czwartek, 31 maja 2018

Polędwiczka na parze z botwiną i "Moja siostra mieszka na kominku"

Proponowany dziś obiad jest wzorowany na przepisie Karola Okrasy. Mięso tak przygotowane jest soczyste i kruche, a dzięki zastosowanym dodatkom wyśmienicie smakuje. Przygotowuje się je szybko, a daje wyśmienity efekt, którym można się poczęstować domowników w niedzielę i od święta lub pochwalić przed gośćmi.




Składniki (na 4 porcje):

niedziela, 27 maja 2018

Kakaowy jagielnik z truskawkami

Dawno nie publikowałam na blogu żadnego jagielnika, a że nadeszła pora na truskawki, czas to nadrobić 😊 Dziś wersja z kakao. Pracowałam nad nią od dawna, dodając czekoladę, ale to nie było to (może dlatego, że czekolada nie jest czym, co jadam z przyjemnością). Nareszcie udało mi się uzyskać odpowiedni smak i konsystencję, więc dzielę się przepisem.




Składniki (na tortownicę o średnicy 26 cm):

Piękny maj i "Performens"

Wczoraj przez Warszawę przeszło kilka burz i ulewnych deszczy. Ziemia musiała być mocno spragniona, bo w niewielu tylko miejscach widać kałuże. Jednak podczas porannego spaceru najbardziej zadziwił mnie zapach - w Warszawie w maju (!) kwitną lipy! Tegoroczna aura zupełnie oszalała, ale dzięki temu jest niesamowicie aromatycznie i kolorowo, o czym niżej.



Dzięki tegorocznemu przyspieszeniu wegetacji roślin mogłam zobaczyć wszystkie odmiany irysów, które rosną w naszym ogródku ozdobnym. Od lat noszę się z zamiarem przesadzenia ich na skarpę przy stawie. Może w tym roku się uda.



sobota, 26 maja 2018

Bulion warzywny

Bulion czy wywar warzywny to podstawa wielu zup, risotta (lub jego kaszowych odmian) i dań głównych (np. duszonego królika). Podejrzewam, że każdy ma własny przepis na niego i dlatego nie ma dwóch bulionów smakujących tak samo. Każdy doprawia po swojemu. W moim nigdy nie może zabraknąć świeżego imbiru, lubczyku, liści laurowych i kozieradki, którą uwielbiam ze względu na zapach i smak. Jest bardzo cenną rośliną zielną. O jej właściwościach piszę niżej.




Składniki (na 1,5 litra bulionu):

niedziela, 20 maja 2018

Zupa szczawiowa i "Francuski klejnot"

Przejażdżka polnymi drogami nie mogła się zakończyć inaczej, jak nie zupą szczawiową. Nie sposób przeoczyć go w czasie takiej wyprawy. Szczaw jest bombą witaminową - zawiera dużo witaminy C, przez co dawniej był stosowany jako ziele przeciw szkorbutowi. Zawiera też dużo potasu, fosforu i wapnia, choć z drugiej strony zawiera też szczawiany, które budzą wiele kontrowersji. Wszystko jest dla ludzi, gdy zachowa się umiar, czyli w tym wypadku, gdy spożywa się produkty (szczaw, szpinak, rabarbar, botwinka, kakao, herbata itp.) zawierające te związki od czasu do czasu oraz dba się, by łączyć je z pokarmami zawierającymi wapń (śmietana, jajka). 




Składniki:

Weekend na zielonej trawce i "Odnajdę cię"

Co tu dużo ukrywać - dopadło mnie zmęczenie 😔 Przez ostatnie tygodnie żyłam tylko pracą zawodową z krótką niedzielną przerwą. Nie mogłam spać po nocach, a gdy udało mi się zasnąć, miewałam koszmary związane z pracą. Musiałam wyjechać i odpocząć. A mnie najlepiej wypoczywa się na łonie natury - jak najdalej od miejskiego jazgotu i zdenerwowania, jak najwięcej roślin dookoła, zapachów kwiatów i ptasiego hałasu. Trafiłam na cudną pogodę, więc odpoczynek udany 😊



A co zobaczyłam? Same przyrodnicze okazy 😉 Na początek - amorfa zwyczajna, koło której uwijały się pszczoły miodne. Głośno było jak przy ulu, ale żaden owad nie dał się sfotografować.



niedziela, 13 maja 2018

Pakieciki z tuńczykiem i ricottą w cieście filo

Dopadła mnie ochota na tuńczyka, więc kontynuuję publikowanie przepisów z jego udziałem. Dziś danie główne inspirowane kuchnią grecką - chrupiące pakieciki z tuńczykiem i ricottą. Rukoli, mięcie i dymce zawdzięczają świeży, wiosenny smak, podkreślony pieczoną cytryną.




Składniki (na 9 pakiecików):

sobota, 12 maja 2018

Przekąska z pasty jaglano-tuńczykowej

Czasem w każdym z nas odzywa się dziecko. Dziś spotkało to mnie i w rezultacie przygotowałam zabawną przekąskę na bazie tuńczyka i kaszy jaglanej. A do niej kilka wiosennych dodatków. Pomysł pewnie wykorzystam ponownie na Dzień Dziecka.




