Uwielbiam jeść, gotować, pracować w ogrodzie i czytać. I o tym jest blog Weekendy w domu i ogrodzie prowadzony przez "Badylarkę", bo zdaniem niektórych wkładam do garów różne badyle, które uprawiam w ogródku lub znajduję na polach. Drogi Gościu, opublikowałam tu sporo przepisów na domowe pieczywo (bo od lat wolę samodzielnie upiec chleb), przetwory, zupy, dania główne, sałatki, słodkości i przekąski. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie i będziesz tu chętnie zaglądał :)
sobota, 31 października 2020
niedziela, 25 października 2020
Turek czy żulik?
W województwie łódzkim w piekarniach lub na stanowiskach z pieczywem spotkać można lekko słodki chleb turecki nawiązujący nazwą i składnikami do wypieków z Piekarni Tureckiej prowadzonej przez Mehmeta Nuri Fazli Oglu. Moje pierwsze wspomnienie związane z chlebkiem tureckim pochodzi z wczesnych lat 80-tych XX w., kiedy to w sklepie mięsnym gdzieś na łódzkiej Dąbrowie wypatrzyłam "żulik" - dość ciemny chleb o lekko błyszczącej skórce (to ona mnie tak kusiła 😉😍). Pamiętam, że był dość drogi jak na ówczesne czasy, więc nigdy nie poprosiłam, by mama lub ciocia go kupiły. Potem wypatrzyłam go jeszcze w Tomaszowie Mazowieckim gdzieś w okolicach dworca, tym razem pod nazwą "Turek". Ładnie pachniał kawą zbożową i miał w sobie sporo rodzynek. Skórkę miał dość ciemną, środek nieco jaśniejszy. Teraz wiem, że smak, zapach i kolor zawdzięczał melasie oraz kawie zbożowej. Wierzch chlebka można posmarować rozbełtanym jajkiem, ja jednak zrobiłam inaczej - na wzór tego połysku zapamiętanego z lat 80-tych. Niezależnie od tego, jak ludzie nazywają ten chlebek, jest on bardzo łatwy i szybki do wykonania. Świetnie smakuje z masłem lub niezbyt słodkimi powidłami.
Etykiety:
chleb aromatyczny,
chleb drożdżowy,
cukier trzcinowy,
drożdże suszone,
k. polska,
kawa zbożowa,
masło,
mąka pszenna,
melasa,
mleko,
przepisy,
rodzynki,
wegetariańskie
środa, 21 października 2020
Mizuna z pieczonymi burakami i mango
Bardzo lubię jesień za jej bogactwo kolorów. To też dla mnie sezon na wszelkie sałatki, w których dominuje u mnie mizuna lub rukola w towarzystwie pieczonych buraków. Dziś do nich serwuję mango i mozzarellę. A żeby coś chrupnęło, dodaję seler naciowy. Nie może też zabraknąć chili i dobrego, polskiego oleju.
Etykiety:
bez glutenu,
buraki,
chili,
mango,
miód,
mizuna,
mozzarella,
ocet balsamiczny,
olej lniany,
przepisy,
rukola,
s. nabiałowe,
s. owocowe,
s. warzywne,
seler naciowy,
wegetariańskie
poniedziałek, 19 października 2020
Szneki z glancem
Z czym kojarzy się Wam kuchnia Poznania? Podejrzewam, że większość wskazałaby rogale świętomarcińskie i pieczoną gęś. Nie przepadam za jednym i drugim i być może dlatego dla mnie to region sznek z glancem, czyli zwiniętych w ślimaki drożdżówek z lukrem. Pewnie co gospodyni, to inny przepis, jak to bywa z ciastem drożdżowym 😉😊 To co łączy wszystkie szneki, to sposób skręcania i polanie glancem, dzięki czemu drożdżówki dłużej zachowują wilgoć, choć zwykle znikają zaraz po upieczeniu 😉😋
sobota, 17 października 2020
Pak choi w sosie paprykowym
Jesień kojarzy mi się zawsze z dynią, grzybami i pak choi. Co roku wymyślam nowe wydanie tej zjawiskowej kapusty, która jest wdzięcznym i mało wymagającym warzywem w warzywniku, bo można ją wykorzystać już po 3 tygodniach od wysiania nasion.
poniedziałek, 12 października 2020
Drożdżówki z musem pigwowym
Drzewko pigwowe jak co roku bardzo obrodziło, więc czas na wykorzystanie owoców. Jest ich tak dużo, że pod ich ciężarem łamią się gałęzie. Trzeba więc systematycznie obrywać dojrzałe owoce, by zabezpieczyć drzewko. Stąd pomysł na kolejne drożdżówki, ale tym razem w innym kształcie i w wersji bardziej rozgrzewającej w porównaniu z tymi sprzed 4 lat.
