poniedziałek, 31 lipca 2017

Jagody w sosie własnym na zimę i "Tysiąc wspaniałych słońc"

W mojej okolicy w tym roku owoców jak na lekarstwo, więc ludzie ratują się jagodami. Nie było czereśni i wiśni, a nie będzie jabłek, grusz i śliwek. W lesie ludzi sporo i jagody mocno przebrane, ale kilka litrów da się uzbierać. Czarne jagody (borówki czernice) w sosie własnym pamiętam z dzieciństwa - były lekarstwem na sensacje żołądkowe. Dorośli mogą skorzystać w takich przypadkach z orzechówki czy nalewki z kitu pszczelego, a dla dzieci idealne są właśnie jagody w sosie własnym. U nas tak przygotowane jagody są też jednym ze składników zimowych niedzielnych kompotów.




Składniki:

niedziela, 30 lipca 2017

Sałatka pasterska i "Złote kolczyki"

Sałatka pasterska (Çoban Salatasi) to klasyka kuchni tureckiej, ale podejrzewam, że wielu z nas podobną surówkę przygotowuje latem kilka razy w tygodniu. Miesiące wakacyjne to idealny czas na serwowanie jej na naszych stołach.





Składniki:

wtorek, 25 lipca 2017

Gusz-e fil, czyli ciastka "słoniowe uszy" i "Amelia"

Na przepis natknęłam się podczas lektury książki Marshy Mehran "Zupa z granatów". Sposób przygotowania tych perskich ciastek przypomina mi nieco polskie faworki (chrust), więc świetnie będą pasować do smażenia w czasie karnawału. Różnicą jest dodatek aromatów: wody różanej, kardamonu i cynamonu. Do wykorzystania przepisu zachęciła mnie intrygująca nazwa "słoniowe uszy" 😉 Są chrupiące jak nasz chrust. W smaku i zapachu zdecydowanie bogatsze. 😊 A jaką radochę mają dzieci najpierw podczas wykrawania, potem przy lepieniu, a na koniec w czasie jedzenia 😉😃




Składniki (na ok. 80 ciastek):

niedziela, 23 lipca 2017

Serowe kluski z malinami i "Tuż za rogiem"

Szaleństwo malinowe trwa w najlepsze :) Dziś w kluskach, które przypominają knedle, ale bazą ciasta jest ser, a nie ugotowane i zmielone ziemniaki. Aby kluski nie były gumowate po ugotowaniu, dodałam niewiele mąki, co oznacza, że masa jest dość kleista. A to powoduje, że ich powierzchnia nie jest równa.




Składniki (na 8 klusek): 

sobota, 22 lipca 2017

Sałatka z czarnej soczewicy, ogórków i tuńczyka

Sałatka, na którą przepis podaję niżej, powstała niejako przez przypadek. Miała być sałatką makaronową, ale okazało się, że w szafce mam za mało makaronu orzo i trzeba było dodać jeszcze jeden składnik. Wybór padł na czarną soczewicę, dzięki czemu uzyskałam oryginalny efekt kolorystyczny. Reszta dodatków była z góry zaplanowana 😊 W składzie znajduje się ostropest plamisty, którego używam ostatnio niemal do wszystkich dań wytrawnych. Nie wnosi on do sałatki znaczącego smaku, więc jeśli go nie macie, można go pominąć. Sugeruję wówczas użyć cząbru, jak do każdego dodatku roślin strączkowych.




Składniki:

czwartek, 20 lipca 2017

Pudding z tapioki z malinami i problem CCD w "Historii pszczół"

Dzisiejszy deser powstał na bazie przepisu Anny Olson na pudding waniliowo-malinowy z tapioki. Ten oryginalny pewnie też zrobię, ale jestem właśnie po lekturze "Historii pszczół" Mai Lunde, więc nabrałam smaku na miód :) To deser mleczny, który gotuje się kilkanaście minut, więc warto przygotować go w dobrym garnku, by mleko i skrobia z tapioki nie przywarły do dna i się nie przypaliły.