Składniki:

Ciecierzyca ze szparagami i "Perfekcyjne"

Sezon na szparagi trwa w najlepsze. Najczęściej gotuję je na parze i podaję z masłem lub smażę w pakiecikach z wędliną. Zawsze jednak zostają stwardniałe końcówki. Można z nich zrobić zupę, ale można też wykorzystać w inny sposób. Dziś kolejna propozycja w połączeniu z ciecierzycą i suszonymi grzybami.




Składniki:

piątek, 11 maja 2018

Pasta tuńczykowo-jajeczna

Wysokie temperatury sprawiają, że zamiast gorących dań głównych ma się ochotę na przekąski. Ich plusem jest szybkie przygotowanie i dodatek świeżych smaków. To nie oznacza jednak, że nie dbamy o ich formę podania. U mnie wiosna w ogrodzie, w głowie i sercu, więc nie może jej zabraknąć również na talerzu 😊




Składniki:

czwartek, 10 maja 2018

"Danie pachnące ziołami 5" - zaproszenie do udziału w akcji

Akcja nr 30 (12 V - 10 VI 2018)

"Danie pachnące ziołami - wiosna 2018"


Serdecznie zapraszam do udziału w piątej edycji 
ziołowej akcji kulinarnej

Akcja zakończona - podsumowanie

Wiosną świeże zioła mają niesamowity kolor i aromat. Dzięki temu wzbogacają smak, zapach i wygląd naszych potraw oraz sprawiają, że są one dla nas zdrowsze. Dlatego po raz kolejny zapraszam do udziału w akcji, której głównymi bohaterami są zioła.

Zgłaszajcie przepisy na dania i napoje, w których wykorzystujecie zioła wieloletnie lub jednoroczne.

Akceptowane będą wszelkie przepisy, w których zastosujecie zioła oraz uzasadnicie ich wykorzystanie, pisząc o ich właściwościach. Dla ułatwienia podaję wykaz popularnych ziół stosowanych w kuchni:
anyż, bazylia, bez czarny, bratek, czarnuszka, cząber, czosnek niedźwiedzi, estragon, fenkuł, fiołek trójbarwny, głóg, gorczyca biała, imbir, jałowiec, kardamon, kmin, kminek, kocanka włoska, kolendra, koper, kurkuma, lawenda, lebiodka, lipa, liść laurowy, lubczyk, macierzanka, majeranek, melisa, mięta, miodunka, ogórecznik, oregano, ostropest, pokrzywa, rozmaryn, dzika róża, rukiew, rumianek, ruta, stewia, szałwia, trybuła, tymianek, ziele angielskie.


Warunki akcji (muszą być spełnione wszystkie, by przepis został zaakceptowany w akcji):

niedziela, 6 maja 2018

Sernik na zimno z rabarbarem

Sezon na rabarbar w toku, więc spragniona świeżych smaków postanowiłam zrobić z niego galaretkę do sernika. Ciasto ma konsystencję pianki. Kolor wierzchniej galaretki zależy od odmiany rabarbaru. Ja mam dwie różne, ale na razie najsilniej rozwinęła się ta o długich łodygach, z których łatwo zdejmuje się skórkę i wybarwionej w większości na zielono. Wystarczy niewiele składników, by zrobić ten orzeźwiający sernik na zimno idealny na wysokie temperatury ostatnio.




Składniki (na formę o wymiarach (22 x 26) cm):

Wiosna w sadzie i "Kaprysik"

Mijający tydzień okazał się bardzo pracowity, ale udało mi się zrobić wszystko to, co zaplanowałam, a nawet więcej 😊 W ogródku ozdobnym posadziłam sadzonki aksamitek, kilka odmian mieczyków, moją ulubioną tuberozę. W tym roku wróciłam do zapomnianych lwich paszczy, astrów, maciejki, gazanii i floksów. Nasiona wysiałam przed Wielkanocą, więc wyrosły porządnie i nie bacząc na ewentualne niższe temperatury w okolicach zimnych ogrodników, postanowiłam wsadzić je na docelowe miejsca na rabatach kwiatowych.


A potem przyszedł czas na podziwianie szybko postępujących zmian w sadzie.
Jeszcze tydzień temu jabłonie były obsypane kwiatami



sobota, 5 maja 2018

Orzeźwiający koktajl mleczny i "Dziewięć kobiet, jedna sukienka"

W tym roku nieco wcześniej niż zwykle mogę cieszyć się własnymi świeżymi ziołami. Najchętniej o tej porze sięgamy po miętę. Ma teraz najładniejszy kolor i aromat. Świetnie orzeźwia, co przy obecnych temperaturach nie jest bez znaczenia. Od pewnego czasu w soboty przygotowuję koktajle, więc dziś nie mogło być inaczej. Bazą są owoce z dodatkiem mięty.




Składniki: