figi i daktyle. Wystarczy jedno takie ciacho, by zaspokoić głód i ochotę na coś słodkiego.




Składniki (na 16 sztuk):

poniedziałek, 3 maja 2021

Bułki czosnkowe

Powrót do domu po majówce oznacza brak pieczywa w mieszkaniu. To oznacza u mnie wypiek szybkiego chleba lub bułek na bazie drożdży. Od dawna miałam ochotę na bułki czosnkowe i właśnie na nie padł wybór. W zielniku młody estragon bardzo ładnie wykiełkował i urósł już na ok. 15 cm, więc dziś piekłam właśnie z jego dodatkiem. Moim zdaniem świetnie pasuje do smaku masła i czosnku. 




Składniki (na 6 bułek):