niedziela, 11 października 2020
Zupa - krem z pieczonej papryki
Nieco chłodniejsze ostatnie dni sprawiły, że zatęskniłam za rozgrzewającą zupą. W mieszkaniu miałam spory zapas papryk z Polskiego Zagłębia Paprykowego, więc postanowiłam przygotować zupę na ich bazie, zwłaszcza że jesienią piekąc chleb, piekę przy okazji warzywa i w lodówce miałam zapas pieczonej papryki. W przepisie poniżej podaję sprawdzony sposób na to, jak upiec papryki, by potem było przy nich mniej pracy.
Etykiety:
bez glutenu,
chili,
czosnek,
k. polska,
marchew,
papryka,
pietruszka,
por,
przepisy,
seler,
wegańskie,
z. krem,
z. wegańska,
ziele angielskie,
ziemniaki
sobota, 10 października 2020
Mizuna z figami, gruszką i serem pleśniowym
Późnym latem nie chcę, by zbliżała się jesień, ale gdy już przyjdzie bardzo się cieszę, że jest, bo dzięki niej w ogrodzie pojawiają się kolejne rodzaje sałat, w tym musztardowiec, rukola, radiccio i mizuna. Tę ostatnią bardzo lubię w sałatkach, które przygotowuję na kolacje. Do tego kilka jesiennych dodatków i na stół trafia pełnowartościowy posiłek.
Etykiety:
bez glutenu,
figi,
gruszki,
mizuna,
ocet jabłkowy,
olej słonecznikowy,
przepisy,
rukola,
s. nabiałowe,
s. owocowe,
ser z niebieską pleśnią,
słonecznik,
wegetariańskie
czwartek, 8 października 2020
Sernik z masłem orzechowym
Trwająca jesień natchnęła mnie, by upiec sernik z masłem orzechowym, który od sierpnia pojawia się na różnych blogach. Ci, którzy zaglądają tu od czasu do czasu wiedzą, że nie lubię serników ze spodami, ale w przypadku tego wypieku postanowiłam zaryzykować. Nie byłabym sobą, gdybym tego spodu nie zrobiła według własnych upodobań, czyli bardziej słono niż słodko. To był strzał w dziesiątkę w połączeniu z ciężką masą, w której dominuje smak mojego ulubionego masła orzechowego.
poniedziałek, 5 października 2020
Chleb pszenno orkiszowy z siemieniem lnianym i kaszą jaglaną
Do swojej październikowej piekarni Amber wybrała przepis Gucia na chleb pszenno-orkiszowy z dodatkiem siemienia lnianego i kaszy jaglanej. Choć zbytnio czasu na wypiekanie chleba w ten weekend nie było, postanowiłam mimo wszystko upiec, bo przepisy Gucia idealnie pasują do moich gustów smakowych i zawsze się udają. Poza tym wypiekanie według tego przepisu nie zabiera dużo czasu, bo ciasto szybko się robi (nawet ręcznie, co wolę znacznie bardziej niż wyrabianie w maszynie), a samo pieczenie trwa krótko i nie trzeba pilnować czasu, by zmieniać temperaturę w piekarniku. Dlatego nie zmniejszałam proporcji i upiekłam od razu dwa bochenki 😊 Zawsze się znajdzie głodny, który skusi się na pajdę swojskiego chleba na zakwasie 😊😋
Etykiety:
chleb na miodzie,
chleb na zakwasie,
chleb z ziarnami,
kasza jaglana,
mąka orkiszowa,
mąka pszenna,
miód,
pestki dyni,
przepisy,
siemię lniane,
wegetariańskie
sobota, 3 października 2020
Lasagne z grzybami
Spory zapasik grzybów niedawno chciałam przerobić na pierogi, ale że czasu na ich lepienie nie było, pierogi zamieniły się w lasagne, która nie wymagała tak dużego nakładu pracy i czasu. Często płaty makaronu wykorzystuję właśnie wtedy, gdy mam ochotę na pierogi, ale tempo życia na nie nie pozwala.
Etykiety:
cebula,
d. grzybowe,
d. makaronowe,
grzyby,
kozieradka,
lasagne,
mozzarella,
pomidory,
przepisy,
rozmaryn,
ser z niebieską pleśnią,
wegetariańskie
Subskrybuj:
Posty (Atom)