To pierwszy mój chleb na zakwasie bez glutenu. Planowałam go od wielu tygodni, najpierw przygotowując odpowiedni zakwas bezglutenowy (kliknij, by otworzyć okno z przepisem). W sklepach z produktami kuchni z różnych stron świata zaopatrzyłam się w mąkę ryżową i mąkę z manioku. Na bazarku w swojej okolicy kupiłam wcześniej mąkę z ciecierzycy. Myślę, że gdyby dobrze poszukać, można byłoby znaleźć w swoim rejonie sklepy ze zdrową żywnością, w których znajdą się podobne mąki. Zastosowana przeze mnie mieszanka mąk to tylko propozycja :)
Przed przystąpieniem do wyrabiania ciasta uaktywnić zakwas, tzn. na ok. 3 godziny wcześniej dosypać do niego czubatą łyżkę mąki. Dolać odrobinę wody i wymieszać. Zakwas powinien mieć konsystencję gęstej śmietany.
Składniki:
zakwas chlebowy bez glutenu
200 g mąki ryżowej
200 g mąki z ciecierzycy
100 g mąki kukurydzianej
60 g mąki z manioku
łyżeczka soli
pół łyżeczki cukru
przefiltrowana woda
słonecznik do posypania
Wieczorem w niedzielę do dużego garnka wsypać mąki, cukier i sól. Dodać zakwas. Stopniowo dolewać wodę i mieszać drewnianą łyżką. Ciasto powinno być gęste, ale powinno się dawać wyrabiać drewnianą łyżką.
Przykryć garnek z ciastem wilgotną ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. U mnie stał 19 godzin ze względu na świeży zakwas.
- W poniedziałek po południu dolać ok. pół szklanki wody do ciasta (mąki nasiąknęły wodą i masa przestała być zwarta, zaczęła się rozsypywać). Wyrobić.
- Przełożyć sporą garść ciasta do pojemnika i odstawić do lodówki na następny wypiek.
- Wyłożyć keksówkę papierem do pieczenia.
- Przełożyć resztę ciasta do keksówki. Docisnąć ciasto do dna.
- Posypać słonecznikiem.
- Przykryć wilgotną ściereczką lub owinąć folią i odstawić na ok. 3 godziny do wyrośnięcia.
- Piec ok. 1,5 godziny w temperaturze 180 stopni C.
- Po upieczeniu (suchy patyczek) usunąć papier i odstawić chleb do całkowitego ostygnięcia.
-----
Podobne:
DOPIERO ZACZYNAM OD ZAKWASU,NAPISZĘ PO.
OdpowiedzUsuńczekam zatem na wieści :)
Usuń