Składniki (na 6 pucharków):

środa, 19 lipca 2017

Szybkie, codzienne ciasto na maślance z malinami

W malinowym sezonie nie może zabraknąć ciasta z tymi pysznymi owocami. Ciasto, które dziś proponuję, jest bardzo łatwe do wykonania, robi się je szybko, więc świetnie nadaje się na deser w ciągu tygodnia. Po ok. godzinie uzyskuje się niezwykle pachnące, wilgotne w środku i kruche z zewnątrz ciacho. Polecam! 😊




Ważna informacja:
jajka, maślanka i olej muszą mieć podobną temperaturę, by się nie zważyły podczas miksowania.

Składniki (na formę (36 x 23) cm):

Ciasto

wtorek, 18 lipca 2017

Ogórki z miodem i musztardą (2 sposoby)

Tegoroczna zmienna pogoda sprzyja ogórkom, dyniom i melonom. Te pierwsze rodzą owoce na potęgę i trzeba systematycznie je zrywać. A to oznacza przygotowanie tegorocznych przetworów. W tym roku postanowiłam urozmaicić zapas sałatek i zrobić ogórki z musztardą. Ale zamiast słodzić je cukrem, użyłam miodu. Dla koloru do sałatki dodałam pokrojoną chili. Jest zbyt mała, by zmienić smak sałatki, ale zawartość słoika ładniej wygląda. Jesienią i zimą pewnie dodam świeże chili, które ładnie zawiązało owoce w warzywniku. Sałatkę przygotowywałam z dużych i nieregularnie rozwiniętych ogórków, ale wiadomo, że zrywając te warzywa, natrafia się na ładne okazy, które szkoda kroić. Te ładne zatem wsadziłam do słoika w całości i zamiast przygotować klasyczne ogórki konserwowe, na które przyjdzie jeszcze czas, zalałam je płynem z sałatki, którego sporo powstaje podczas mięknięcia ogórków.




Składniki:
Sałatka (sposób 1. na 6 słoików)

poniedziałek, 17 lipca 2017

Beza podwójnie jagodowa i "Za nic w świecie"

Pieczenie jagodowego crème brûlée wiązało się z koniecznością wykorzystania pozostałych po nim kilku białek. Dlaczego zatem nie upiec kolejnej słodkości na bazie jagód? 😉 Sezon na te leśne owoce trwa, więc to był najłatwiejszy wybór. Moi mali goście byli zachwyceni 😋 i od razu spałaszowali po dwie porcje.




Składniki:

Lipcowa piekarnia - bułki owsiane extremalne A. Piekarza

Przepis do lipcowej Piekarni wybrała dla nas Magda z bloga Konwalie w kuchni, a oryginalny przepis i dokładne instrukcje można znaleźć na blogu Adama (klik!). Pomysł bardzo mi się spodobał, zwłaszcza że szukałam czegoś interesującego na czas podróży. W zaproponowany przepis zakłada użycie słodu pszennego. Nie miałam możliwości jego zakupu, więc użyłam miodu, choć zdaję sobie sprawę, że w ten sposób zmieniłam smak i zapach bułeczek. Myślę jednak, że "inny" nie oznacza "gorszy" 😉




Składniki (na 16 bułeczek):

piątek, 14 lipca 2017

Gofry cytrynowe i "Córka doskonała"

Gofry zawsze kojarzą mi się z dzieciństwem i słodkimi powrotami ze szkoły, po której szło się na gofry z bitą śmietaną, wafle albo rurki z kremem. Gofrownicę mam od pół roku i do tej pory nie było okazji i czasu, by ją wykorzystać. Dopiero moi mali goście mi o niej przypomnieli i potrzeba sprawiła, że gofrownica ujrzała światło dzienne 😋




Składniki (na 8 dużych gofrów):

wtorek, 11 lipca 2017

Jagodowe crème brûlée

Sezon na jagody trwa u nas w najlepsze, więc czas na kolejny eksperyment. Tym razem crème brûlée, które uwielbiam 😋 i ciągle wymyślam nowe wersje. Skoro zatem przywieźliśmy jagody (borówki czernice), to dlaczego tego katalońskiego deseru nie połączyć z typowo polskim dodatkiem? 😉 Krem ma niecodzienny kolor i jest po prostu pyszny dzięki przenikaniu się smaków cukru, kwaśnej śmietany i kwaskowatych jagód.




Składniki (na 5 dużych kokilek lub 4 duże i 3 małe):

poniedziałek, 10 lipca 2017

Klopsiki szwedzkie

W Szwecji jeszcze nie byłam, ale myślami kulinarnie odwiedzam ją przy okazji skandynawskiej akcji kulinarnej  organizowanej przez Mopsa w kuchni, a pomaga mi w tym Jamie Oliver, od którego tak naprawdę zaczęłam uczyć się gotowania. W swoich programach i książkach często proponuje dania szwedzkie i różne wariacje na temat szwedzkich klopsików (Köttbullar). Za każdym razem przywołuje konieczność dodawania do nich kopru, za którym podobno Szwedzi przepadają, a do sosu proponuje dodatek owoców (żurawin, brusznicy itp.). U mnie borówki już "wyszły" z piwnicy, a kolejnych konfitur jeszcze zrobić nie można, więc posiłkowałam się moim kulinarnym eksperymentem - konfiturą z aronii, jabłek i pigwowców.




Składniki (na ok. 20 klopsików):

piątek, 7 lipca 2017

Cukier lawendowy i "Kołysanka dla Rosalie"

W tym roku lawenda przepięknie kwitnie. Bardzo lubię jej zapach, choć oczywiście nie w nadmiarze 😉 Nie lubią jej mole, więc kwiaty lawendy wykorzystuje się jako ich odstraszacz. Uznaje się, że odstraszają również komary, choć ja tego nie zauważyłam. Niektórzy twierdzą, że lawenda jest  miododajna. Być może w tych miejscach, gdzie nie kwitną inne rośliny. U mnie w ogrodzie pszczoły wykorzystują inne kwiaty i bardzo rzadko obserwuję je na lawendzie. Owszem, sporo na niej trzmieli. Zapach lawendy jest dość intensywny, więc nadaje się do aromatyzowanie różnych deserów i napojów, podobnie do cukru waniliowego.




Składniki:

środa, 5 lipca 2017

Sałatka z łososiem i "Tajemnice Luizy Bein"

Nadszedł czas, gdy warzywnik daje to, nad czym pracowałam od lutego :) Mogę się cieszyć różnymi odmianami sałat i innymi warzywami. To dla mnie istne warzywno-owocowe szaleństwo 😊 Oczywiście nie zapominam o tym, co mówią dietetycy - sałatka będzie sycąca, gdy znajdzie się w niej składnik białkowy. W przeciwnym razie pół godziny po zjedzeniu sałaty znów poczuje się głód. Dla mnie wszelkie sałaty to również możliwość wykorzystania różnych olejów tłoczonych na zimno, w których ostatnio bardzo gustuję.




Składniki:

poniedziałek, 3 lipca 2017

Jagielnik lawendowo-jagodowy

Dzisiejszym przepisem otwieram tegoroczny sezon na jagody (borówkę czernicę). Pomysł na to ciasto zrodził się w mojej głowie wczoraj po zbiorze jagód. Poza tym wczorajszy jagielnik z truskawkami (przepis wkrótce) zniknął w mgnieniu oka i zostałam poproszona o kolejny. Po zmiksowaniu kaszy jaglanej z jagodami masa przybrała lawendowy kolor, więc pod wpływem impulsu dodałam kwiaty lawendy. I to był strzał w dziesiątkę! Jagielnik zyskał nie tylko oryginalny kolor, ale również bogatszy smak.




Składniki (na tortownicę o średnicy 22 cm):