Uwielbiam jeść, gotować, pracować w ogrodzie i czytać. I o tym jest blog Weekendy w domu i ogrodzie prowadzony przez "Badylarkę", bo zdaniem niektórych wkładam do garów różne badyle, które uprawiam w ogródku lub znajduję na polach. Drogi Gościu, opublikowałam tu sporo przepisów na domowe pieczywo (bo od lat wolę samodzielnie upiec chleb), przetwory, zupy, dania główne, sałatki, słodkości i przekąski. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie i będziesz tu chętnie zaglądał :)
niedziela, 28 maja 2023
niedziela, 14 maja 2023
Bitki sojowe w sosie pieczarkowym
W diecie wegetariańskiej lub wegańskiej szybkie przygotowanie obiadu bywa wyzwaniem. Gdy nie ma się ochoty na długie i mozolne gotowanie, bo pogoda tak piękna, że lepiej spędzić czas na dworze, z pomocą przychodzą różne półprodukty. U mnie w szafce na takie okazje mam zawsze schowane suche kotlety sojowe. Zapraszam na szybkie wegetariańskie danie bez glutenu 😋😊
Składniki (na 4 porcje):
"Matki i córki" Ałbeny Grabowskiej
Z twórczością Ałbeny Grabowskiej miałam już kontakt przy okazji lektury trylogii "Stulecie winnych". Wybierając sagę "Matki i córki", wiedziałam zatem, czego się spodziewać. Nie przypuszczałam jednak, że będą mną targać takie emocje...
niedziela, 7 maja 2023
Syrop z mniszka lekarskiego
Do wykonania syropu z mniszka lekarskiego zbierałam się kilka lat, ale ciągle mi było z nim nie po drodze, bo kwitnienie mniszka zbiega się w czasie z sadzeniem pomidorów i sianiem warzyw w ogródku. Po kwiaty trzeba udać się na łąki przed południem, gdy są one w pełnym rozkwicie. Rwiemy tylko kwiaty, bez ogonków, które mają bardziej goryczkowy smak. Im mniej zielonego, tym potem ładniejszy kolor syropu. Wypijamy 2-3 łyżki dziennie na odporność lub infekcje górnych dróg oddechowych (w tym kaszel) oraz wspomaganie trawienia i poprawę funkcjonowania układu nerwowego. Warto wiedzieć, że mniszek ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwskurczowe, żółciopędne i moczopędne. Syropu nie poleca się oczywiście osobom uczulonym na mniszek, cukrzykom, ale też osobom z wrzodami żołądka i nadkwasotą.
sobota, 6 maja 2023
Pieczeń z ciecierzycy i papryki
Pieczenie z warzyw i strączków są wdzięcznym dodatkiem do kanapek, więc z przyjemnością je przygotowuję i opracowuję kolejne przepisy. Jest przy niej trochę pracy, podobnie do przygotowywania mięsnego pasztetu. Warto jednak poświęcić trochę czasu i pracy. Pieczeń ma słodko-kwaskowaty i bogaty smak. Można ją pokroić lub rozsmarować na pieczywie.
Składniki:
Etykiety:
bułka tarta,
cebula,
ciecierzyca,
czosnek niedźwiedzi,
kminek,
kozieradka,
majeranek suszony,
marchew,
masło,
papryka,
pasztet wege,
pietruszka,
pomidory suszone,
przepisy,
seler,
wegetariańskie
"Dobra córka" Karin Slaughter
Mam już za sobą jeden kryminał Karin Slaughter pt. "Układanka". Stąd wiedziałam, że w przypadku "Dobrej córki" czeka mnie prawdziwa czytelnicza uczta. Cieszę się, że nie przeczytałam wcześniej noty wydawniczej, bo ujawnia ona jeden z ciekawszych wątków.
"Córka generała" Magdaleny Witkiewicz
Dawno nie czytałam książki Magdaleny Witkiewicz, więc gdy w plebiscycie portalu Lubimy Czytać zobaczyłam nominację "Córki generała" do Książki Roku, wiedziałam, że po tę pozycję sięgnę na pewno. Książek o czasie II wojny światowej czytałam wiele i uważam, że polskie pisarki piszą o niej najlepiej. A Magdalena Witkiewicz pochodzi z Gdańska, na którym II wojna światowa odcisnęła swoje charakterystyczne piętno.
Subskrybuj:
Posty (Atom)